Koncert Młodych Wirtuozów, 12 maja 2024 r.
Koncert stypendystów Programu ZDOLNI Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci
12 maja 2024 r.
godz. 12.00
Sala Koncertowa
Zapraszamy na kolejny koncert z cyklu Młodzi Wirtuozi , projekt realizowany przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci we współpracy z Muzeum Zamek Królewski, Muzeum Łazienki Królewskie oraz Warszawskie Towarzystwo Muzyczne - promujący młodych, zdolnych muzyków będących podopiecznymi Funduszu.
Koncert wypełnią utwory
Fryderyka Chopina, Jacquesa Iberta, Fritza Kreislera, Zoltána Kodálya, Sergiusza Prokofiewa, Antoniego Szałowskiego, Roberta Schumanna, Leó Weinera, Henryka Wieniawskiego.
Prowadzenie koncertu: Antoni Figurski
Wystąpią:
Klara Grochowska – wiolonczela, Marzena Frankiewicz – fortepian; Krzysztof Maślanka – klarnet, Marianna Waszkiewicz – fortepian; Rio Ueyama – fortepian; Aleksander Żyła – skrzypce, Maria Trofymchuk – fortepian; Trio: Michalina Reksa – skrzypce, Pola Hayder – flet, Julia Willner-Paster – fortepian.
Klara Grochowska – 17-letnia wiolonczelistka z Torunia, uczennica Zespołu Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Toruniu, gdzie uczy się w klasie Doroty Bojarczuk. Klara jest laureatką ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów, m.in: Ogólnopolskiego Konkursu Bachowskiego im. Stanisława Hajzera, 3. miejsca w Ogólnopolskich Konfrontacjach Wiolonczelowych im. Zdzisławy Wojciechowskiej, 3. miejsca w Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Smyczkowych im. Kazimierza Wiłkomirskiego, 3. miejsca w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Małopolska, wyróżnienia w Ogólnopolskim Konkursie Kameralistyki Fortepianowej oraz 1. miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Kameralnie z fortepianem. Swój warsztat instrumentalny rozwija podczas kursów muzycznych, w klasach profesorów: Marcina Zdunika, Magdy Bojanowicz-Koziak, Tomasza Strahla, Tomasza Darocha, Rafała Kwiatkowskiego, Edwarda Kinga, Benedicta Klocknera. Stypendystką Programu ZDOLNI KFnrD jest od 2021 r.
Krzysztof Maślanka – 14- letni klarnecista, uczeń Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Warszawie w klasie Doroty Żołnacz. Krzysztof jest laureatem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów, między innymi otrzymał Nagrodę I st. w I Ogólnopolskim Konkursie Duetów Dziecięcych Duettino (Warszawa 2022), II miejsce w II Ogólnopolskim Konkursie Instrumentalnym im. R. Twardowskiego w Puławach (2021), I miejsce na I Śląskim Festiwalu Klarnetowym w Katowicach (grudzień 2022), I miejsce w młodszej grupie wiekowej oraz III miejsce w kategorii partie orkiestrowe w I Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Power Sunrise w Skierniewicach (marzec 2023), I miejsce w XIV Ogólnopolskim Konkursie „Instrumenty dęte-Chełmno 2023, I miejsce w XI Zachodniopomorskim Festiwalu klarnetowym w kategorii zespoły kameralne- Szczecin 2024, III miejsce w II Ogólnopolskim konkursie instrumentów dętych Żyrardów 2024. Brał udział w międzynarodowych warsztatach muzycznych, m.in. w Torturach Muzycznych (Wadowice 2021), Międzynarodowych Warsztatach Klarnetowych w Koszęcinie (2022). W 2022 roku był stypendystą Banku Talentów, a od 2023 roku jest stypendysta Programu ZDOLNI KFnrD.
