- Strona główna
- Historia
- Jubileusz Zamku Królewskiego w Warszawie
- Królewski Piknik, 31 sierpnia 2024 r.
- Dziękujemy, że byliście z nami na Królewskim Pikniku!
Dziękujemy, że byliście z nami na Królewskim Pikniku!
Z całego serca dziękujemy wszystkim, którzy razem z nami byli w Zamku Królewskim w Warszawie i jego ogrodach w ostatnią sobotę podczas Królewskiego Pikniku. Nie mogliśmy sobie wymarzyć bardziej godnego uczczenia 40. rocznicy udostępnienia odbudowanego Zamku zwiedzającym. Było nas rekordowo dużo, a ilość pozytywnej informacji zwrotnej przekroczyła oczekiwania. Razem udowodniliśmy, że nowoczesne muzeum to nie tylko udostępnianie cennych zbiorów, ale też fascynujące działania twórcze i edukacyjne, wyśmienita zabawa oraz zaangażowanie społeczne. To przestrzeń, gdzie spotykają się wszystkie pokolenia i gdzie bezcenne dziedzictwo tradycji łączy się z odważnym spojrzeniem w przyszłość. Przestrzeń, w której każdy może poczuć się u siebie.
31 sierpnia w Ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie odbył się Królewski Piknik, który okazał się najbardziej spektakularną spośród imprez plenerowych, jakie dotąd odbyły się w tym wyjątkowym azylu zieleni w sercu stolicy. Już od symbolicznej dla Zamku godziny 11.15 można było korzystać z uroków Ogrodów przy dźwiękach muzyki klasycznej i słuchać rozmów na ciekawe i ważne tematy, prowadzonych na ogrodowej scenie. Dużym powodzeniem cieszyły się warsztaty kreatywne dla osób w każdym wieku, niekonwencjonalne zajęcia edukacyjne dla najmłodszych czy spacery tematyczne. Chętni mogli także zwiedzać stałą i czasową (wystawa Hasior. Trwałość przeżycia) ekspozycję Zamku, a w Galerii Arcydzieł ułatwiały to specjalne nagrania przygotowane zgodnie z ideą slow looking. W zamkowym kinie wyświetlane były filmy poświęcone barwnej i burzliwej historii Zamku, a także odbył się panel dyskusyjny poświęcony książce Nieodbudowany. Spór o Zamek Królewski w Warszawie 1945–1971.
Królewskiemu Piknikowi przyświecała specjalna społeczna misja. Partnerem imprezy była Fundacja UNAWEZA, realizująca projekt MŁODE GŁOWY, którego celem jest profilaktyka zaburzeń psychicznych u młodzieży. To właśnie temu tematowi – w kontekście terapeutycznego wpływu sztuki – poświęcony był panel dyskusyjny z udziałem założycielki fundacji, a także dziennikarki i podróżniczki Martyny Wojciechowskiej oraz Joanny Flis, psycholożki i ekspertki projektu MŁODE GŁOWY. Na miejscu prowadzona była także zbiórka, dzięki której każdy mógł osobiście włączyć się w działania na rzecz większego dobra.
Zwieńczeniem Królewskiego Pikniku była Wielka Warszawska Potańcówka, przygotowana przez Zamek we współpracy z Cafe Pląs. Widok tysięcy par osób w bardzo różnym wieku, pogrążonych we wspólnej radosnej zabawie – dogłębnie nas wzruszył i był najlepszą nagrodą, jaką mogliśmy sobie wyobrazić za ciężką pracę, jakiej podjął się nasz zespół.
Choć praca przy Królewskim Pikniku była dla nas potężnym wyzwaniem kreatywnym i logistycznym, nie żałujemy ani chwili. Jesteśmy przekonani, że udało się nam zrobić coś więcej niż tylko zorganizować kolejną imprezę plenerową. W realizacji takich kompleksowych projektów, łączących w sobie obcowanie z pięknem i historią, samorozwój, edukację, wyśmienitą zabawę, a także działanie na rzecz dobra wspólnego widzimy szansę na redefinicję funkcji nowoczesnego muzeum. Dziękujemy, że w ostatnią sobotę mogliśmy razem z Wami zapisać nową kartę dziejach tego wyjątkowego dla wszystkich Polaków miejsca, jakim jest Zamek Królewski w Warszawie.