3 kwietnia 2022 r. – Młodzi wirtuozi w Zamku Królewskim

Młodzi wirtuozi w Zamku Królewskim

Koncert stypendystów Programu ZDOLNI Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci

3 kwietnia 2022 r. (niedziela), godz. 12.00

Sala Koncertowa

 


Bilety do nabycia w kasie Zamku lub online

Koncert odbędzie się z udziałem publiczności. Na chętnych czekają zaproszenia, które można odebrać w biurze Funduszu lub po wcześniejszej rezerwacji w dniu koncertu w Zamku Królewskim. Bilety również można nabyć w kasie Zamku. Ze względu na reżim sanitarny liczba miejsc jest ograniczona. Równocześnie koncert będzie można obejrzeć na kanale Youtube Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.

W programie:
Britten, Głazunow, Haydn, Martin, Reinecke, Szymanowski

Wystąpią:

Maciej Biskup – saksofon, Ireneusz Tondera – fortepian; Marta Ossowska – flet, Monika Kułakowska – fortepian; Hanna Rogoża – skrzypce, Adam Szyszka – fortepian; Szymon Strusiński– wiolonczela

Maria Sterczyńska – fortepian; Trio w składzie: Teresa Gąsieniec – I wiolonczela, Karolina Kamińska – II wiolonczela, Tymoteusz Bączkowski – III wiolonczela.

Maciej Biskup
Maciej Biskup
– 16-letni saksofonista, uczeń Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. w Warszawie w klasie Michała Sobiery. Maciej jest laureatem konkursów, do jego najważniejszych osiągnięć należą: 1 nagroda w X Płońskim Festiwalu Instrumentów Dętych Drewnianych (Płońsk 2016); 3 nagroda w  Międzynarodowym Konkursie im. Adolpha Saxa we Francji (L’Hay-Les-Roses 2018);  2 miejsce w III Międzynarodowym Konkursie  Instrumentów Dętych Finalis (Białystok 2018); 2 nagroda w Vienna International Music Competition (Vienna 2019); 2 nagroda w Międzynarodowym Konkursie Saksofonowym podczas Europejskiego Forum Saksofonowego we Wrocławiu (2019).

Swoje umiejętności doskonalił na kursach muzycznych pod kierunkiem wybitnych saksofonistów m. in.: prof. Andrzeja Rzymkowskiego, prof. Pawła Gusnara, prof. Michela Superę, dr Alicję Wołyńczyk, prof. Alfonso Padillę, prof. Alinę Mleczko, Pablo Sancheza Escarische Gascha, Jonatana Rautiolę, Fabrizio Mancuso, Gilesa Tresosa, Vitaly Vatulya, Markusa Holtzera, Sergeya Kolesova

Maciej oprócz repertuaru klasycznego wykonuje utwory jazzowe i rozrywkowe. Brał udział w 48. Międzynarodowych Chodzieskich Warsztatach Jazzowych w grupie prof. Macieja Sikały oraz w XX Wakacyjnym Kursie Big-Bandów w zespole prof. Piotra Wojtasika, uczestniczył również w indywidualnych lekcjach prowadzonych przez prof. Łukasza Poprawskiego. Jest stypendystą Funduszu od 2019 roku.


Maria Ossowska

Marta Ossowska
– 17-letnia flecistka, uczennica Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku, w klasie Małgorzaty Dubrowińskiej-Egielman. Swoją edukację muzyczną rozpoczęła w wieku 9 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. I. J. Paderewskiego w Kartuzach w klasie p. Anny Baranowskiej-Bober. Jest laureatką konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Do jej najważniejszych osiągnięć należą: II miejsce w XIII Polskim Festiwalu Fletowym w Sieradzu (2021), I miejsce oraz nagroda specjalna w VI Ogólnopolskim Konkursie Fletowym w Bielsku-Białej (2021), II nagroda w VI Odin International Music Online Competition (2021), II miejsce w VIII Konkursie Fletowym im. Mariana Katarzyńskiego w Katowicach (2020) oraz I nagroda na Gdańskim Konkursie Fletowym (2019). Swoje umiejętności rozwijała również pod kierunkiem znakomitych pedagogów, takich jak Agata Igras, Łukasz Długosz, Lars Asbjørnsen, Ginevra Petrucci, Aldo Baerten, Silvia Careddu oraz Peter Lukas-Graf. Od 2020 jest stypendystką Marszałka Województwa Pomorskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz od 2020 roku Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.

Hanna Rogoża
Hanna Rogoża –
18-letnia skrzypaczka, uczennica Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. M. Karłowicza w Poznaniu, w klasie prof. Kariny Gidaszewskiej. Jest laureatką wielu konkursów o zasięgu międzynarodowym i ogólnopolskim m.in.: X Internationaler Violinwettbewerb w Schloss Zell an der Pram w Austrii (1 miejsce), 12 ARS NOVA Trieste International Music Festival –premio Paolo Spincich (1’ Premio Assoluto), IV Concorso Musicale Internazionale MELOS w Rzymie (1 miejsce), Ogólnopolski Konkurs dla Młodych Skrzypków pamięci Aleksandr Januszajtis w Gdańsku (2 miejsce oraz nagroda specjalna za najlepsze wykonanie fantazji Telemanna). Od kwietnia 2015 do 2017 roku była członkiem Lusławickiej Orkiestry Talentów w Europejskim Centrum Muzyki K. Pendereckiego. Koncertuje w kraju i za granicą (m.in. Włochy, Niemcy). Występowała jako solistka z Filharmonią Zielonogórską w ramach festiwalu„ Mistrzowie Polskiej Wiolinistyki” oraz „Dni Muzyki nad Odrą”, w Auli UAM, w Zamku Książ, na Zamku Królewskim w Warszawie oraz w Watykańskim Konserwatorium Muzycznym. Brała udział jako solistka w cyklu koncertów w Hamburgu oraz Geesthacht z orkiestrą kameralną oraz ze studentami Johannes Brahms Konserwatorium w Hamburgu. W czerwcu 2020 roku występowała na międzynarodowym festiwalu online „Young Classic Dialog Berlin”. Jest laureatką programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”, wielokrotną stypendystką Prezydenta Miasta Poznania, Prezydenta Zielonej Góry, Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej. Od roku 2016 jest objęta programem stypendialnym Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci

