Caravaggio. Pokaz filmów

z

Caravaggio. Pokaz filmów

Seanse odbywają się o godz. 17.15 w Sali Kinowej

Program:

1 i 10 grudniaCaravaggio, reż. Derek Jarman, Wielka Brytania, 1986, 93 min.

2 i 8 grudnia Caravaggio – dusza i krew, reż. Jesus Garces Lambert, Włochy, 2018, 90 min.

3 i 9 grudniaPotęga sztuki: Caravaggio, Rembrandt, reż. Clare Beavan i Carl Hindmarch, Wielka Brytania, 2006, łącznie ok. 120 min.

Wstęp na podstawie biletów na wystawę oraz zapisów w Punkcie Informacji. Liczba miejsc ograniczona.


Opisy filmów:


Caravaggio, reż. Derek Jarman, 1986, 93 min.

Film rozpoczyna się, gdy Caravaggio umiera na wygnaniu i wraca myślami do swojego życia jako nastoletniego ulicznego łobuza, a następnie dojrzałego artysty, który maluje dzięki funduszom kardynała Del Monte. Artysta zatrudnia ludzi ulicy, pijaków i prostytutki, jako modeli do swoich pełnych pasji obrazów, zazwyczaj o tematyce religijnej. Poprzez opowiedzianą w filmie historię poznajemy naturę Caravaggia jako awanturnika, niestroniącego od hazardu, pijatyk i namiętności geniusza. Tak jak Caravaggio na swych płótnach ubiera biblijne postaci w stroje ze swojej epoki, tak Jarman włącza do swojego filmu elementy sobie współczesne, m.in. motocykl, maszynę do pisania, światło elektryczne.

Reż. Derek Jarman

Produkcja: Wielka Brytania, Brytyjski Instytut Filmowy

Występują m.in.: Nigel Terry, Spencer Leigh, Tilda Swinton, Michael Gough, Sean Bean

Film nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na 36. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie.

Caravaggio – dusza i krew, reż. Jesus Garces Lambert, 2018, 90 min.

Poruszająca podróż przez życie, twórczość i udrękę Michelangela Merisiego, znanego jako Caravaggio. Dzieła sztuki w typowym dla artysty stylu zostały pokazane albo w miejscach, dla których je stworzono, albo w najważniejszych muzeach we Włoszech i na świecie. Film opowiada historię dzieł Caravaggia poprzez dogłębne badania dobrze udokumentowanych przykładów twórczości, kładąc szczególny nacisk na życie artysty oraz charakterystyczny dla niego sposób posługiwania się światłem i cieniem. Narracja rozwija się na dwóch poziomach: komentarza artystycznego oraz i wypowiedzi eksperckich prof. Claudia Strinatiego, historyka sztuki i specjalisty od twórczości Caravaggia, prof. Miny Gregori, prezes Fundacji Historii Sztuki Roberta Longhiego, i Rosselli Vodret, kuratorki wystawy „Dentro Caravaggio” w Palazzo Reale w Mediolanie. Ważne dla zrozumienia podejścia twórców do tytułowego bohatera są także inscenizowane scenki, które pomagają widzowi wejść w kontakt z umysłem artysty, kierującymi nim impulsami i jego najgłębszymi przeżyciami.

Reż. Jesus Garces Lambert

Produkcja: Włochy, Sky Group

Potęga sztuki, reż. Clare Beavan, Carl Hindmarch, 2006, ok. 120 min.

Brytyjski serial telewizyjny z 2006 roku. Opowiada historię sztuki europejskiej na wybranych przykładach mistrzów i ich dzieł. Prezenterem jest brytyjski historyk sztuki Simon Schama. W ramach pokazów w Zamku Królewskim w Warszawie pokazujemy odcinki: Caravaggio – Dawid z głową Goliata, Rembrandt – Sprzysiężenie Claudiusa Civilisa.

Reż. Clare Beavan, Carl Hindmarch

Produkcja: Wielka Brytania, BBC