" Debata "Co Solidarność dała do myślenia światu? Filozoficzne interpretacje "S"

zdjęcie 1
zdjęcie 2
zdjęcie 3

18 grudnia 2020 r.

godz. 18.00

debata filozoficzna

Co Solidarność dała do myślenia światu? Filozoficzne interpretacje "S".

Solidarność jest najważniejszym wydarzeniem w nowożytnej historii Polski. Solidarność jest najciekawszym wydarzeniem w nowożytnej historii Polski.  Ale: jest wydarzeniem zagadanym, spełnieniem niespełnionym, obietnicą niezrealizowaną.

W roku 2020 powinniśmy świętować 40 lecie "S"". Jednak pandemia przesłoniła tę rocznicę. Niech to będzie to szansa dla nas na to by oderwać się od rozdanych ról w debacie o "S" i od interpretacyjnych konwencji. Porozmawiamy o filozoficznych interpretacjach obietnicy jaką było to wydarzenie. Co obiecywała Solidarność? Obiecywała upodmiotowienie.

Kim mieliśmy się stać? Kto był podmiotem obietnicy upodmiotowienia? Robotnik? Polak? Społeczeństwo? Czy obietnicę tę można podjąć? Czy jest sens ją podejmować? Cóż miałoby to znaczyć poza kontekstem bieżącej polityki? Jakie ramy teoretyczne pozwalają uchwycić "S" rozumianą jako fenomen filozoficzny?

W debacie udział wezmą:

dr Łukasz Moll - filozof, socjolog, publicysta. Adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Redaktor czasopisma naukowego "Praktyka Teoretycznego". W swoich obecnych badaniach zajmuje się plebejskimi dobrami wspólnymi. Jego książka "Nomadyczna Europa. Poststrukturalistyczne granice europejskiego uniwersalizmu" ukaże się w 2021 roku.

dr Krzysztof Mazur - polski politolog i filozof, doktor nauk humanistycznych, działacz polityczny. Specjalizuje się w filozofii społecznej. W latach 2007–2012 i 2015–2018 prezes Klubu Jagiellońskiego. Członek Rady Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie RP. Autor książki "Przekroczyć nowoczesność Projekt polityczny ruchu społecznego Solidarność".

dr Paulina Bednarz- Łuczewska, Rada Naukowo Programowa Międzynarodowego Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności,  adiunkt w Katedrze Zarządzania w Akademii Leona Koźmińskiego

Moderator: Aleksander Temkin