Rio Ueyama – 16-letni pianista z Warszawy, uczeń Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Zenona Brzewskiego w Warszawie, w klasie prof. Iriny Rumiancewej-Dabrowski. Naukę gry na fortepianie rozpoczął już jako 4-latek w klasie fortepianu Marzeny Jasińskiej-Siudzińskiej (metoda Suzuki). Jest laureatem międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów pianistycznych, a do jego ostatnich osiągnięć nalezą m.in: I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Koninie w 2022 roku, I nagroda oraz nagroda za najlepsze wykonanie utworu współczesnego w XI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Enschede w Holandii w 2022 roku, I miejsce w XVI Konkursie Pianistycznym im. Haliny Czerny-Stefańskiej i Ludwika Stefańskiego w Płocku w 2022 roku, I miejsce (duet fortepianowy) w III Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej KraCamera w Krakowie w 2023 roku, I miejsce oraz nagroda specjalna Prezydenta miasta Konina Piotra Korytkowskiego w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Koninie w 2024 roku, I miejsce oraz dwie nagrody specjalne (w postaci dwóch sesji nagraniowych i w udziału w koncercie muzyki kameralnej w NOSPR w Katowicach) w VII Warszawskie Forum Muzyki Kameralnej w 2024 roku, I miejsce oraz nagroda Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina - Recital Fortepianowy – Młode Talenty w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie w XIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Augustowie w 2024 roku. Występował jako solista m.in. w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego (z Polską Orkiestrą Radiową pod batutą Michała Klauzy wykonał Koncert fortepianowy D-dur J. Haydna), w Filharmonii Narodowej w Warszawie, w 54. Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju.. W 2022 roku był zaproszony na VII Rubinstein Piano Festival, podczas którego zagrał recital w Sali Kameralnej Teatru Wielkiego w Łodzi. Zagrał Koncert fortepianowy a-moll op. 16 Edwarda Griega z orkiestrą Sinfonia Iuventus pod batutą Marka Wroniszewskiego w Sali Koncertowej swojej szkoły. W 2023 roku zagrał recital w ramach Festiwalu CHOPIN en VACANCES 2023 w Żychlinie, a jesienią tego samego roku brał udział w International Piano Festival 2023 w Holandii. Stypendysta Programu ZDOLNI Funduszu jest od 2022 r.
Aleksander Żyła – 15-letni skrzypek, uczeń III klasy Zespołu Szkół Muzycznych I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Białej Podlaskiej, w klasie Agnieszki Cypryk. Aleksander zadebiutował jako solista
z Filharmonią Lubelską w roku 2019 podczas Lubelskiej Wiosny Młodych. W tym samym roku wystąpił z orkiestrą Filharmonii Lubelskiej w Narodowym Koncercie Listopadowym z okazji zakończenia obchodów jubileuszu 450-lecia Unii Lubelskiej. Aleksander jest laureatem wielu nagród w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach wiolinistycznych. W październiku 2023 r. (jako główna nagroda specjalna) odbył się występ Aleksandra z Orkiestrą Kameralną Archetti w Katowicach, w Sali Polskiego Radia. Jest stypendystą Programu ZDOLNI Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta Miasta Biała Podlaska.
Trio w składzie Michalina Reksa – skrzypce, Pola Hayder – flet, Julia Willner-Paster – fortepian, powstało w ramach projektu Kameralna Filharmonia Funduszu, a jego uczestniczkami są stypendystki funduszu, uczennice z różnych szkół muzycznych w Polsce. Michalina Reksa – 14-letnia skrzypaczka jest uczennicą Janusza Wawrowskiego w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. im. Z. Brzewskiego, w Warszawie, Pola Hayder – uczy się w klasie fletu Seweryna Zapłatyńskiego w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. J. Elsnera w Warszawie, a Julia Willner-Paster – 15-letnia pianistka jest uczennicą III klasy Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie Huberta Salwarowskiego. Członkinie zespołu są laureatkami konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich. Realizując swoją drogę muzyczną poza solowymi prezentacjami z wielką radością uczestniczą w większych projektach zarówno kameralnych jak i orkiestrowych.
Młodym wykonawcom towarzyszyć będą pianistki kameralistki związane z uczelniami wyższymi oraz szkołami muzycznymi: Marzena Frankiewicz, Marianna Waszkiewicz, Maria Trofymchuk.
Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci to organizacja pozarządowa o statusie organizacji pożytku publicznego (OPP) założona w 1981 roku. Jest stowarzyszeniem naukowców, twórców, lekarzy i studentów. Głównym celem Funduszu jest pomoc wybitnie uzdolnionym uczniom w rozwijaniu zainteresowań naukowych i uzdolnień artystycznych, a także poprawa opieki nad zdolnymi dziećmi w polskim systemie edukacji. Przez Program ZDOLNI przeszło do tej pory kilkanaście tysięcy utalentowanych młodych Polaków – dziś to znakomici naukowcy, lekarze, propagatorzy nauki i artyści. Działalność stowarzyszenia opiera się na współpracy z licznymi uczelniami, ośrodkami badawczymi i instytucjami kultury, a także – z bardzo wieloma indywidualnymi pracownikami naukowymi, którzy jako wolontariusze chcą pracować ze zdolną młodzieżą. Uczestnicy programu mają szansę wziąć udział w licznych warsztatach badawczych, seminariach, spotkaniach i konsultacjach z najlepszymi specjalistami z danej dziedziny. Corocznie stowarzyszenie zaprasza utalentowanych nastolatków na 20 specjalistycznych warsztatów badawczych, 9-10 seminariów humanistycznych, warsztaty muzyczne, plener plastyczny, dwa spotkania wielodyscyplinarne i trzy wielodyscyplinarne obozy naukowe. Ponadto, organizuje dla nich około 20 publicznych koncertów i 3-4 wystawy. Część oferowanej pomocy to indywidualne stypendia celowe.