Cykl wykładów, poświęcony Ogrodom zamkowym
Dział Oświatowy Zamku Królewskiego serdecznie zaprasza na nowy cykl wykładów, poświęcony ogrodom, który będzie poprzedzał otwarcie ogrodu zamkowego na tarasie górnym w maju. W ramach tego cyklu planujemy wykłady w środy oraz niedzielne spotkania wokół ogrodów.
Dodatkowo odbędzie się spotkanie wiosenne w ogrodzie z cyklu Cztery pory roku na Zamku przy świecach oraz dzień atrakcji w nowo otwartym ogrodzie, gdzie będzie można podziwiać fontannę w kształcie kielicha kwiatu, kolorowe donice z drzewkami wiśni czy partery wyznaczone przez bukszpany. W czasie wykładów i spotkań popularyzatorskich zamierzamy omówić wybrane zagadnienia z historii ogrodów, np. motyw ogrodu w kulturze, w tym w filmie i literaturze, miasta-ogrody, ogrody manierystyczne, barokowe, sentymentalne, preromantyczne czy ogrody chińskie. Naszą publiczność powinna zaciekawić historia ogrodu zamkowego – jego pierwotna wizja oraz koncepcja zrealizowana. Odpowiemy na pytanie, kto stworzył najbardziej znane, do dziś istniejące polskie ogrody: w Zofiówce, Arkadii, Puławach czy Białymstoku, a także europejskie, jak Wersal i Villa d’ Este w Tivoli. Poznanie podstawowych pojęć związanych z ogrodami, takich jak partery czy boskiety, a także zgłębienie tajemnic rzeźb, fontann i architektury ogrodowej ułatwią uczestnikom bajecznie kolorowe slajdy, wykonane najczęściej we wspomnianych ogrodach przez samych prelegentów.
Wykładowcy to głównie historycy sztuki pracujący w: Zamku Królewskim w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Instytucie Sztuki PAN, Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina czy Narodowym Instytucie Dziedzictwa.