27 marca 2022 r. – Młodzi wirtuozi w Zamku Królewskim

Młodzi wirtuozi w Zamku Królewskim

Koncert stypendystów Programu ZDOLNI Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci

27 marca 2022 r. (niedziela), godz. 12.00

Sala Koncertowa

 


Bilety do nabycia w kasie Zamku lub online

Koncert odbędzie się z udziałem publiczności. Na chętnych czekają zaproszenia, które można odebrać w biurze Funduszu lub po wcześniejszej rezerwacji w dniu koncertu w Zamku Królewskim. Bilety również można nabyć w kasie Zamku. Ze względu na reżim sanitarny liczba miejsc jest ograniczona. Równocześnie koncert będzie można obejrzeć na kanale Youtube Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.

W programie:
Gismonti, Granados, Ibert, Kabalewski, Majkusiak, Miles, Morel, Pasieczny, Piazzolla

Wystąpią:

Maksymilian Maluśki – gitara, Tomasz Orłowski – saksofon, Jan Przepałkowski – fortepian;

Kajetan Pałęcki – wiolonczela, Maria Sterczyńska – fortepian; Józef Wajdzik – akordeon, duet w składzie: Marta Ossowska – flet, Wojciech Głąb – tuba, duet w składzie: Oliwia Lis – gitara, Józef Wajdzik – akordeon


Maksymilian Maluśki
Maksymilian Maluśki
– 16-letni gitarzysta, mieszkaniec Grodziska Wlkp. na co dzień uczeń III klasy POSM II st. w klasie gitary Przemysława Dybizbańskiego. Maksymilian na swoim koncie ma wiele prestiżowych nagród zdobytych podczas konkursów m.in. we Włoszech, Francji, Szwecji, Serbii, Rosji, Japonii (Kyoto) czy Kanadzie. Odnosi sukcesy również w konkursach krajowych m.in. w Szczecinie, Gdyni, Krakowie, Jeleniej Górze, Słupcy czy Radomiu. Został doceniony przez czytelników Głosu Wielkopolskiego zdobywając tytuł Osobowości Roku 2020 w kategorii kultura w powiecie grodziskim oraz został laureatem w województwie wielkopolskim w ramach plebiscytu Pokaż Talent w kategorii muzyk solista. Uzyskał nagrodę I stopnia Prezydenta Miasta Poznania przyznawaną uczniom szkół artystycznych, a na początku marca otrzymał stypendium Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury. Muzyka gitarowa jest jego największą pasją, którą dzieli się przez liczne recitale i występy na żywo. Swoją przyszłość zawodową wiąże z gitarą. Stypendystą Funduszu jest od roku 2021.

 

Tomasz Orłowski

Tomasz Orłowski – 17-letni saksofonista, uczeń ZSM im. Stanisława Moniuszki w Łodzi, w klasie saksofonu Adama Wojtasika. Swoje umiejętności doskonalił na warsztatach, kursach i lekcjach mistrzowskich pod okiem znakomitych pedagogów i artystów takich jak: Paweł Gusnar,  Arno Bornkamp, Lars Mlekusch, Nicolas Arsenijevic, Gerald Preinfalk, Joel Diegert, Nikita Zimin, Lev Pupis, Betka Bizjak Kotnik, Pablo Sánchez-Escariche Gasch, Andrzej Rzymkowski, Alicja Wołyńczyk-Raniszewska, Ryszard Krawczuk, Augie Hass. Tomasz wziął udział z sukcesem w blisko 50 konkursach i festiwalach o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Do jego ostatnich osiągnięć należą: Grand Prix w International Competition and Festival of Arts “Grand Eurofest 2021” – Praga (Czechy),  I miejsce w Tiziano Rossetti International Music Competition  2021– Lugano (Szwajcaria), I miejsce i złoty medal w International Competition and Festival “Kopenhagen Stars 2021” (Dania), I miejsce i złoty medal w International Music Moscow Competition 2021– Moskwa (Rosja), I miejsce w International Arts Festival „Sweet Noveber 2021” – Timișoara (Rumunia), Grand Prix oraz „Złoty Saksofon” w II Ogólnopolskim Konkursie Online dla klas saksofonu - Busko Zdrój -2021, I miejsce w I Międzynarodowym Konkursie Muzycznym „Silk Way” im. Sergiusza Prokofiewa - Moskwa-2021

- ZŁOTO w IV Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych Finalis 2019 – Białystok.

