Nieodbudowany. Spór o Zamek Królewski w Warszawie 1945–1971 | Zamek Królewski w Warszawie

Nieodbudowany. Spór o Zamek Królewski w Warszawie 1945–1971

Zdjęcie okładki książki
Zdjęcie książki
Zdjęcie książki
Zdjęcie książki
Zdjęcie książki
Zdjęcie książki

Nieodbudowany. Spór o Zamek Królewski w Warszawie 1945–1971

Nowość z zamkowego wydawnictwa Arx Regia

Niektórzy warszawiacy pamiętają jeszcze puste miejsce po Zamku – zburzonym podczas II wojny światowej i skazanym na nieistnienie przez nowe władze. W tle wciąż toczyły się jednak dyskusje: odbudowywać czy nie, a jeśli tak – to jak? O tym, jak mógłby wyglądać Zamek, gdyby o jego kształcie decydowali politycy, architekci, konserwatorzy lub tzw. zwykli ludzie, opowiada Łukasz Bukowiecki w fascynującej książce o niezrealizowanych pomysłach na Zamek Królewski. 

Panel dyskusyjny poświęcony książce z udziałem autora książki dr. Łukasza Bukowieckiego, prof. Piotra Majewskiego, recenzenta naukowego książki, oraz Bożeny Radzio z archiwum Zamku Królewskiego w Warszawie odbędzie się w sobotę 31 sierpnia o godz. 15.00 w Sali Odczytowej (Kinowej) w ramach Królewskiego Pikniku. Wstęp wolny.

Temat odbudowy Zamku Królewskiego, wysadzonego w powietrze przez Niemców we wrześniu 1944 roku, podczas powstania warszawskiego, przez całe ćwierćwiecze po wojnie polaryzował postawy zarówno w środowiskach władzy, jak i wśród społeczeństwa. Choć w narodzie zdawała się dominować wola, by historyczną królewską rezydencję podnieść ze zgliszcz – jako wyrazisty symbol jedności narodowej i suwerennej państwowości –  nie brakowało także głosów przeciwnych, wskazujących na inne priorytety w obrębie polityki finansowej państwa lub wręcz negujące zasadność odbudowy z pozycji pryncypialnych, ideowych.

Łukasz Bukowiecki z pasją śledzi kolejne etapy zarówno publicznego, jak i zakulisowego sporu, których pokłosiem były konkretne decyzje lub ich wymowny brak. Przygląda się także rozmaitym pomysłom na zagospodarowanie pustej przestrzeni po wyburzonym gmachu, zmieniającym się jak w kalejdoskopie w zależności od nastrojów społecznych i aktualnej linii politycznej włodarzy PRL.

Historyczna dokładność, szerokie i wnikliwe socjologiczne spojrzenie, przystępny język i bogaty materiał ilustracyjny czynią Nieodbudowany. Spór o Zamek Królewski w Warszawie 1945–1971 pozycją obowiązkową nie tylko dla sympatyków Zamku Królewskiego w Warszawie, ale i dla wszystkich zainteresowanych historią najnowszą.

„– Architekcie, czy nie można by coś zrobić, żeby ten Zamek był większy – na przykład wyższy? A czy nie dałoby się tak trochę go nadąć – jednym słowem, żeby był większy – większy niż był? – dopytywał warszawskiego konserwatora zabytków Piotra Biegańskiego, oglądając z nim makietę Zamku Królewskiego w Warszawie, Bolesław Bierut”.

– z książki „Nieodbudowany…”

„Zamek wrócił, bo nie powiodła się polityka wymazywania pamięci. Emocje społeczne okazały się żywe mimo upływu lat, a potrzeba posiadania narodowego znaku, rozpoznawalnego wizualnie i zrozumiałego w sferze symbolicznej, była tak silna, że skłoniła do czynu całą wspólnotę narodową”.

– ze wstęp prof. dr. hab. Wojciecha Fałkowskiego

Książka dostępna w sklepie zamkowym

Więcej informacji na stronie wydawnictwa: Arxregia.pl