Rytuały władzy. Ceremoniał dworski i państwowy w późnym średniowieczu i epoce nowożytnej – konferencja naukowa

Pieczec-Stanislawa-Augusta-Poniatowskiego,-AGAD,-Zbior-dokumentow-pergaminowych-nr-

Rytuały władzy

Ceremoniał dworski i państwowy w późnym średniowieczu i epoce nowożytnej

6 8 października 2016 r.

Arkady Kubickiego

Rola, jaką rytuały i ceremonie odgrywały w funkcjonowaniu monarchii, instytucji przedstawicielskich i władz państwowych, jest przedmiotem rozległych badań oraz długiej dyskusji naukowej, która przyczyniła się do postrzegania tego zagadnienia w nowy sposób. Wydarzenia, takie jak koronacje, uroczyste wjazdy i ceremonie otwarcia parlamentu, a także ceremoniał obowiązujący na co dzień na dworach monarszych, przestano bowiem przedstawiać tylko w sposób opisowy, a zaczęto analizować i interpretować jako ważny element w procesie komunikacji pomiędzy uczestnikami życia politycznego i dworskiego. Konferencja Rytuały władzy ma na celu przedstawienie – właśnie z tej perspektywy – problematyki ceremoniału od czasów późnego średniowiecza do połowy XX w.

Podczas drugiej już konferencji międzynarodowej organizowanej przez Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum, blisko 30 referentów z ponad 10 krajów zaprezentuje wyniki swoich najnowszych badań. Będzie to największe w ostatnich latach spotkanie badaczy zajmujących się kwestiami ceremoniału i rytuału.

Języki konferencji: polski i angielski. Zapewniamy tłumaczenie symultaniczne.

Rejestracja

Badaczy reprezentujących instytucje akademickie oraz muzea, zainteresowanych udziałem w konferencji w charakterze delegatów, uprzejmie prosimy o rejestrację pod adresem: conference@zamek-krolewski.pl. Rejestracja zostanie zakończona 20 września bądź po wyczerpaniu limitu dostępnych miejsc – obowiązuje kolejność zgłoszeń. Konferencja otwarta dla publiczności. 

Konferencja sfinansowana ze środków MKiDN

 

logo mkidn

 

 

 Załączniki