Muzeum jutra. Nowe technologie w muzeach – perspektywy i wyzwania | Zamek Królewski w Warszawie

Muzeum jutra. Nowe technologie w muzeach – perspektywy i wyzwania

Muzeum jutra. Nowe technologie w muzeach – perspektywy i wyzwania

 1415 listopada 2024 r.

Arkady Kubickiego

Zamek Królewski w Warszawie  Muzeum

Uczestnictwo w konferencji jest bezpłatne

formularz zgłoszeniowy oraz informacje szczegółowe >


Szanowni Państwo,
 

Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum kończy 4-letnie obchody jubileuszu swojej odbudowy i udostępnienia wnętrz publiczności. Program wydarzeń organizowanych w kolejnych latach Jubileuszu poświęcony był osobom związanym z odbudową Zamku, samemu procesowi restytucji zabytku oraz zamkowym kolekcjom dzieł sztuki. W ostatnim roku pragniemy skoncentrować się na perspektywach i wyzwaniach, z jakimi w nadchodzących latach przyjdzie się mierzyć Zamkowi Królewskiemu, łączącemu funkcje muzealne i reprezentacyjne, w związku z postępującym rozwojem technologicznym i zmieniającymi się preferencjami odbiorców.

Z tej okazji mamy zaszczyt zaprosić Państwa na konferencję Muzeum jutra. Nowe technologie w muzeach –perspektywy i wyzwania, organizowaną we współpracy z Politechniką Warszawską, Wydziałem Geodezji i Kartografii oraz Fundacją Scena Jutra. Celem wydarzenia jest stworzenie platformy do dyskusji na temat wykorzystania technologii w muzeach  nie tylko w charakterze nowego kanału komunikacji pomiędzy widzem a dziełem sztuki, ale również jako narzędzia pozwalającego na efektywne zarządzanie zasobami muzealnymi. Spotkania poświęcone będą najważniejszym aspektom funkcjonowania muzeów: wystawiennictwu, edukacji, zarządzaniu, badaniom naukowym, dokumentacji oraz konserwacji zabytków.

Konferencja skierowana jest do muzealników oraz szerokiego grona osób związanych z sektorem kultury, jak również do specjalistów z branży technologicznej. Będzie to niepowtarzalna okazja do spotkania i dyskusji na temat potrzeb i oczekiwań muzeów względem twórców nowych technologii, a także zapoznania się z istniejącymi już produktami wykorzystującymi najnowsze osiągnięcia technologiczne.

Technologie cyfrowe stały się zjawiskiem niezbędnym do pracy, oferującym szeroką gamę usług i produktów. Rozwijający się w błyskawicznym tempie cyfrowy świat niewątpliwie wpływa na postrzeganie rzeczywistości. Zastosowanie nowych rozwiązań usprawnia pracę poprzez lepsze wykorzystanie istniejących zasobów. Cyfrowy świat w szybkim tempie wkracza także do muzeów i innych instytucji kultury, dając społeczeństwu możliwość korzystania z ich dóbr na wiele nowych sposobów.

Sposób, w jaki wchodzimy w interakcje z kulturą i historią, zmienia się dzięki ciągłemu rozwojowi nowych technologii i udoskonaleniom już istniejących, takich jak ICT (technologie informacyjno-komunikacyjne), IoT (internetu rzeczy) oraz tworzenie coraz bardziej atrakcyjnych, przemawiających do wyobraźni multisensorycznych wizualizacji. Nowe technologie wymuszają również zmiany w instytucjonalnym podejściu do zarządzania w obszarze dóbr dziedzictwa kulturowego, a także ich popularyzacji, dokumentacji, zachowania i ochrony.

Zmiana technologiczna jest szybka i wprowadza przełomowe rozwiązania, mające wpływ nie tylko na sposób pracy, ale także na styl życia. Trzeba mieć świadomość zmieniającego się świata, nowych możliwości, technologii, ale także znać firmy, osoby oraz instytucje, które potrafią je wykorzystać w sposób optymalny. Dlatego serdecznie zapraszamy do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu.

Formularz zgłoszeniowy oraz informacje szczegółowe >