Urodziny księcia Józefa Poniatowskiego 2023

 

Urodziny księcia Józefa Poniatowskiego

5-6 maja 2023 r.

Pałac Pod Blachą

Obejrzyj film z wydarzenia:

Zapraszamy na cykl wydarzeń związanych z osobą księcia Józefa Poniatowskiego oraz epoką Księstwa Warszawskiego w Pałacu Pod Blachą przy Zamku Królewskim w Warszawie.

W piątek 5 maja zapraszamy pasjonatów i osoby zainteresowane historią epoki na konferencję naukową Bohaterowie dwóch epok. Od Raszyna do Reduty Ordona. Podczas wystąpień znawców i badaczy czasów wojen napoleońskich oraz powstania listopadowego, poznamy bliżej nieznane powszechnie zagadnienia dotyczące osób i wydarzeń kształtujących epokę.

W przerwie konferencji o godzinie 12.00 odbędzie się wernisaż wystawy Ci piekielni lansjerzy! / Los infernos picadores!
Na wystawie prezentowane będą militaria, pamiątki z epoki oraz przedstawienia malarskie i graficzne związane ze szlakiem bojowym obydwu lansjerskich pułków, w których pod rozkazami Napoleona służyli Polacy. Pierwszy z nich, zwany potocznie Lansjerami Nadwiślańskimi, wywodzi się jeszcze z jazdy legionów polskich we Włoszech. Drugi został powołany do życia w 1807 roku jako 1 Pułk Szwoleżerów-Lansjerów. Wśród malarskich przedstawień zobaczymy obrazy olejne ukazujące polskich kawalerzystów takich autorów jak: Wojciech Kossak, Stanisław Wolski, Henryk Pillati, Stanisław Kaczor-Batowski. Niezwykle efektowne graficzne przedstawienia należą m.in. do Horacego i Carla Vernetów. Pokazujemy ponadto autentyczną czapkę trębacza 1 Pułku Szwoleżerów-Lansjerów oraz blachy naczelne na czapki obydwu jednostek. W gablotach eksponujemy różne modele szabli, a także lance używane w boju. Na autentycznych dokumentach archiwalnych dotyczących polskich lansjerów widnieją sygnatury cesarza Napoleona Bonaparte. Wystawa potrwa do 30 sierpnia.

Drugiego dnia święta, w sobotę 6 maja przypadają urodziny księcia Józefa Poniatowskiego, które celebrować będziemy na dziedzińcu Pałacu Pod Blachą. W tym dniu o godzinie 11.00 rozpoczynamy pokazami grup rekonstrukcyjnych: Pułku 2, 4 i 12 Piechoty Xięstwa Warszawskiego, które zaprezentują: potyczkę, pojedynki, musztrę, posługiwanie się bronią, zmianę warty. Następnie prym będą wiodły panie, które przeprowadzą warsztaty zatytułowane Ewolucja mody damskiej w epoce księcia Józefa. O godzinach 12.00 i 15.00 najmłodsi (7-12 lat) będą mogli odkryć tajniki Pałacu Pod Blachą podczas gry Damy i ułani. Życie pałacowe.  O godzinie 14.00 zaprezentujemy widowisko Zachwyt paryskiego bulwaru. Podczas pokazu Kolory Paryża, o godzinie 15.00, dowiemy się o historii makijażu i kosmetyków, a także poznamy tajniki składów i produkcji dawnych pachnideł. Zdradzimy także sekrety zabiegów upiększających stosowanych przez ówczesne damy. Kosmetyki zostaną wykonane na podstawie osiemnastowiecznych i dziewiętnastowiecznych przepisów. Na urodzinach nie zabraknie tańców, których każdy będzie mógł spróbować podczas zajęć tanecznych Pałac Pod Blachą się bawi o godzinie 16.00. Warsztaty hafciarskie zatytułowane Nicią malowane, przeprowadzimy o godzinie 12.00 i 17.00. Warsztatami Pałacowy kącik kuchmistrza przywołamy dawne smaki o godzinie 13.00 i 17.00. Dużą atrakcją  będą rozgrywki bitewne z udziałem tysięcy figurek w systemie Black Powder w wykonaniu Warlord Games. Batalie przeprowadzimy w godzinach 11.00-14.00 oraz 15.00-18.00. Zobaczymy następujące bitwy: Fuentes de Onoro 1811, Budziszyn 1813, Waterloo 1815.

Przez cały dzień pikniku będzie można zobaczyć wnętrza Apartamentu księcia Józefa Poniatowskiego w Pałacu Pod Blachą oraz wystawę czasową Ci piekielni lansjerzy!/Los infernos picadores!. Na pałacowym dziedzińcu odbędą się pokazy rekonstruktorów i rekonstruktorek epoki. Zobaczymy barwne stroje pań oraz wyposażenie i umundurowanie żołnierzy Księstwa Warszawskiego.