Warsztaty
Zapraszamy nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych na spotkanie prezentujące narrację lekcji muzealnych poświęconych Dwudziestoleciu międzywojennemu.
Termin wydarzenia: 16 listopada 2024 r., sobota, godz. 11.00 -12.30
Udział bezpłatny na podstawie zapisów przez > formularz
Wydarzenie poprowadzi edukatorka, historyk Agata Wróbel, która w takcie spotkania oprowadzi osoby uczestniczące po przestrzeniach Zamku, w których lekcje są prowadzone oraz przedstawi szczegółowe informacje dotyczące zawartości merytorycznej poniższych tematów:
- DWUDZIESTOLECIE – ODZYSKANY KRAJ - kl. IV - VIII szkoły podstawowej
- ZAMEK MIĘDZYWOJENNY I II RZECZPOSPOLITA - klasy szkół ponadpodstawowych
• Uwaga! Ilość miejsc ograniczona. Zdjęcia z wydarzenia są publikowane na zamkowych mediach społecznościowych. Na prośbę osoby zainteresowanej wydajemy potwierdzenie uczestnictwa w spotkaniu.
Archiwum spotkań:
- Pójść za wzorem żywym. O edukacji czasów Oświecenia na poważnie i z przymrużeniem oka. Dzień Edukacji Narodowej upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej. która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta i ustanowiona przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 roku. Chcąc włączyć się w obchody tego święta i uczcić wspaniałą społeczność nauczycielek i nauczycieli, która jest partnerem wielu działań zamkowego działu Edukacji zapraszamy pracowników oświaty na wykład poświęcony kadrze pedagogicznej w czasach Komisji Edukacji Narodowej. Oparty o najnowsze badania autorki książek o obchodach świąt państwowych i szkolnych w czasach Komisji Edukacji, pozwoli uczestniczkom i uczestnikom spotkania przyjrzeć się początkom rozwoju szkolnictwa publicznego w Rzeczypospolitej, nie przez pryzmat regulacji prawnych i programów lecz przez codzienność obfitującą w chwile podniosłe i zabawne, pełne nadziei ale i przyziemnych kłopotów. Ostatni władca Polski aby modę na naukę i pociąg do wiedzy w całym kraju upowszechnić" szukał sprzymierzeńców wśród nauczycieli i pozostaje dla nas w tej kwestii wzorem. Mamy nadzieję, że wydarzenie stanie się przestrzenią, w której odnajdziemy źródło i poznamy bliżej chwalebnych protoplastów naszej wspólnej edukacyjnej misji.Wykład poprowadziła dr hab. Katarzyna Buczek, Wydział Pedagogiczny, Uniwersytetu Warszawskiego.Termin wydarzenia:19 października 2024 r., (sobota), godz. 11:00-12.15
- Piękne czy brzydkie; oto jest pytanie. Spotkanie dla nauczycielki i nauczycieli języka polskiego, historii, historii sztuki, filozofii i etyki szkół ponadpodstawowych. Warsztaty wokół zagadnień związanych z takimi pojęciami jak: wzniosłość, wstręt, piękno i brzydota. Stała kolekcja Zamku stała się okazją do wspólnego wypracowania scenariusza lekcji, która pozwala młodzieży pogłębić wiedzę dotyczącą tego zagadnienia oraz ułatwi jej odbiór sztuki zarówno dawnej jak i współczesnej. Spotkanie poprowadziła Monika Przypkowska / Edukacja Zamek Królewski w Warszawie. Termin wydarzenia: 8 czerwca 2024 r. sobota, godz. 10.00 -11.30
- Matejko NIE wszystkim znany. Spotkanie dla nauczycieli klas I - III szkół podstawowych na wystawie Matejko NIEZNANY. Spotkanie poprowadziła Marta Tarnawska / Edukacja Zamek Królewski w Warszawie. Termin wydarzenia: 16 marca 2024 r. sobota, godz. 10.00 -11.30
- Lekcja pokazowa na wystawie Sztuka widzenia. Nowosielski i inni Spotkanie dla nauczycieli szkół ponadpodstawowych poprowadziła edukatorka Agata Wróbel, historyk, autorka scenariuszu lekcji w oparciu o wystawę oraz podstawę programową z historii i oraz języka polskiego.Termin wydarzenia: 20 stycznia 2024 r. sobota, godz. 10.00 -11.30
- Warsztaty na wystawie Przebudzeni. Ruiny antyku i narodziny włoskiego renesansu. dla nauczycieli języka polskiego, historii i historii sztuki szkół ponadpodstawowych (4.09.2023) Harmonogram wydarzenia: 10.00 – 11.30 - oprowadzenie po wystawie z elementami warsztatowymi ;11.30 - 12:00 – kawa i słodki poczęstunek; 12.00 – 13.00 – wspólne omówienie scenariusza lekcji na wystawie oraz wybranych zagadnień do karty pracy. Uczestnicy mogą zarezerwować na wystawie bezpłatne lekcje dla swoich klas.
- Warsztaty Matejko i Abakanowicz – realizm kontra metafora. Bezpłatne wydarzenie dla nauczycieli na wystawie Abakanowicz. Konfrontacje / 21 stycznia 2023 r.
