"Srebrny wiek polskiej kultury? Ile zawdzięczamy w polskiej kulturze epoce PRL?" – debata historyczna


Srebrny wiek polskiej kultury? Ile zawdzięczamy w polskiej kulturze epoce PRL?

debata historyczna

17 kwietnia 2023 r. (poniedziałek), godz. 18.30

Wydarzenie transmitowane będzie na zamkowych kanałach Facebook i Youtube 

 


Wielu Polaków z nostalgią lub nawet z uwielbieniem podchodzi do muzyki jazzowej Stańki czy Urbaniaka, twórczości poetyckiej Miłosza i Herberta, filmów Wajdy i Zanussiego, Kabaretu Starszych Panów czy na innym poziomie - piosenek Wojciecha Młynarskiego lub dorobku Czesława Niemena. Cała ta twórczość powstała jednak w warunkach totalitarnego państwa komunistycznego, które starało się kontrolować przestrzeń twórczości kulturalnej ze szczególną uwagą, a także wykorzystywało wielu twórców jako narzędzia swojej propagandy. Komuniści kreowali artystyczne kariery i niszczyli wiele twórczych osobowości. W tych nienormalnych warunkach, jak wiele swobody twórczej udało się ocalić i a twórczość z tego okresu, jaką właściwie rolę pełni w dziejach polskiej kultury?

Czym natomiast była kultura polska na emigracji – może tylko nostalgicznym reziduum wspomnień o międzywojennej Polsce niepodległej? A może raczej ostoją prawdziwej polskiej twórczości?

A jak oceniać tzw. drugi obieg kulturalny, powstały w końcu lat 70. XX wieku? Czy tzw. kultura niezależna była jedynie doraźnym fenomenem towarzyszącym oporowi społecznemu, czy może zostawiła po sobie jakieś trwałe wartości?
 

Z tymi problemami zmierzą się:

Prof. Dariusz Gawin, Instytut Filozofii i Socjologii PAN i Muzeum Powstania Warszawskiego

Dr Łukasz Michalski, dyrektor Państwowego Instytutu Wydawniczego

Dyskusję poprowadzi:

Prof. Paweł Skibiński, Uniwersytet Warszawski.