Cykl wykładów towarzyszących wystawie "Botticelli opowiada historię..."

Zapraszamy na cykl wykładów towarzyszących wystawie

Botticelli opowiada historię. Malarstwo mistrzów renesansu z kolekcji Accademia Carrara

#ArcydziełaNaZamku

Godz. 18.00

Biblioteka Królewska

 

Archiwum wykładów:

14 września 2022 r. (środa) – „Cud wody” w kontekście biblijno-sielankowych obrazów Jacopa Bassano
Prowadzenie: Alicja Jakubowska, Zamek Królewski w Warszawie

Zapis wykładu

7 lipca 2022 r. (czwartek)  Alkowa Gianozza i Lukrecji. Sandro Botticelli i początki colmi da camera w XV-wiecznych Włoszech
Prowadzenie: dr Alexandre Vico Martori, Universitat de Girona (wykład w jęz. hiszpańskim z tłumaczeniem symultanicznym).

Prelekcja dotyczyła mebli pałacowych z okresu quattrocenta, zwanych colmi da camera, oraz spaliery przedstawiejącej Historię Nastagio degli Onesti, namalowanej przez Botticellego dla pałacu Pucci.

Alexandre Vico Martori ukończył z wyróżnieniem historię sztuki na Uniwersytecie w Gironie oraz Uniwersytecie Compultense w Madrycie w 2015 roku. Pracę doktorską «“Quattro quadri, di pittura molto vaga e bella”. Las spalliere con la Historia de Nastagio degli Onesti de Sandro Botticelli» pod kierunkiem Joan Moliny Figueras i Miguela Falomira Fausa (Muzeum Prado w Madrycie) obronił w 2021 roku. W swoich badaniach i publikacjach koncentruje się na florenckim i hiszpańskim malarstwie końca XV wieku. Obecnie odbywa staż podoktorski w Bibliotece Hertziana Instytutu Maxa Plancka w Rzymie, gdzie zajmuje się projektem dotyczącym związków Botticellego z hiszpańskim dworem.

Zapis wykładu: