Relacja z briefingu prasowego towarzyszącego wystawie „Matejko nieznany” | Zamek Królewski w Warszawie

Relacja z briefingu prasowego towarzyszącego wystawie „Matejko nieznany”

Zdjęcie 1
Fotografia z otwarcia wystawy
Fotografia z otwarcia wystawy
Fotografia z otwarcia wystawy
Fotografia z otwarcia wystawy
Zdjęcie 5
Fotografia z otwarcia wystawy

4 marca 2024 r. w Antyszambrze Sali Wielkiej odbył się briefing prasowy związany z otwarciem wystawy czasowej Matejko nieznany. Dzieła z kolekcji prywatnych. Wypowiedzi dla mediów udzielili dyrektor Zamku Króleskiego w Warszawie prof. Wojciech Fałkowski oraz kurator wystawy dr Mariusz Klarecki.

 

Prof. Wojciech Fałkowski zaczął od słów:

Mamy do czynienia z twórcą polskiej wyobraźni historycznej, polskiego imaginarium. Jan Matejko bezsprzecznie stworzył polskie wyobrażenie o historii, o postaciach, o wydarzeniach, ego sposób patrzenia na historię stał się udziałem wszystkich Polaków.  

I dodał:

Decyzja, aby zorganizować tę wystawę zapadła z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest fakt, że znacząca część dorobku Jana Matejki nie weszła do świadomości powszechnej. Uznaliśmy, że jest to dobra okazja, aby obiekty z kolekcji prywatnych, również te, do których dostęp jest utrudniony, wprowadzić w szerszy obieg, wykorzystując do tego pozycję Zamku i nasze kontakty osobiste. Drugi powód to to, że Zamek posiada w swoich zbiorach znakomite dzieła wielkoformatowe, które na stałe są do dyspozycji naszych gości, i wystawa będzie okazją, aby stworzyć swoisty pasaż Matejkowski – przejście przez Matejkę znanego, stanowiącego w dużej mierze cel wizyt na Zamku, uzupełnionego o dzieła mniej znane. Przejście dłuższe, bardziej wypełnione i różnorodne.

Dr Mariusz Klarecki powiedział:

Jeśli chodzi o prace olejne, na wystawie znalazły się są niemal wszystkie prace, które w ciągu ostatnich dwudziestu, trzydziestu lat były obecne na rynku prywatnym. Pozyskanie tych obiektów było niezwykle skomplikowane i trudne. Prawie wszystkie z nich, poza  „Potretem czworga dzieci artysty, pochodzącym z Lwowskiej Galerii Sztuki, nie były nigdy wcześniej wystawiane na widok publiczny.


Spotkanie połączone było z kuratorskim oprowadzaniem po wystawie.