- Strona główna
- Historia
- Jubileusz Zamku Królewskiego w Warszawie
- 25 rocznica śmierci prof. Aleksandra Gieysztora pierwszego dyrektora Zamku Królewskiego w Warszawie
25. rocznica śmierci prof. Aleksandra Gieysztora pierwszego dyrektora Zamku Królewskiego w Warszawie
9 lutego 1999 roku odszedł Aleksander Gieysztor, polski historyk mediewista, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, członek Polskiej Akademii Nauk, Kawaler Orderu Orła Białego oraz Honorowy Obywatel Miasta Warszawy.
Uczestniczył w kampanii wrześniowej, był żołnierzem Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej, szefem Wydziału Biura Informacji i Propagandy AK, powstańcem warszawskim, szefem Biura Informacji i Propagandy Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj.
Jako mały chłopiec po raz pierwszy odwiedził Zamek Królewski około 1924/1925 r., o czym opowiedział w udzielonym w 1985 roku prof. Marii Koczerskiej wywiadzie: „Zamek był zupełnie jeszcze nieurządzony. Potem, za każdą nową wizytą widziałem, jak przybywało wyposażenia".
Już podczas odbudowy Zamku powiedział: „Książki ktoś przeczyta albo nie, a ZAMEK będzie stał!”. Przy innej okazji na pytanie któregoś z historyków, dlaczego tyle energii poświęca Zamkowi, miał odrzec: „Bo tu działa się nasza historia”.
Jego imponujący dorobek naukowy stanowi ok. 500 publikacji. W latach 1955–1975 Gieysztor był dyrektorem Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, a od 1980 do 1991 r. – dyrektorem Zamku Królewskiego w Warszawie.
Funkcję prezesa Polskiej Akademii Nauk pełnił w latach 1981–1983 i 1990–1992.
Profesor Gieysztor został pochowany na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kwatera 131-6-21).
Aleksander Gieysztor zapisał się w historii jako wielka postać polskiej kultury, która z odbudowy Zamku uczyniła swoje opus magnum.
Po raz kolejny pragniemy powiedzieć – dziękujemy!
Cześć Jego Pamięci.
Zgodnie z wieloletnia tradycją w Kościele Sióstr Wizytek (ul. Krakowskie Przedmieście 34)
9 lutego 2024 r. o godz. 17.00 zostanie odprawiona msza w intencji Profesora na którą zapraszamy.
Załączniki