Dni Ogrodów Zamku Królewskiego 2023


Dni Ogrodów Zamku Królewskiego

Muzeum w zgodzie z naturą

1718 czerwca 2023 r.

Ogrody Królewskie i  Arkady Kubickiego

 

Relacja wideo z wydarzenia:
W weekend u progu lata zapraszamy na wyjątkowe święto zamkowych ogrodów, które będzie doskonałą okazją do ich bliższego poznania, a przy okazji doświadczenia piękna przyrody, radości życia i pozytywnych emocji! Przewidzianych jest wiele atrakcji kulturalnych, m.in. wystawy, spacery edukacyjne, pokazy i spotkania ze znanymi osobami zafascynowanymi ogrodnictwem. Spotkajmy się w Ogrodach!W ramach imprezy w Arkadach Kubickiego zobaczyć będzie można wystawę Botaniczne fascynacje – obrazy, obiekty, instalacje. Zaprosiliśmy do współpracy artystów, florystów i naukowców: Pawła Totoro Adamca, Jolantę Drozd, Zbigniewa Dziwulskiego, Krystynę Lubanski, Bożkę Rydlewską, Izabelę Wolską-Kuśmider i Urszulę Zajączkowską. Ich zachwyt ulotnym pięknem, tajemniczą mądrością i naturą roślin wraził się w malarstwie akwarelowym, surrealistycznej grafice, instalacji przestrzennej, ilustracji botanicznej i kompozycjach florystycznych. Prezentowane na wystawie w ramach cyklu Wewnętrzny świat królowej fotografie ujawniające nieznane piękno wnętrza róży ‘Królowa Warszawy®’ to efekt badawczej i twórczej pasji prof. Urszuli Zajączkowskiej – poetki, botaniczki, artystki wizualnej.

W Ogrodach z kolei prezentowana będzie wystawa rzeźby współczesnej Obecni – prace z kolekcji Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku takich artystów jak m.in.: Xawery Dunikowskiego, Adam Myjak, Barbara Zbrożyna, Bernard Ossowski czy Alfons Karny. Prezentowane na wystawie portrety kobiet i mężczyzn wyłaniają się z żywych ram bukowych żywopłotów, które nadają im nowy, wyjątkowy kontekst. Wystawa potrwa do 30 września.

Dni Ogrodów to także idealny moment na podziwianie i poznawanie kolekcji letnich kwiatów sezonowych i bylin oraz królewskich róż na zamkowych rabatach. W ramach spaceru edukacyjnego opowie o nich architektka krajobrazu Daria Szarejko-Worobiej.  

W programie ponadto liczne wydarzenia i aktywności dla dorosłych i dzieci – animacje ruchowe na królewskim trawniku, pokazy ogrodnicze i florystyczne, a dla zainteresowanych historią spacer edukacyjny Tajemnice zamkowej skarpy, który poprowadzi Michał Sobieraj – kierownik zamkowego Działu Edukacji.

Dla spragnionych wiedzy ogrodniczej i inspiracji przygotowaliśmy warsztaty ogrodnicze i pokazy florystyczne oraz spotkania ze znanymi i lubianymi ogrodnikami – Mają Popielarską, Agnieszką Hubeny-Żukowską i Łukaszem Skopem, którzy opowiedzą o swoich fascynacjach i spojrzeniu na ogród. Partner wydarzenia Zarząd Zieleni m.st. Warszawy przygotował stoisko z poradami i atrakcjami dla uprawiających miejskie ogrody. Będzie tu także można dowiedzieć się wszystkiego o konkursie Warszawa w kwiatach, którego 40. edycja zbliża się wielkimi krokami. Zainteresowanych kondycją szmaragdowej zieleni naszej murawy we wgłębniku zapraszamy na pokazy i porady pt.Tajemnice zamkowych trawników, które poprowadzą eksperci z firmy Emeralld – partnera Ogrodów Królewskich.

Warsztaty malowania kwiatów w technice akwareli poprowadzą artystki Jolanta Drozd i Krystyna Lubanski, a autorka artystycznych ilustracji Bożka Rydlewska zaprosi do swojego świata snu i magii inspirowanego naturą w ramach warsztatu Rajski ogród.

Dla aktywnych ruchowo zajęcia sportowe na pięknej zielonej murawie codziennie o 12.00 poprowadzi Paulina Załuska.  Dla dzieci przewidziano animacje ruchowe, gry i zabawy, malowanie twarzy w botaniczne motywy oraz miniwarsztaty ogrodnicze.

Kiermasz róż i innych ogrodowych roślin to okazja do nabycia ciekawych odmian i uzyskania porad ekspertów z Polskiego Towarzystwa Różanego, które także zaprasza do udziału w konkursie na najpiękniejszą różę ogrodową i testowania zapachów różanych. W grabowych labiryntach lub na zamkowych schodach spotkamy piękną Królową Róż w wyjątkowej kwiatowej stylizacji. Królewski zespół tańców La Danse z Kutna Miasta Róż pokaże tańce z dawnych epok.  

W sobotni wieczór w Ogrodzie Dolnym posłuchamy muzyki filmowej w wykonaniu zespołu Impressione z sopranistką Mileną Lange, a w niedzielę wieczorem zobaczymy spektakl Latającego Teatru Sztuki Ciała pt. Pędy.

Wstęp do ogrodów, na wystawy, pokazy,  atrakcje dla dzieci i spektakle jest wolny. Udział w spacerach edukacyjnych bezpłatny (obowiązują zapisy). Warsztaty malarstwa i kolażu z artystami są odpłatne (koszt 50,00 zł). Zgłoszenia w Punkcie Informacji: informacja@zamek-krolewski.pl lub pod telefonem +48 22 35 55 170

Ogrody Królewskie czynne w godzinach:

Ogród Górny – 10.00–20.00

Ogród Dolny –10.00–22.00,

Dni Ogrodów w godz. 10.00–19.00.

Szczegółowe informacje na temat imprezy i jej programu dostępne są na stronie:  

https://dni-ogrodow.ogrody-krolewskie.pl/

Dni Ogrodów