'Królowa Warszawy’® | Zamek Królewski w Warszawie

'Królowa Warszawy’®

zdjęcie 1
zdjęcie 2
zdjęcie 3
zdjęcie 4
zdjęcie 5

Nowa unikatowa odmiana róży zostanie ochrzczona imieniem 'Królowej Warszawy’® dla uczczenia 50. rocznicy odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie. Uroczystość odbędzie się 12 czerwca 2021 r. w ramach Królewskiej Wystawy Kwiatów „Muzeum w zgodzie z naturą”. Gościem specjalnym wydarzenia będzie słynna śpiewaczka operowa Małgorzata Walewska. Różę podziwiać będzie można wyłącznie w zamkowych ogrodach.

Róża, zwana „królową kwiatów”, towarzyszy człowiekowi od zarania cywilizacji. Najstarsze świadectwa jej hodowli sięgają Mezopotamii. Jest jednym z najbardziej uniwersalnych symbolów piękna i miłości, choć na tym bynajmniej nie kończy się bogactwo jej kulturowych znaczeń. Na przestrzeni wieków bywała natchnieniem poetów, artystów i mistyków. Łącząc piękno i delikatność z majestatycznością, w naturalny sposób zadomowiła się także w heraldyce, stając się emblematem wielu możnych rodów, w tym rodów królewskich jak np. Tudorowie. Trudno zatem wyobrazić sobie lepszy sposób na uświetnienie królewskiego ogrodu niż uczynienie go wyłącznym domem unikatowej odmiany tej wyjątkowej rośliny ozdobnej.

Jej Wysokość 'Królowa Warszawy’®, która niebawem zostanie honorową rezydentką Ogrodów Zamku Królewskiego w Warszawie, to olśniewająca naturalnym pięknem odmiana róży o dużych, roztaczających korzenny zapach kwiatach w kolorze porcelanowo-perłowym i wydłużonych pąkach w odcieniu magnolii. Kwitnie w wiechach, otwierając swe kwiaty stopniowo i dzięki temu prezentując wszystkie fazy kwitnienia jednocześnie. W pełnym stadium rozkwitu łagodnie pofalowane płatki odchylają się na zewnątrz, a ich symetryczność sprawia, że kompozycja kwiatu przypomina koronę, w której epicentrum niczym klejnoty połyskują żółto-pomarańczowe pręciki.

Wyhodowanie nowej odmiany róży wymaga intensywnych starań i pociąga za sobą koszty rzędu dziesiątek tysięcy euro. Od momentu zapylenia do chwili, w której nowa róża może zaprezentować się w świetle jupiterów, mija 8–10 lat. Dlatego chrzest każdej nowej odmiany to wielkie wydarzenie.

Uroczystość nadania imienia ‘Królowej Warszawy’® uświetni 50. rocznicę odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie i odbędzie się 12 czerwca 2021 r. w ramach trwającej w dniach 9–13 czerwca 2021 r. Królewskiej Wystawie Kwiatów „Muzeum w zgodzie z naturą”. Gościem specjalnym wydarzenia będzie słynna śpiewaczka operowa Małgorzata Walewska.

Autorem nowej odmiany jest Łukasz Rojewski – polski hodowca, pasjonat róż, założyciel i członek władz Polskiego Towarzystwa Różanego. Rodzice nowej odmiany to: (Morgengruss x Constance Spry) x (Morgengruss x Comte de Chambord).

Chrzestni 'Królowej Warszawy’®:

Małgorzata Walewska

Małgorzata Walewska

Śpiewaczka (mezzosopran), urodzona 5 lipca 1965 w Warszawie. Studiowała w klasie śpiewu Haliny Słonickiej w Akademii Muzycznej w Warszawie, którą ukończyła z wyróżnieniem w 1994. Jeszcze w czasie studiów w 1990 została laureatką II nagrody na Międzynarodowym Akademickim Konkursie Wokalnym we Wrocławiu, a w 1992 I nagrody na Konkursie Alfreda Krausa w Las Palmas (Wyspy Kanaryjskie). Była też finalistką Konkursu Belvedere w Wiedniu (1992), Konkursu Luciano Pavarottiego w Filadelfii (1992) i Konkursu im. Stanisława Moniuszki w Warszawie (1992) – Nagroda im. Janiny Korolewicz-Waydowej oraz nagroda pozaregulaminowa ufundowana przez Elżbietę Ardam.

