Program edukacyjny towarzyszący wystawie "Abakanowicz. Konfrontacje"

Program edukacyjny towarzyszący wystawie

Abakanowicz. Konfrontacje

1 grudnia 2022 r.–19 lutego 2023 r.

 

Dzieci

  • Czy rzeźba może być miękka – warsztaty twórcze dla rodzin z dziećmi 7–12 lat

Termin: 10 grudnia 2022 r., 14 stycznia oraz 11 lutego 2023 r.soboty godz. 11.00

Co tkanina może mieć wspólnego z rzeźbą? Czy dłuto można zamienić na nici i płótno? Podczas wyjątkowego spotkania z pracami wybitnej artystki Magdaleny Abakanowicz, we wnętrzach Zamku Królewskiego w Warszawie poszukamy odpowiedzi na te pytania. W Tłumie poszukamy samych siebie i zastanowimy się nad tym, co to jest abakan. A skoro już będziemy rozmawiać o światowej sławy rzeźbiarce nie zabraknie warsztatów twórczych podczas których stworzymy organiczne formy przestrzenne inspirowane twórczością artystki i szczególnym miejscem w którym będziemy. Prowadzenie Marta Tarnawska.

Wydarzenie biletowane  20 zł od os. > tutaj.

Dorośli

  • Samotna w tłumie? Spotkanie na wystawie Abakanowicz Konfrontacje z cyklu Godzina ze sztuką. Prowadzenie Monika Przypkowska

Termin: 15 stycznia 2023 r., niedziela, godz. 12.00

Wydarzenie biletowane 25 szt./ 20 zł od osoby > tutaj

Szkoły

  • Lekcja muzealna dla klas podstawowych IV- VIII

Matejko kontra Abakanowicz

Jak najlepiej uwiecznić historię? Czy jest na to tylko jeden dobry sposób? Przyglądając się obrazom słynnego Jana Matejki z kolekcji Zamku oraz rzeźbom Magdaleny Abakanowicz, zaprezentowanym na jej wystawie czasowej w naszym muzeum, razem z młodymi uczestnikami zajęć, zastanowimy się nad plusami i minusami tych dwóch diametralnie różnych narracji artystycznych.

Zajęcia płatne 300 zł od klasy.

  • Lekcja muzealna dla klas szkół ponadpodstawowych

Człowiek i historia w sztuce Magdaleny Abakanowicz

Są dzieła sztuki, które mimo że powstały w określonym kontekście historycznym, nawet po latach nie tracą nic z siły oddziaływania. Tak jest z pracami Magdaleny Abakanowicz. Jej Klatka z 1985 r., będąca artystycznym protestem wobec panującego wówczas w Polsce realnego socjalizmu, do dzisiaj pozostaje czytelną metaforą zniewolenia jednostki przez aparat państwowy. Co więcej, zgodnie z intencją autorki, rzeźba, będąc odbiciem egzystencjalnych niepokojów ludzkości, mocno współbrzmi także z dniem współczesnym. Spotkanie na wystawie artystki, poszerzone o literackie konteksty, nie będzie tylko rozmową o postaciach i wydarzeniach z przeszłości, ale także próbą filozoficznej debaty o kondycji człowieka i świata dzisiaj.

Zajęcia płatne 300 zł od klasy.

Jak zamówić lekcję > tutaj

Warsztaty dla nauczycieli

  • Matejko i Abakanowicz – realizm kontra metafora

Termin: 21 stycznia 2023 r. godz. 10.00

Warsztaty bezpłatne, na zapisy pod adres mprzypkowska@zamek-krolewski.pl