- Wokół wystawy Bernardo Belotto. W 300. rocznicę urodzin malarza. Bezpłatne warsztaty dla nauczycieli języka polskiego i historii / 28 września i 1 października 2022 r. Planowana w Zamku wystawa miejskich pejzaży autorstwa Bernarda Belotta będzie dla młodzieży znakomitą okazją nie tylko do poznania widoków najpiękniejszych miast XVIII wieku ale możliwością przypomnienia sobie o ówczesnych odkryciach naukowych, teoriach filozoficznych i nazwiskach członków słynnej "republice de lettres". Spotkanie z wedutami Canaletta da także sposobność do zastanowienia się na ile współczesna zjednoczona Europa jest echem czasów, gdy rodziły się koncepcje nowoczesnych państw. Zapraszamy nauczycieli języka polskiego i historii do wspólnego projektu edukacyjnego, który scenariusz naszej lekcji muzealnej Początki nowoczesnej Europy. Panorama XVIII wieku w obrazach Canaletta dla szkół ponadpodstawowych wzbogaci o Państwa ekspercką wiedzę i treści, których nowoczesna edukacja dzisiaj oczekuje. Nauczyciele uzyskają zaświadczenie o uczestnictwie w projekcie. Ich klasy zostaną zaproszone na darmowe lekcje na wystawie poprowadzone przez zamkowych edukatorów w oparciu o wypracowany wspólnie scenariusz.
- Jak czytać włoskie malarstwo renesansowe. Bezpłatne warsztaty na wystawie czasowej Botticelli opowiada historię / 11 sierpnia 2022 r. Trwająca w Zamku wystawa obrazów z kolekcji Accademia Carrara prezentuje jedne z najgłośniejszych nazwisk włoskiego malarstwa renesansowego takich jak: Giovanni Bellini, Paolo Veronese czy Sandro Botticelli. Różnorodność ikonograficzna i tematyczna dzieł daje okazję nie tylko do przypomnienia tych wybitnych twórców ale także do prześledzenia najważniejszych wątków związanych z epoką odrodzenia. Oczywista w tym przypadku fascynacja antykiem jest tylko jedną z narracji, którą zaproponujemy Państwu podczas wspólnych warsztatów.
- #RokWybickiego - bezpłatne warsztaty dla nauczycieli w pałacu Pod Blachą /19 marca 2022 r. W 200. rocznicę śmierci twórcy słów hymnu narodowego 2022 został ogłoszony rokiem Józefa Wybickiego. Z tej okazji zapraszamy nauczycieli klas IV-VIII oraz szkół ponadpodstawowych na warsztaty i lekcję pokazową, w której jest on jednym z głównych bohaterów. Będzie to dla Państwa okazja do przyjrzenia się naszym zajęciom zatytułowanym KSIĘSTWO WARSZAWSKIE – MAŁE PAŃSTWO WIELKICH NADZIEI, które opracowaliśmy specjalnie dla przybliżenia sylwetki tej ważnej dla polskiej historii postaci.
- Caravaggio i inni mistrzowie. Lekcja baroku na żywo. Biblioteka Królewska. Prowadzenie Monika Przypkowska. / Nabór na wykład prowadzi WCIES / 27 listopada 2021 r. Uczestnicy wykładu otrzymują bezpłatną wejściówkę na wystawę uprawniającą do indywidualnego zwiedzenia wystawy tego dnia.
- Sztuka emocji, emocje w sztuce – od baroku do współczesności. Warsztaty związane z planowaną w Zamku wystawą Caravaggio i inni mistrzowie /11 września 2021 r. Spotkanie integracyjne połączone z oprowadzaniem po wystawie Świat Rembrandta. Artyści. Mieszczanie. Odkrywcy. / 6 października 2021 r. spotkanie na Zoom połączone z prezentacją dzieł z wystawy Caravaggio i inni mistrzowie./ 16 października 2021 r. spotkanie w pracowni edukacyjnej Zamku, wspólne wypracowanie scenariusza lekcji muzealnej na wystawie Caravaggio i inni mistrzowie dla klas 7 i 8 szkół podstawowych oraz klas szkół ponadpodstawowych. Nauczyciele uzyskają zaświadczenie o uczestnictwie w projekcie. Ich klasy zostaną zaproszone na darmowe lekcje na wystawie poprowadzone przez zamkowych edukatorów w oparciu o wypracowany wspólnie scenariusz.
- Polityka kulturalna polskich Wazów w kontekście twórczości nadwornego artysty Tomasza Dolabelli. Spotkanie na wystawie Dolabella. Wenecki malarz Wazów / 3 października 2020 r. spotkanie na wystawie w Zamku Królewskim w Warszawie. Prowadzenie: historyczka sztuki Monika Przypkowska.
Zapisy na wydarzenia prosimy przesyłać na adres: mprzypkowska@zamek-krolewski.pl
Uwaga! Ilość miejsc ograniczona. Zdjęcia z wydarzeń są publikowane na zamkowych mediach społecznościowych.
Zapraszamy do śledzenia naszego profilu Edukacja w Zamku Królewskim w Warszawie