Tomasz występował w koncertach, m.in. jako solista z orkiestrą WOW pod batutą  Andrey Loss (Włochy) w Filharmonii Podlaskiej, w koncercie inauguracyjnym sesji naukowo-artystycznej „Saksofon jako awangardowy głos w muzyce XXI w.” - AM w Łodzi,  z zespołem Walking Jazz Band w Filharmonii Łódzkiej, w koncercie UNICEF „Wszystkie kolory świata” oraz na scenie Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Brał udział w nagraniach ścieżki dźwiękowej do pierwszego w Polsce internetowego podręcznika do nauki gry na saksofonie Adama Wojtasika ” Jak ugryźć saksofon”, rekomendowanego przez CEA. Od 2020 r. Tomasz znajduje się w gronie stypendystów muzycznych Programu Zdolni Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. W 2021r. został stypendystą e-Banku Talentów w klasie saksofonu profesora Pawła Gusnara. Otrzymał również trzykrotnie stypendium artystyczne Marszałka Województwa Łódzkiego.

Kajetan Pałęcki

Kajetan Pałęcki – 16-letni wiolonczelista, uczeń OSM II st. im. Zenona Brzewskiego w Warszawie, w klasie wiolonczeli Magdaleny Bojanowicz. Jest laureatem konkursów międzynarodowych i krajowych, takich jak: International Gustav Mahler Prize Cello Competition 2020 Jihlava, Czechy (1 miejsce). Kajetan uczestniczył w "Lusławickiej Orkiestrze Talentów" gdzie pełnił funkcje koncermistrza wiolonczel. Swój warsztat doskonalił podczas kursów i warsztatów, na których miał okazję pracować pod kierunkiem wybitnych wiolonczelistów takich jak: Gotthard Popp, Kazimierz Michalik, Andrzej Orkisz, Stanisław Firlej, Marcin Zdunik, Tomasz Strahl, Bartosz Koziak, Magdalena Bojanowicz.

Występował m. in. w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, Pałacu w Łańcucie, Łazienkach Królewskich w Warszawie, Zamku Królewskim w Warszawie, Pałacu Prezydenckim, Uniwersytecie Sztuki w Grazu (Austria). We wrześniu 2019 roku Kajetan wystąpił na uroczystym koncercie z ramienia Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci zorganizowanym przez Pierwszą Damę Agatę Kornhauser-Dudę z okazji wizyty Drugiej Pary Prezydenckiej USA- Karen Pence oraz Mike Pence w Pałacu Prezydenckim. Od Października 2015 roku Kajetan Pałęcki jest stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.
  

Józef Wajdzik

Józef Wajdzik – 18-letni akordeonista, uczeń OSM II st. im Jadwigi Kaliszewskiej w Poznaniu w klasie  Michała Gajdy. Swoją edukację muzyczna rozpoczął w Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I st. im. Tadeusza Szeligowskiego w klasie akordeonu Cezarego Witlewskiego. W 2020 roku zmienił szkołę na POSM II st. im. M. Karłowicza i rozpoczął naukę u dr Michała Gajdy. Rok później ponownie został uczniem OSM II st. im. Jadwigi Kaliszewskiej w Poznaniu. Jest laureatem konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Do jego ostatnich osiągnięć należą I nagroda -Mławski Festiwal Muzyki Akordeonowej (2022), natomiast w roku 2021 został laureatem  następującyh konkursów:  XXI Międzynarodowe Spotkania Akordeonowe „Sanok 2021” - II miejsce, Ogólnopolski Konkurs Akordeonowy dla uczniów szkół muzycznych II st. w Słupcy - I miejsce, Międzynarodowy Konkurs Muzyczny w Moskwie - I miejsce, International Accordion Competition VILNIUS 2021 - II miejsce, Ogólnopolski Konkurs Akordeonowy CEA - I miejsce, 58. Internationaler Akkordeonwettbewerb in Klingenthal - III miejsce, Ogólnopolskie Gorlickie Konfrontacje Akordeonowe - II miejsce, IX Festiwal Akordeonowy “Harmonia Espressiva” im. prof. Jerzego Jurka - tytuł laureata z najwyższą punktacją w konkursie. Józef jest stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci od 2021 roku. Józef razem z Oliwią Lis - gitara tworzą niecodzienny w składzie duet, który zaprezentuje się podczas  koncertu.

Młodym wykonawcom będą towarzyszyć pianiści kameraliści, związani z uczelniami wyższymi oraz szkołami muzycznymi: Maria Sterczyńska oraz Jan Przepałkowski.

Marta Ossowska
Marta Ossowska

Duet w składzie Marta Ossowska-flet, Wojciech Gląb-tuba powstał w ramach nowego projektu KFnrD pod nazwą Kameralna Filharmonia Funduszu. Członkowie duetu uczą się w różnych szkołach muzycznych, w różnych miastach. Marta Ossowska - flecistka uczy się w Gdańsku w klasie Małgorzaty Dubrowińskiej-Egielman, a Wojciech Głab - tubista  jest z Katowic, gdzie uczy się w klasie Mateusza Konopki. Oboje mają na swoim koncie liczne nagrody na konkursach międzynarodowych i ogólnopolskich. Realizując swoją drogę muzyczną nie ograniczają się do występów solowych ale z wielką radością uczestniczą w większych projektach zarówno kameralnych jak i orkiestrowych.Wojciech Głąb

Wojciech Głąb

Młodzi Wirtuozi
- jest to projekt realizowany przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci we współpracy z muzeami Zamku Królewskiego oraz Łazienek Królewskich, promujący młodych, zdolnych muzyków będących podopiecznymi Funduszu.

Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci to organizacja pozarządowa o statusie organizacji pożytku publicznego (OPP) założona w 1981 roku. Jest stowarzyszeniem naukowców, twórców, lekarzy i studentów. Głównym celem Funduszu jest pomoc wybitnie uzdolnionym uczniom w rozwijaniu zainteresowań naukowych i uzdolnień artystycznych, a także poprawa opieki nad zdolnymi dziećmi w polskim systemie edukacji. Przez Program ZDOLNI przeszło do tej pory kilkanaście tysięcy utalentowanych młodych Polaków – dziś to znakomici naukowcy, lekarze, propagatorzy nauki i artyści. Działalność stowarzyszenia opiera się na współpracy z licznymi uczelniami, ośrodkami badawczymi i instytucjami kultury, a także – z bardzo wieloma indywidualnymi pracownikami naukowymi, którzy jako wolontariusze chcą pracować ze zdolną młodzieżą. Uczestnicy programu mają szansę wziąć udział w licznych warsztatach badawczych, seminariach, spotkaniach i konsultacjach z najlepszymi specjalistami z danej dziedziny. Corocznie stowarzyszenie zaprasza utalentowanych nastolatków na 20 specjalistycznych warsztatów badawczych, 9-10 seminariów humanistycznych, warsztaty muzyczne, plener plastyczny, dwa spotkania wielodyscyplinarne i trzy wielodyscyplinarne obozy naukowe. Ponadto, organizuje dla nich około 20 publicznych koncertów i 3-4 wystawy. Część oferowanej pomocy to indywidualne stypendia celowe.

Szersza informacja o Funduszu dostępna jest na stronie internetowej: www.fundusz.org