30 stycznia - Młodzi Wirtuozi w Zamku Królewskim

Młodzi wirtuozi w Zamku Królewskim

Koncert stypendystów Programu ZDOLNI Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci

30 stycznia 2021 r. (niedziela), godz. 12.00

Sala Koncertowa

 


Bilety do nabycia w kasie Zamku lub online

Koncert odbędzie się z udziałem publiczności. Na chętnych czekają zaproszenia, które można odebrać w biurze Funduszu lub po wcześniejszej rezerwacji w dniu koncertu w Zamku Królewskim. Bilety również można nabyć w kasie Zamku. Ze względu na reżim sanitarny liczba miejsc jest ograniczona. Równocześnie koncert będzie można obejrzeć na kanale Youtube Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.

W programie:
Bach, Caplet, Chopin, Fauré, Grandjany, Liszt, Pasculli, Prokofiev, Rachmaninow, Rota, Szymanowski, Weber

Wystąpią:

Piotr Czerwiński – fortepian; Gabriela Dudziak – harfa; Maria Kazik – klarnet, Romana Orłowska – fortepian; Angelina Litwinienko – wiolonczela, Filip Maciborski – fortepian; Modern Duo w składzie: Gabriela Dudziak – harfa, Małgorzata Cieszko –obój
 


Piotr Czerwiński
Piotr Czerwiński
– 17-letni pianista z Gdańska, uczeń OSM I i II st. im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku, w klasie fortepianu dr hab. Elżbiety Pasierowskiej. Jest aureate konkursów, do jego ostatnich osiągnięć należą: 1. miejsce w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Moskwie (2021), 1. Miejsce w Międzynarodowym Konkursie i Festiwalu Pianistycznym „Northern Lights” w Szwecji (2021), 1,miejsce w III Międzynarodowym Konkursie Muzycznym „Danubia Talents Liszt” na Węgrzech (2021). Jako solist koncertował m.in. w Rydze (z Ryskim Kwartetem Smyczkowym), siedzibie Filharmonii Czeskiej – Rudolfinum w Pradze, Maglód i Budapeszcie oraz konserwatoriach muzycznych w Logrono i Pamplonie (w ramach nagrody Angela Tellechea Goyena, konsula RP w Nawarze Kraju Basków i La Roja), w Mendigorri na 16. Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym. Koncertował w Poznaniu (XL Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Poznańska Wiosna Muzyczna”), Gdańsku (Międzynarodowy Festiwal Duetów Fortepianowych oraz koncert z cyklu „Chopin nad wodami Motławy” w Filharmonii Bałtyckiej), Łodzi („Estrada Młodych”), Słupsku (koncert prolog 53. Festiwalu Pianistyki Polskiej „Pomorskie Talenty Muzyczne”), w Stalowej Woli z Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej („Bieszczady bez granic”), Żelazowej Woli oraz Warszawie – w Zamku Królewskim, Mazowieckim Instytucie Kultury, UMFC i Łazienkach Królewskich. Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Pomorskiego, Prezydenta Miasta Gdańska, Funduszu Stypendialnego NSZZ „Solidarność” oraz Stypendium Młoda Polska. Pod opieką Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci Piotr pozostaje od 2015 r.


Gabriela Dudziak

Gabriela Dudziak -17-letnia harfistka, uczennica ZPSM im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej gdzie kształci się pod kierunkiem mgr. Adriana Nowaka. Jest laureatką konkursów w zakresie muzyki solowej jak i kameralnej. Do jej najważniejszych osiągnięć należą między innymi: I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Harfowym im. K. Grolla w Warszawie, I miejsce w International Moscow Music Competition, 3 miejsce w International Glowing Harp Competition na Ukrainie, czy Grand Prix w Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych we Wrocławiu. Uczestniczyła w kursach mistrzowskich z wybitnymi harfistami takimi jak Alexander Boldachev, Florance Sitruk, czy Johanna Seitz. Jest także stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2021 roku wraz z Małgorzatą Cieszko (obój/rożek angielski) założyła zespół "Modern Duo", z którym regularnie koncertuje. Pod opieka KFnrD Małgosie jest od 2021 r.

Maria Kazik

Maria Kazik – 17-letnia klarnecistka z  Warszawy. Naukę gry na klarnecie rozpoczęła w 2014 roku w PSM I stopnia nr 5 im. Henryka Wieniawskiego. Obecnie jest uczennicą OSM II st. im. Mariana Sawy w Warszawie, w klasie Pana Krzysztofa Zbijowskiego. Maria jest laureatką ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów m.in.: XXII Festiwalu Instrumentów Dętych w Białej Podlaskiej (2019), XII międzynarodowego konkursu World Open Online Music Competition (2021), King's Peak International Music Competition (2021), IV Warszawskiego Festiwalu Miniatura na Instrumenty Dęte Drewniane i Blaszane (2021). Jest stypendystką Funduszu od 2021 roku.

