Cykl wykładów, poświęcony Ogrodom zamkowym | Zamek Królewski w Warszawie

Cykl wykładów, poświęcony Ogrodom zamkowym

zdjęcie 1
zdjęcie 2
zdjęcie 3
zdjecie 4
zdjęcie 5
zdjęcie 6
zdjęcie 7
zdjęcie 8
zdjęcie 9
zdjęcie 10
zdjęcie 11
Nowy cykl wykładów, poprzedzających otwarcie Ogrodu Górnego

Dział Oświatowy Zamku Królewskiego serdecznie zaprasza na nowy cykl wykładów, poświęcony ogrodom, który będzie poprzedzał otwarcie ogrodu zamkowego na tarasie górnym w maju. W ramach tego cyklu planujemy wykłady w środy oraz niedzielne spotkania wokół ogrodów.

Dodatkowo odbędzie się spotkanie wiosenne w ogrodzie z cyklu Cztery pory roku na Zamku przy świecach oraz dzień atrakcji w nowo otwartym ogrodzie, gdzie będzie można podziwiać fontannę w kształcie kielicha kwiatu, kolorowe donice z drzewkami wiśni czy partery wyznaczone przez bukszpany. W czasie wykładów i spotkań popularyzatorskich zamierzamy omówić wybrane zagadnienia z historii ogrodów, np. motyw ogrodu w kulturze, w tym w filmie i literaturze, miasta-ogrody, ogrody manierystyczne, barokowe, sentymentalne, preromantyczne czy ogrody chińskie. Naszą publiczność powinna zaciekawić historia ogrodu zamkowego – jego pierwotna wizja oraz koncepcja zrealizowana. Odpowiemy na pytanie, kto stworzył najbardziej znane, do dziś istniejące polskie ogrody: w Zofiówce, Arkadii, Puławach czy Białymstoku, a także europejskie, jak Wersal i Villa d’ Este w Tivoli. Poznanie podstawowych pojęć związanych z ogrodami, takich jak partery czy boskiety, a także zgłębienie tajemnic rzeźb, fontann i architektury ogrodowej ułatwią uczestnikom bajecznie kolorowe slajdy, wykonane najczęściej we wspomnianych ogrodach przez samych prelegentów.

Wykładowcy to głównie historycy sztuki pracujący w: Zamku Królewskim w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Instytucie Sztuki PAN, Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina czy Narodowym Instytucie Dziedzictwa.