Premiera aplikacji Glaze firmy Well of Art i propozycje Działu Edukacji na rok szkolny 2023/2024

Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5
Zdjęcie 6


Zamek Królewski w Warszawie i firma technologiczna Well of Art rozpoczynają współpracę partnerską, której celem jest dostarczanie nowych doświadczeń w dziedzinie sztuki i edukacji cyfrowej. W wyniku współpracy premiera natywnej wersji aplikacji Glaze dla szkół, odbędzie się podczas spotkania dla mediów 20 września 2023 roku o godzinie 12.00 w Arkadach Kubickiego w Zamku Królewskim w Warszawie. W ramach spotkania zamkowy Dział Edukacji zaprezentuje ofertę na rok szkolny 2023/2024. Będzie można także poznać zasady działania aplikacji Glaze i przetestować ją w praktyce.

Zamek Królewski kładzie duży nacisk na edukację artystyczną i historyczną dzieci i młodzieży, oferując bogaty i różnorodny program zarówno dla szkół, jak i dla rodzin.

W roku szkolnym 2023/2024 zamkowy Dział Edukacji będzie kontynuował popularny cykl muzealnych lekcji i warsztatów Twoja najpiękniejsza lekcja historii, prowadzonych na różnych poziomach nauczania i dostosowanych do wieku uczniów oraz obowiązującej podstawy programowej. W propozycjach pojawią się także nowe tematy i innowacyjne rozwiązania. Będzie to na przykład – dla klas młodszych – lekcja z wykorzystaniem aplikacji Glaze, odwzorowującej proces malowania olejnego zgodnie z technikami wielkich mistrzów, a dla starszych – lekcja przygotowująca do egzaminów na temat antyku. Obie propozycje nawiązują do wystawy czasowej Przebudzeni. Ruiny antyku i narodziny włoskiego renesansu, prezentowanej w Zamku Królewskim w Warszawie do 15 października.

Innowacyjne rozwiązania w edukacji Zamku Królewskiego w Warszawie

Opracowanie autorskiego kodu aplikacji firmy Well of Art stało się możliwe m.in. dzięki naukowcom z Politechniki Białostockiej, którzy po kilkuletnich badaniach odtworzyli zachowanie światła w wielowarstwowych strukturach farb olejnych. Aplikacja przeznaczona jest na tablety z systemem operacyjnym iOS lub Android.

Zastosowanie angażującego i nowoczesnego narzędzia pozwoli efektywnie wspierać proces nauczania podstawowych technik artystycznych i będzie ciekawym uzupełnieniem zajęć służących bezpośredniemu kontaktowi uczniów z dziełami sztuki. Współpraca Zamku Królewskiego w Warszawie z firmą Well od Art, twórcą aplikacji Glaze, to inicjatywa, która może innowacyjnie wspierać rozwój edukacji artystycznej dzieci i młodzieży w Polsce.

Partnerzy zaplanowali szereg działań popularyzujących sztukę wśród młodego pokolenia, m.in. wspólny udział w projekcie Noc Innowacji 20 października 2023 roku, realizowanym w ramach Digital Festivalu. Na Zamku Królewskim w Warszawie już odbywa się pierwszy cykl warsztatów edukacyjno-artystycznych z użyciem innowacyjnej aplikacji Glaze. Jej wartość została niedawno doceniona także na arenie międzynarodowej. Aplikacja Glaze znalazła się wśród finalistów prestiżowych międzynarodowych nagród: szwajcarskiej ArtTechPrize 2023 oraz brytyjskiej Digital Innovation in Art 2023 w ramach konkursu Investor All Stars, zwanego Oscarami świata nowych technologii.

 

Współpraca z Well of Art, zainaugurowana spotkaniem dla mediów, to istotny krok w rozwoju edukacji artystycznej, łączący dziedzictwo kulturowe Zamku Królewskiego z nowoczesnymi technologiami, które inspirują i rozwijają umiejętności artystyczne młodych ludzi.

Zachęcając zarówno młode, jak i starsze pokolenia do odkrywania piękna sztuki, kultury oraz zagadnień związanych z historią Polski, zamkowy Dział Edukacji kontynuuje także popularny i lubiany cykl Akademia Młodego Eksploratora. Nie zabraknie też spektakli dla rodzin z dziećmi zatytułowanych Szlakiem orientalnych opowieści i zajęć Z Maluszkiem
w Zamku oraz programu edukacyjnego do bieżących wystaw czasowych.

W ramach oferty edukacyjno-artystycznej na rok szkolny 2023/2024 lekcje i warsztaty tematyczne będą prowadzone zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Wybranym zajęciom towarzyszą przedstawienia teatralne i pokazy filmów. Ich kluczowym elementem jest bezpośredni kontakt uczniów z dziełami sztuki związanymi z historią Polski. Zarówno młodzież, jak i dorośli będą mogli również skorzystać z różnych kursów, np. kursu historii sztuki, kursu rysunku i malarstwa. Kontynuowany będzie także wolontariat i Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Muzealna EduAkcja

Zamek Królewski w Warszawie stanie się wkrótce gospodarzem konferencji Muzealna EduAkcja, organizowanej
przez Biuro Edukacji m.st. Warszawy oraz Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń. Wydarzenie odbędzie się w Arkadach Kubickiego 26 września br. i zgromadzi nauczycieli z Warszawy i przedstawicieli warszawskich muzeów. W trakcie konferencji odbędzie się dyskusja panelowa z udziałem przedstawicieli szkół i muzeów, a także uczniów i publiczności oraz warsztaty dla nauczycielek i nauczycieli. Ideą pomysłodawców akcji jest budowanie dobrych relacji i praktyk między środowiskiem nauczycieli i placówek muzealnych.

Dział Edukacji Zamku Królewskiego w Warszawie przygotował bogaty i różnorodny program edukacyjno-kulturalny na rok szkolny 2023/2024 uatrakcyjniony o innowacyjne rozwiązania, jak na przykład wykorzystanie aplikacji Glaze, wspierającej proces nauki podstawowych technik artystycznych.

Oferowane tematyczne lekcje i warsztaty, dopasowane do różnych grup wiekowych dzieci i młodzieży pozwolą uczniom zgłębiać tajniki sztuki, obcować z historią oraz rozwijać wartościowe umiejętności. Edukacja muzealna, dzięki ciekawie przygotowanym zajęciom i partnerom tworzącym innowacyjne rozwiązania, efektywnie wspiera proces uczenia się, a także rozwija wyobraźnię.