Królewska Wystawa Kwiatów. "Muzeum w zgodzie z naturą"
Królewska Wystawa Kwiatów. "Muzeum w zgodzie z naturą"
10–13 czerwca 2021 r. (czwartek–niedziela)
godz. 10.00–20.00
Arkady Kubickiego, Ogrody Zamkowe
'Królowa Warszawy'® to największa atrakcja tegorocznej Królewskiej Wystawy Kwiatów, której hasłem przewodnim jest "Muzeum w zgodzie z naturą". Unikatowa odmiana róży stanie się wizytówką Ogrodów Zamku Królewskiego w Warszawie, a jej chrzest odbędzie się w sobotę, trzeciego dnia wystawy. Dlatego tematami przewodnimi ekspozycji będą róża i bioróżnorodność. Wydarzenie organizowane jest w ramach obchodów jubileuszu 50-lecia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie.
Bilety w cenie 10 zł do nabycia w specjalnej kasie przed wejściem do Arkad Kubickiego (do godz. 19.00) lub online
Relacja z wydarzenia:
Making of:
Historycznym rezydencjom królów i możnych często towarzyszyły założenia ogrodowe. Dzięki procesowi odtworzenia Ogrodów Górnego i Dolnego, przeprowadzonemu w ostatnich latach, Zamek Królewski w Warszawie ponownie stał się kontynuatorem wielowiekowej tradycji sztuki ogrodowej, a także jej mecenasem, zaangażowanym w edukację i wspieranie zjawisk artystycznych na tym polu. Ważnym wydarzeniem realizowanym w ramach tej misji będzie Królewska wystawa kwiatów.
Ekspozycja prezentowana będzie we wnętrzach Arkad Kubickiego oraz w przestrzeni Ogrodów Dolnych Zamku Królewskiego w Warszawie, a jej hasłem przewodnim będzie „Muzeum w zgodzie z naturą”.
Głównym punktem programu wystawy będzie premierowa prezentacja nowej, unikatowej odmiany róży, która stanie się wizytówką Zamku Królewskiego w Warszawie. Kwiat zostanie uroczyście ochrzczony imieniem 'Królowej Warszawy'® 12 czerwca o godz. 12.00 w Ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie. Gościem specjalnym wydarzenia będą słynna śpiewaczka operowa Małgorzata Walewska, prezes Luksemburskiego Towarzystwa Miłośników Róż i wiceprezes Światowej Federacji Towarzystw Różanych Mireille Steil – chrzestne róży wraz z dyrektorem Zamku Królewskiego w Warszawie prof. Wojciechem Fałkowskim. Więcej o 'Królowej Warszawy'®>
Królewska wystawa kwiatów łączyć będzie fascynację przyrodą i światem sztuki, a jednocześnie zwracać uwagę na ważkie kwestie, takie jak aktualne wyzwania związane ze zmianami klimatu czy wpływ dobrostanu natury na jakość naszego życia. Tematy przewodnie ekspozycji – róża i bioróżnorodność – posłużą za impuls dla artystycznej wyobraźni architektów krajobrazu, ogrodników i florystów, którzy połączą siły i talenty, by przestrzeń Arkad Kubickiego i ogrodów zamkowych wypełnić zachwycającymi instalacjami i kompozycjami roślinnymi.
Obcowanie z pięknem przyrody poddanym artystycznej pielęgnacji będzie okazją do odreagowania codziennego stresu, pobudzi zmysły i wyobraźnię, a także sprzyjać będzie refleksji nad naszym stylem życia w kontekście szacunku do natury i dbania o bioróżnorodność.
Arkady Kubickiego podzielone zostaną na strefy tematyczne, z których każda prezentować będzie nieco inne spojrzenie na relacje między przyrodą, sztuką i ekologią. Ogrody zamkowe z okazji wystawy również zyskają nową odsłonę – pojawią się w nich rzeźby, dekoracje różane i inne formy florystyczne.
Królewską wystawę kwiatów będzie można zwiedzać od 10 czerwca (czwartek) do 13 czerwca (niedziela) w godzinach 10:00–20:00.
