- Home
- Your visit
- Ogrody Królewskie
- Ekspozycje czasowe i archiwum
- 10-11 maja 2024 r. – spacery z edukatorami w ogrodach zamkowych w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich 2024
10-11 maja 2024 r. – spacery z edukatorami w ogrodach zamkowych w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich 2024
W ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich 10 i 11 maja zapraszamy na spacery z edukatorami. Będzie to swoista podróż w czasie pośród kwiatów i zieleni. Poznacie tajemnice i ciekawostki historii ogrodów zamkowych oraz ich współczesne oblicze – co tu rośnie, zakwita i śpiewa w gęstwinie liści. Dowiecie się, czym jest boskiet czy wgłębnik, a także gdzie 200 lat temu płynęła Wisła.
Ale to nie wszystko! W Ogrodzie Górnym zobaczycie kolekcję ponad 15 tysięcy tulipanów, których kwitnienie zostało specjalnie zaplanowane w kontrolowanej temperaturze tak, by zakwitły w jednym czasie, później niż inne tulipany w Warszawie. Przygotujcie się na wędrówkę i poznawanie tajemnic historycznych i ogrodniczych, opowieść utkaną z ciekawostek i praktycznych rad dotyczących hodowli tulipanów i nie tylko.
10 maja, godz. 17.00 – spacer przyrodniczy (brak wolnych miejsc)
Prowadzenie: Daria Szarejko-Worobiej – architektka krajobrazu, absolwentka Katedry Sztuki Krajobrazu SGGW, projektantka ogrodów, prowadząca także warsztaty dla dzieci i dorosłych o projektowaniu i ogrodach, koordynatorka ogrodów społecznych w Warszawie.
11 maja, godz. 12.00–13.30 – spacer historyczny (brak wolnych miejsc)
Prowadzenie: Piotr Kucharski – archeolog z zamiłowania i edukator z powołania, z pasją do odkrywania tajemnic przeszłości oraz niezwykłą umiejętnością opowiadania wciągających historii.
Udział bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona.
Obowiązują zapisy na: informacja@zamek-krolewski.pl lub tel. +48 22 355 51 70.
Zbiórka w Ogrodach Dolnych przy Bramie od ul. Grodzkiej.
Odtworzone Ogrody Dolne Zamku Królewskiego zostały otwarte w maju 2019 r. po wielu latach nieistnienia. W 2017 roku projekt pt. ,,Odtworzenie Ogrodów Dolnych zamku Królewskiego w Warszawie’’ uzyskał dofinansowanie w ramach działania 8.1 osi priorytetowej: VIII Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Dotacja pokryła 80% kosztów budowy.