Angelina Litwinienko

Angelina Litwinienko -16-letnia wiolonczelistka z Piły. Edukację muzyczną rozpoczęła w wieku 7 lat w ZSM im. Fryderyka Chopina w Pile. Jej nauczycielką prowadzącą jest Kamila Wiśniewska - Czaja.

Angelina swoje umiejętności doskonaliła na kursach oraz konsultacjach pod okiem wybitnych pedagogów m.in. dr. Tomasza Lisieckiego, dr hab. Katarzyny Polonek, prof. Tomasza Strahla, dr. Bartosza Koziaka oraz dr. Rafała Kwiatkowskiego. Jest laureatką konkursów muzycznych, do ostatnich osiągnięć Angeliny należą: Piła Festival & Academy w Pile, 2020 r. - tytuł "Młody Talent",Ogólnopolski Konkurs "W barokowym stylu" w Poznaniu, 2020 r. - tytuł laureata., Międzynarodowy Konkurs Instrumentów Smyczkowych w Elblągu, 2021 r. - II miejsce, Ogólnopolskie Konfrontacje Wiolonczelowe w Bydgoszczy, 2021 r.- II miejsce, Ogólnopolski Konkurs Bachowski w Zielonej Górze, 2021 r. - III miejsce i nagroda specjalna. W maju tego roku wiolonczelistka została członkinią Polskiej Orkiestry Młodzieżowej LYO (Lutoslawski Youth Orchestra). Jest stypendystką Krajowego Funduszu na rzecz dzieci od 2021 r.

Młodym wykonawcom będą towarzyszyć pianiści kameraliści, związani z uczelniami wyższymi oraz szkołami muzycznymi: Filip Maciborski, Romana Orłowska.

Modern Duo

Modern Duo - zespół założony przez Małgorzatę Cieszko (obój/rożek angielski) i Gabrielę Dudziak (harfa) w 2021 roku. Prowadzony jest przez mgr. Adriana Nowaka w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej. Pomimo krótkotrwałej aktywności Modern Duo zdobył laury na prestiżowych konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Do najważniejszych osiągnięć należą Grand Prix na "XXXVII  Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych we Wrocławiu" i I miejsce na "International Music Moscow Competition 2021". Członkinie zespołu są stypendystkami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Brały udział w wielu warsztatach, między innymi z prof. Florence Sitruk (Geneva Univercity of Music). Propagują niekonwencjonalny repertuar na nietypową kombinację instrumentów: rożek angielski - harfa. Ostatnio do repertuaru włączyły Élégie op. 24 Gabriela Fauré we własnej transkrypcji na obój i harfę, którą zaprezentują w Zamku Królewskim.

Młodzi Wirtuozi - jest to projekt realizowany przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci we współpracy z Muzeum Zamek Królewski oraz Muzeum Łazienki Królewskie, promujący młodych, zdolnych muzyków będących podopiecznymi Funduszu.

Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci to organizacja pozarządowa o statusie organizacji pożytku publicznego (OPP) założona w 1981 roku. Jest stowarzyszeniem naukowców, twórców, lekarzy i studentów. Głównym celem Funduszu jest pomoc wybitnie uzdolnionym uczniom w rozwijaniu zainteresowań naukowych i uzdolnień artystycznych, a także poprawa opieki nad zdolnymi dziećmi w polskim systemie edukacji. Przez Program ZDOLNI przeszło do tej pory kilkanaście tysięcy utalentowanych młodych Polaków – dziś to znakomici naukowcy, lekarze, propagatorzy nauki i artyści. Działalność stowarzyszenia opiera się na współpracy z licznymi uczelniami, ośrodkami badawczymi i instytucjami kultury, a także – z bardzo wieloma indywidualnymi pracownikami naukowymi, którzy jako wolontariusze chcą pracować ze zdolną młodzieżą. Uczestnicy programu mają szansę wziąć udział w licznych warsztatach badawczych, seminariach, spotkaniach i konsultacjach z najlepszymi specjalistami z danej dziedziny. Corocznie stowarzyszenie zaprasza utalentowanych nastolatków na 20 specjalistycznych warsztatów badawczych, 9-10 seminariów humanistycznych, warsztaty muzyczne, plener plastyczny, dwa spotkania wielodyscyplinarne i trzy wielodyscyplinarne obozy naukowe. Ponadto, organizuje dla nich około 20 publicznych koncertów i 3-4 wystawy. Część oferowanej pomocy to indywidualne stypendia celowe.

Szersza informacja o Funduszu dostępna jest na stronie internetowej: www.fundusz.org