Arkady Kubickiego – ekspozycja czynna w godzinach 10:00–20:00, bilety w cenie 10 zł do nabycia w specjalnej kasie przed wejściem do Arkad Kubickiego (do godz. 19.00) lub online
Ogrody Zamku Królewskiego w Warszawie – wstęp bezpłatny:
Cztery Żywioły i Dziewięć Muz – wystawa rzeźby ogrodowej i kompozycji florystycznych;
Strefy relaksu dla rodzin, specjalne atrakcje dla dzieci;
Królewska Trasa Ogrodowa - ścieżki dydaktyczne po Ogrodach Zamku Królewskiego;
Wydarzenia towarzyszące:
12 czerwca – uroczystość nadania imienia róży ‘Królowa Warszawy'® – scena w Ogrodzie Dolnym Zamku Królewskiego w Warszawie, piknik w godzinach: 11:15 – 22:00. W programie między innymi Chrzest Róży – nadanie nowej odmianie róży ‘Królowa Warszawy®’, koncerty muzyki klasycznej, otwarcie Królewskiej Trasy Ogrodowej, wręczenie nagród Polskiego Towarzystwa Różanego (Królewski Ogród Doskonałości), konferencja W zgodzie z naturą – wykłady i pokazy florystyczne, występ Grupy La Dance, Kino Letnie – projekcje filmowe w godzinach: 20:30–22:00.
13 czerwca – pokazy florystyczne i wykłady o tematyce ogrodowej – scena w Ogrodzie Dolnym Zamku Królewskiego w Warszawie, piknikw godzinach: 14:00 – 17:00.
12–13 czerwca – zapraszamy do stoisk partnerów Królewskiej Wystawy Kwiatów, w ofercie między innymi produkty szkółek drzew i krzewów, ze szczególnym udziałem róż ogrodowych; zioła, byliny i kwiaty; sprzęt ogrodniczy, roboty koszące, nawozy i odzież ogrodnicza; kosmetyki i biżuteria kwiatowa; konfitury i inne przetwory. Poza możliwością zrobienia zakupów będzie można skorzystać z profesjonalnego doradztwa.
12 czerwca (sobota) – otwarte w godzinach 10:00–18:00
13 czerwca (niedziela) – otwarte w godzinach 10:00–16:00
Strefy wystawy:
Moc bioróżnorondności – naturalistyczna aranżacja ukazująca piękno i wartość łąk i dzikich zbiorowisk
Siła ziół – aranżacja inspirowana klasztornym wirydarzem i zdobywaną od wieków wiedzą we współczesnym wymiarze
Róż-norodność – bogaty i różnorodny świat róż – od krzewów rabatowych, angielskich i miejskich po zachwycające kompozycje mistrzyni florystyki Małgorzaty Szwagiel i Beaty Bychowskiej
Cztery pory roku w Ogrodach – rzeźbiarska i florystyczna symbolika pór roku zatopiona w bujnej ogrodowej scenografii
'Królowa Warszawy'® – premierowa prezentacja nowej odmiany róży Zamku Królewskiego w Warszawie
Florystyczne arcydzieła – piękno i wyjątkowość kwiatów w interpretacji florystów pod kierunkiem mistrza florystyki Macieja Krzusa
Muzeum natury – żywe obrazy kwiatowe inspirowane malarstwem w realizacji zespołu florystów pod wodzą mistrzyni florystyki Marioli Miklaszewskiej
Zielona strona miasta – miasto pełne zieleni, która jest integralnym i niezbędnym składnikiem tkanki miasta tworzącym jakościową przestrzeń życia jego mieszkańców
Ogrody Zamku Królewskiego w Warszawie – nowe aranżacje, rzeźby i niespodzianki oraz instalacje florystyczne „Żywioły Natury” wykonane przez mistrzynie florystyki Annę Kurnik, Izę Nobis oraz Magdalenę Kabała-Pachuc.
Więcej informacji o wystawie
Zobacz fotografie