Skarby Stanisława Augusta. Złote monety kolekcjonerskie Narodowego Banku Polskiego

Skarby Stanisława Augusta

Złote monety kolekcjonerskie Narodowego Banku Polskiego

 

Pokój Marmurowy

15 czerwca31 grudnia 2021 r.


Król Stanisław August, mecenas sztuki i kolekcjoner numizmatów, pod koniec swego panowania wzorem innych władców epoki zlecił wykonanie serii medalierskiej z wizerunkami swoich poprzedników. Prace nad monetami ruszyły w 1791 r. Projektantem i wykonawcą pierwszych 11 stempli był nadworny medalier Jan Filip Holzhaeusser. Po jego śmierci dzieło kontynuował Jan Jakub Reichel. Ostatecznie seria liczyła 23 monety, z których ostatnia przedstawiała Augusta III. Artyści wzorowali się głównie na portretach Marcella Bacciarellego, stanowiących wystrój Pokoju Marmurowego w Zamku Królewskim w Warszawie.

Niekompletna, bo licząca jedynie 20 egzemplarzy królewska suita medalierska po powstaniu listopadowym została wywieziona do Kijowa, gdzie znajduje się do dziś. Wyjątek stanowi medal z wizerunkiem Zygmunta III, który jako jeden z najcenniejszych zabytków numizmatycznych Zamku Królewskiego w Warszawie można podziwiać na wystawie. Prezentowane są także tłoki mennicze, które w 1868 r. wywiezione zostały do Petersburga, a po rewindykacji trafiły do zbiorów Mennicy Polskiej SA.

W 2013 r. Narodowy Bank Polski rozpoczął emisję monet wzorowanych na serii zamówionej przez ostatniego króla. Zachowują one tę samą średnicę i wysokość reliefu królewskich portretów. Strona z imionami i życiorysami władców w języku łacińskim została nieco pomniejszona, tak aby zmieścić otok z nazwą państwa, nominałem, rokiem emisji oraz godłem Rzeczypospolitej Polskiej. Wzdłuż rantu monet zamieszczono imiona monarchów w języku polskim oraz nazwę serii: „Skarby Stanisława Augusta”.

Na wystawie można zobaczyć złote monety z tej serii o nominale 500 zł, prezentowane od strony ukazującej popiersia władców, oraz srebrne monety o nominale 50 zł, prezentowane od strony zawierającej życiorysy.

Dotychczas w ramach serii ukazało się 18 monet, a pozostałych 6 oczekuje na emisję, wśród nich 24. moneta z wizerunkiem Stanisława Augusta, nieposiadająca oryginalnego wzorca, jednak zaprojektowana zgodnie ze stylem epoki.

Relacja wideo z otwarcia wystawy: