Dział Edukacji Zamku Królewskiego zaprasza na lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży w edukacji domowej.

Dziecku do ukończonego 13 roku życia musi towarzyszyć opiekun.

Dzieci które ukończyły 13 lat mogą uczestniczyć w zajęciach samodzielnie jeśli posiadają pisemną zgodę rodzica/opiekuna prawnego tu > do pobrania 

Wypełnia rodzic/opiekun prawny uczestnika niepełnoletniego w wieku 13-17 lat. Udział młodzieży w wieku 13-17 lat w zajęciach edukacyjnych jest możliwy wyłącznie po dostarczeniu pisemnej zgody rodzica/opiekuna prawnego.

W przypadku uczestnictwa w zajęciach edukacyjnych dzieci poniżej 13 lat obecność opiekuna podczas zajęć jest obowiązkowa.

Kontakt  z koordynatorem projektu: Marta Tranawska mtarnawska@zamek-krolewski.pl

 

termin: 8 października 2024, wtorek, godzina 12.00

Marmurowy Apollo, mądra Atena, władczy Zeus - podczas tej lekcji uczniowie poszukują śladów antyku we wnętrzach Zamku za czasów panowania króla Stanisława Augusta. Wspaniałe obrazy i rzeźby z królewskiej kolekcji w znakomity sposób przybliżą dzieciom barwny świat mitologii. Lekcja ta doskonale sprawdzi się jako wprowadzanie do epoki, ale również jako powtórka antyku. Uczniowie poznają różne sposoby recepcji i wykorzystania antyku, zwłaszcza mitologii Greków i Rzymian, w kulturze dawnej Rzeczypospolitej oraz wpływ sztuki antycznej na rozwój stylu klasycystycznego. Lekcji towarzyszy karta pracy.

termin: 12 listopada 2024, wtorek, godzina 12.00

Legendę o Orle Białym zna każde polskie dziecko. Wydaje się, że godło Polski nie ma dla nikogo tajemnic. Ale czy na pewno? Dlaczego polski orzeł jest biały, a jego tarcza czerwona? Co oznacza rycerz na koniu, który bardzo często towarzyszy naszemu godłu? Na czym siedzi polski orzeł wojskowy? Na te i wiele innych pytań odpowiemy podczas zajęć. Uczniowie uczą się rozpoznać różne typy przedstawień herbu Polski, umieją wyjaśnić pojęcia: godło, tarcza herbowa, herb. Rozumieją symbolikę znaków narodowych.

termin: 10 grudnia 2024, wtorek, godzina 12.00

 

Bilet w cenie 20 zł/os. dla dzieci i opiekuna 


ARCHIWUM

termin: 13 lutego 2024, wtorek, godzina 12.00

Lekcja przeznaczona wyłącznie dla dzieci na poziomie edukacyjnym  klas 4-6. Prosimy  nie przyprowadzać dzieci starszych ani młodszych. Dziecku może towarzyszyć maksymalnie 1 opiekun.

Uczniowie poznają rycerską edukację od pazia do rycerza oraz obowiązki i przywileje rycerza w średniowiecznym państwie. Oglądają kopie broni i części zbroi, mając okazję do przymierzenia jej elementów, zdają sobie sprawę, jak ciężki był ekwipunek wojownika. Lekcja odbywa się w oryginalnych piwnicach zamkowych. Uczestnicy potrafią wskazać wartości, którymi powinien kierować się rycerz, rozumieją wagę pojęcia honoru rycerskiego i jego aktualność w dzisiejszym świecie.

Bilet w cenie 20 zł/os. dla dzieci i opiekuna 

 

termin: 12 marca 2024, wtorek, godzina 12.00

Lekcja przeznaczona wyłącznie dla dzieci na poziomie edukacyjnym  klas 7-8. Prosimy  nie przyprowadzać dzieci starszych ani młodszych. Dziecku może towarzyszyć maksymalnie 1 opiekun.

Dzięki eksponatom i wystroju wnętrz sal zamkowych, uczniowie mogą odkryć, na jakich podwalinach opierała się świadomość narodowa Polaków w pierwszym pokoleniu po utracie niepodległości. Rozumieją system polityczny ukształtowany w Rzeczpospolitej Obojga Narodów: z jednej strony równość szlachty względem prawa, z drugiej – hierarchię istniejącą w obrębie tej warstwy społecznej. Uczniowie poprzez zakładanie strojów szlacheckich mają szansę doświadczyć sposobu ubierania opisanego w Panu Tadeuszu. Dzięki wizycie w pałacu Pod Blachą rozumieją wagę wydarzeń politycznych z przełomu 1811/1812 dla sprawy polskiej

Bilet w cenie 20 zł/os. dla dzieci i opiekuna 

termin: 16 kwietnia 2024, wtorek, godzina 12.00

Lekcja przeznaczona wyłącznie dla dzieci na poziomie edukacyjnym  klas 1-3. Prosimy  nie przyprowadzać dzieci starszych ani młodszych. Dziecku może towarzyszyć maksymalnie 1 opiekun.

Oglądając reprezentacyjne i prywatne wizerunki królewskie, uczniowie poznają insygnia władzy królewskiej, symbolikę kolorów i znaki króla (korona, berło, jabłko). Uczą się rozpoznawać różne rodzaje portretów i ich znaczenie, świadomie posłużyć się słowami związanymi z tematem (np. król, królewicz, książę, koronacja, insygnia). Rozumieją symbolikę insygniów i stroju koronacyjnego oraz kolorów związanych z władzą. Biorą również udział w krótkich zajęciach plastycznych

Bilet w cenie 20 zł/os. dla dzieci i opiekuna 

termin: 14 maja 2024, wtorek, godzina 12.00

Lekcja przeznaczona wyłącznie dla dzieci na poziomie edukacyjnym  klas 2-3. Prosimy  nie przyprowadzać dzieci starszych ani młodszych. Dziecku może towarzyszyć maksymalnie 1 opiekun.

Podczas lekcji uczniowie poznają życie Jana Matejki, proces tworzenia dzieła od szkicu do jego ukończenia. Tematy oglądanych obrazów są pretekstem do rozmowy o rozbiorach, Konstytucji 3 maja i innych wydarzeniach z historii Polski. Uczniowie uczą się jak opisywać obraz posługując się podstawową terminologią (kompozycja, plan, symetria, plama barwna itp.), oraz łączyć temat malarski z przedstawionymi wydarzeniami historycznymi. Rozumieją znaczenie malarstwa Matejki dla kultury polskiej.


Source URL: https://palac-pod-blacha.zamek-krolewski.pl/strona/edukacja/1906-edukacja-domowa