Od 1991 współpracuje z Teatrem Wielkim w Warszawie. Małgorzata Walewska występowała gościnnie w teatrach operowych Berlina (Deutsche Oper), Bremy, Düsseldorfu (Deutsche Oper am Rhein), Essen, Genewy, Klagenfurtu, Las Palmas, Luksemburga, Rzymu (Teatro della Opera), Santa Cruz, Florydy (Palm Beach Opera) i San Francisco (San Francisco Opera). W latach 1996-98 związana była stałym kontraktem z wiedeńską Staatsoper, a od 1999 współpracuje z drezdeńską Semperoper. Wśród jej partnerów scenicznych znaleźli się m.in. Renato Bruson, Placido Domingo, Simon Estes, Edita Gruberova, Thomas Hampson, Dmitrij Hvorostovsky, Luis Lima, Luciano Pavarotti i Bernhard Weikl.

Małgorzata Walewska współpracowała z wieloma światowej sławy dyrygentami takimi jak Marco Armiliato, Seymon Bychkov, Jesus Lopez Cobos, Asher Fish, Valery Gergiev, Philippe Jordan, Vladimir Jurowski, Marko Letonja, Nicola Luisotti, Carlo Montanaro, Stefan Soltesz, Carlo Rizzi, Massimo Zanetti czy Andriy Yurkevych.

Nagrywa płyty CD m.in. dla takich wytwórni fonograficznych, jak Sony Music Polska (Voce di donna - 2000, Mezzo – 2000) oraz DUX (Panta Rhei – 2004, Walewska i przyjaciele – 2004).

Małgorzata Walewska w 2002 została uhonorowana Medalem "Militio pro Christo". W 2016 roku otrzymała złoty medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 2015 roku została mianowana Dyrektorem Artystycznym Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu.

Mireille Steil

 

Mireille Steil

Pani Mireille Steill jest prezesem Luksemburskiego Towarzystwa Miłośników Róż, wiceprezes Światowej Federacji Towarzystw Różanych (jej jurysdykcji podlegają państwa Europy Zachodniej).

To niewielkie państwo, jakim jest Luksemburg, w końcówce XVIII wieku miało szczęście do hodowców i wyłoniło ponad 200 odmian róż. Ambasada Luksemburga w Warszawie oraz Pani Mireille Steill są aktywne w propagowaniu historii i kultury różanej swojego kraju. Panią Steill wspiera rodzina królewska Burbonów-Parmeńskich. Jego Królewska Wysokość Wilhelm Guillaume Jean Joseph Marie, dziedziczny wielki książę Luksemburga, ochrzcił w zeszłym roku w różance na zamku w Munsbah różę, nadając jej imię 'Prince Charles'. Róża nosi imię jego rocznego syna. Została wychodowana w szkółce Belgijskiego hodowcy Lensa. W ten sposób Wielki Książe wypełnia kilkupokoleniowe tradycje rodzinne.

Tradycja nazywania róż na cześć członków rodziny Wielkich Książąt rozpoczęła się w 1891 roku wraz z Wielkim Księciem Adolfem.

Nasza piękna 'Królowa Warszawy' majestatem miejsca, w którym zostanie ochrzczona, odwołaniem do herbowych tradycji naszych przodków, jak i samą nazwą nawiązuje do żywych w Europie tradycji heraldycznych. Obecność Pani Mireille Steill, konstytuuje królewskie odwołania w jedyny osiągalny na dziś sposób.

Prof. dr hab. Wojciech Fałkowski
 

Prof. dr hab. Wojciech Fałkowski



Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie – Muzeum, historykiem mediewistą, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego.

Po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Warszawskim zatrudniony był na uczelni jako asystent, jednak został zwolniony z powodu zaangażowania w akcję pomocy robotnikom fabryki w Ursusie po proteście w czerwcu 1976 r. Był aktywnym członkiem Komitetu Obrony Robotników i brał udział w organizowaniu podziemnej działalności wydawniczej, pozostając bezrobotnym aż do czasu powstania ruchu „Solidarność”.  Następnie przywrócony został do pracy na uniwersytecie, gdzie w 1986 r. obronił pracę doktorską. W latach 1993-2001 pełnił funkcję sekretarza generalnego Polskiego Komitetu ds. UNESCO. W 2000 r. otrzymał etat profesorski na Uniwersytecie Warszawskim. Dwa lata później został doradcą Prezydenta m.st. Warszawy Lecha Kaczyńskiego oraz szefem zespołu ds. oszacowania strat Warszawy i jej mieszkańców w okresie okupacji niemieckiej 1939–1945.

W latach 2008-2012 wykładał na Uniwersytecie Paryskim (Sorbona) jako profesor gościnny. W 2013 r. odebrał nominację profesorską z rąk Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Jest wieloletnim przewodniczącym Stałego Komitetu Polskich Mediewistów, a także, od 1994 r., redaktorem naczelnym międzynarodowego rocznika naukowego „Quaestiones Medii Aevi Novae”.  W latach 2015-2017 pełnił obowiązki podsekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.

Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Wolności i Solidarności oraz łotewskim Oficerskim Krzyżem Uznania. Żonaty, ma czworo dzieci.

Powrót