Szymon Strusiński
Szymon Strusiński
– 18-letni wiolonczelista, uczeń Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Z. Brzewskiego w Warszawie, w klasie dr. Piotra Hausenplasa. Jest absolwentem POSM I st. im. Emila Młynarskiego w Warszawie, klasy wiolonczeli p. Ireny Krzymińskiej. Jest laureatem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów, wiolonczelowych m. in.: Międzynarodowego Konkursu
Instrumentów Smyczkowych Talents for Europe im. Bogdana Warchala w Dolnym Kubinie, Młodzieżowego Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Poznaniu czy Konkursu Młodych Wiolonczelistów we Wrocławiu. W 2021 roku otrzymał Grand Prix na konkursie Centrum Edukacji Artystycznej w kategorii zespoły kameralne. Swoje umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych profesorów takich jak: Wen Sinn Yang, Arto Noras Kazimierz Michalik, Claus Reichardt, Gotthard Popp, Stanisław Firlej, Tomasz Strahl, Bartosz Koziak, Jacob Shaw czy Marcin Zdunik. W 2019 roku wziął udział w projekcie RCO Young organizowanym przez Royal Concertgebouw w Amsterdamie. Szymon występował na estradach w Polsce jak i za granicą m.in. w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Filharmonii w Opolu, Zamku Królewskim w Warszawie, Zamku w Łańcucie, Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, Studiu Koncertowym Polskiego Radia w Warszawie, Concertgebouw w Amsterdamie oraz Sali Koncertowej Flagey w Brukseli. W 2018 roku uczestniczył, jako członek tria fortepianowego, w nagraniu płyty z dziełami kameralnymi Romualda Twardowskiego. Oprócz gry solowej bardzo chętnie wykonuje muzykę kameralną. Od 2019 roku jest stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. W 2021 roku otrzymał Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, natomiast od roku 2022 jest członkiem European Union Youth Orchestra.

Młodym wykonawcom będą towarzyszyć pianiści kameraliści, związani z uczelniami wyższymi oraz szkołami muzycznymi: Monika Kułakowska, Maria Sterczyńska, Adam Szyszka, Ireneusz Tondera.
 

Teresa Gąsieniec

Karolina Kamińska

Tymoteusz Bączkowski


Trio wiolonczelowe
w składzie Teresa Gąsieniec, Karolina Kamińska, Tymoteusz Bączkowski powstało w trakcie Warsztatów Kameralnych organizowanych przez Fundusz w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. W trakcie warsztatów trio miało przyjemność pracować pod kierunkiem współpracujących z Funduszem profesorów. Uczestnicy tria mają na swoim koncie liczne nagrody na konkursach międzynarodowych i ogólnopolskich. Realizując swoją drogę muzyczną nie ograniczają się do występów solowych ale z wielką radością uczestniczą w większych projektach zarówno kameralnych jak i orkiestrowych.

Młodzi Wirtuozi - jest to projekt realizowany przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci we współpracy z Muzeum Zamek Królewski oraz Muzeum Łazienki Królewskie, promujący młodych, zdolnych muzyków będących podopiecznymi Funduszu.

Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci to organizacja pozarządowa o statusie organizacji pożytku publicznego (OPP) założona w 1981 roku. Jest stowarzyszeniem naukowców, twórców, lekarzy i studentów. Głównym celem Funduszu jest pomoc wybitnie uzdolnionym uczniom w rozwijaniu zainteresowań naukowych i uzdolnień artystycznych, a także poprawa opieki nad zdolnymi dziećmi w polskim systemie edukacji. Przez Program ZDOLNI przeszło do tej pory kilkanaście tysięcy utalentowanych młodych Polaków – dziś to znakomici naukowcy, lekarze, propagatorzy nauki i artyści. Działalność stowarzyszenia opiera się na współpracy z licznymi uczelniami, ośrodkami badawczymi i instytucjami kultury, a także – z bardzo wieloma indywidualnymi pracownikami naukowymi, którzy jako wolontariusze chcą pracować ze zdolną młodzieżą. Uczestnicy programu mają szansę wziąć udział w licznych warsztatach badawczych, seminariach, spotkaniach i konsultacjach z najlepszymi specjalistami z danej dziedziny. Corocznie stowarzyszenie zaprasza utalentowanych nastolatków na 20 specjalistycznych warsztatów badawczych, 9-10 seminariów humanistycznych, warsztaty muzyczne, plener plastyczny, dwa spotkania wielodyscyplinarne i trzy wielodyscyplinarne obozy naukowe. Ponadto, organizuje dla nich około 20 publicznych koncertów i 3-4 wystawy. Część oferowanej pomocy to indywidualne stypendia celowe.

Szersza informacja o Funduszu dostępna jest na stronie internetowej: www.fundusz.org