- Strona główna
- Edukacja
- Rodziny
- Edukacja domowa
Edukacja domowa
Dział Edukacji Zamku Królewskiego zaprasza na lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży w edukacji domowej.
Dziecku do ukończonego 13 roku życia musi towarzyszyć opiekun.
Dzieci które ukończyły 13 lat mogą uczestniczyć w zajęciach samodzielnie jeśli posiadają pisemną zgodę rodzica/opiekuna prawnego tu > do pobrania Wypełnia rodzic/opiekun prawny uczestnika niepełnoletniego w wieku 13-17 lat. Udział młodzieży w wieku 13-17 lat w zajęciach edukacyjnych jest możliwy wyłącznie po dostarczeniu pisemnej zgody rodzica/opiekuna prawnego.
Bilet w cenie 20 zł od osoby. Obecność opiekuna na zajęciach jest obowiązkowa. Bilety dostępne online i w kasie Zamku.
Kontakt z koordynatorem projektu: Marta Tarnawska mtarnawska@zamek-krolewski.pl
- ODZYSKANY SKARB / lekcja dla klasy 7-8
termin: 10 grudnia 2024, wtorek, godzina 12.00
Lekcja o odwadze, poświęceniu i miłości do kultury i historii. Na zajęciach opowiemy o Zamku Królewskim od czasów, kiedy był siedzibą głowy państwa, przez zniszczenia II wojny światowej, aż po trudności z odbudową. Ta historia pozwoli uczniom lepiej zrozumieć losy Polski w XX wieku. Lekcję rozpoczniemy od okresu, kiedy w Zamku mieszkał prezydent Polski, zajrzymy nawet do jego gabinetu. Następnie przeniesiemy się do czasów II wojny światowej, gdy Zamek staje się celem niszczycielskiej machiny wojennej. Uczniowie zobaczą archiwalne materiały pokazujące gmach w płomieniach, usłyszą opowieści o ludziach, którzy z narażeniem życia próbowali ocalić dawną królewską rezydencję, a nawet sami spróbują się wcielić w ekipę Polaków ratujących zamkowe skarby. Na koniec opowiemy o trudnościach, jakie powodowały władze komunistyczne z przywróceniem Zamku Królewskiego Warszawie.
ARCHIWUM
- JAKI ZNAK TWÓJ? SYMBOLE NARODOWE / lekcja dla klasy 1-3
termin: 12 listopada 2024, wtorek, godzina 12.00 ( brak biletów)
Legendę o Orle Białym zna każde polskie dziecko. Wydaje się, że godło Polski nie ma dla nikogo tajemnic. Ale czy na pewno? Dlaczego polski orzeł jest biały, a jego tarcza czerwona? Co oznacza rycerz na koniu, który bardzo często towarzyszy naszemu godłu? Na czym siedzi polski orzeł wojskowy? Na te i wiele innych pytań odpowiemy podczas zajęć. Uczniowie uczą się rozpoznać różne typy przedstawień herbu Polski, umieją wyjaśnić pojęcia: godło, tarcza herbowa, herb. Rozumieją symbolikę znaków narodowych.
- MITY, BOGOWIE, HEROSI / lekcja dla klasy 4-6
8 października 2024, wtorek, godzina 12.00
Marmurowy Apollo, mądra Atena, władczy Zeus - podczas tej lekcji uczniowie poszukują śladów antyku we wnętrzach Zamku za czasów panowania króla Stanisława Augusta. Wspaniałe obrazy i rzeźby z królewskiej kolekcji w znakomity sposób przybliżą dzieciom barwny świat mitologii. Lekcja ta doskonale sprawdzi się jako wprowadzanie do epoki, ale również jako powtórka antyku. Uczniowie poznają różne sposoby recepcji i wykorzystania antyku, zwłaszcza mitologii Greków i Rzymian, w kulturze dawnej Rzeczypospolitej oraz wpływ sztuki antycznej na rozwój stylu klasycystycznego. Lekcji towarzyszy karta pracy.
- RYCERZE I ICH ŚWIAT / lekcja dla klas 4-6
termin: 13 lutego 2024, wtorek, godzina 12.00
Lekcja przeznaczona wyłącznie dla dzieci na poziomie edukacyjnym klas 4-6. Prosimy nie przyprowadzać dzieci starszych ani młodszych. Dziecku może towarzyszyć maksymalnie 1 opiekun.
Uczniowie poznają rycerską edukację od pazia do rycerza oraz obowiązki i przywileje rycerza w średniowiecznym państwie. Oglądają kopie broni i części zbroi, mając okazję do przymierzenia jej elementów, zdają sobie sprawę, jak ciężki był ekwipunek wojownika. Lekcja odbywa się w oryginalnych piwnicach zamkowych. Uczestnicy potrafią wskazać wartości, którymi powinien kierować się rycerz, rozumieją wagę pojęcia honoru rycerskiego i jego aktualność w dzisiejszym świecie.
Bilet w cenie 20 zł/os. dla dzieci i opiekuna
- PAN TADEUSZ – KLUCZ DO ZROZUMIENIA LEKTURY / lekcja dla klas 7 - 8
termin: 12 marca 2024, wtorek, godzina 12.00
Lekcja przeznaczona wyłącznie dla dzieci na poziomie edukacyjnym klas 7-8. Prosimy nie przyprowadzać dzieci starszych ani młodszych. Dziecku może towarzyszyć maksymalnie 1 opiekun.
Dzięki eksponatom i wystroju wnętrz sal zamkowych, uczniowie mogą odkryć, na jakich podwalinach opierała się świadomość narodowa Polaków w pierwszym pokoleniu po utracie niepodległości. Rozumieją system polityczny ukształtowany w Rzeczpospolitej Obojga Narodów: z jednej strony równość szlachty względem prawa, z drugiej – hierarchię istniejącą w obrębie tej warstwy społecznej. Uczniowie poprzez zakładanie strojów szlacheckich mają szansę doświadczyć sposobu ubierania opisanego w Panu Tadeuszu. Dzięki wizycie w pałacu Pod Blachą rozumieją wagę wydarzeń politycznych z przełomu 1811/1812 dla sprawy polskiej
Bilet w cenie 20 zł/os. dla dzieci i opiekuna
- PORTRET KRÓLA JEGOMOŚCI / lekcja dla klas 1-3
termin: 16 kwietnia 2024, wtorek, godzina 12.00
Lekcja przeznaczona wyłącznie dla dzieci na poziomie edukacyjnym klas 1-3. Prosimy nie przyprowadzać dzieci starszych ani młodszych. Dziecku może towarzyszyć maksymalnie 1 opiekun.
Oglądając reprezentacyjne i prywatne wizerunki królewskie, uczniowie poznają insygnia władzy królewskiej, symbolikę kolorów i znaki króla (korona, berło, jabłko). Uczą się rozpoznawać różne rodzaje portretów i ich znaczenie, świadomie posłużyć się słowami związanymi z tematem (np. król, królewicz, książę, koronacja, insygnia). Rozumieją symbolikę insygniów i stroju koronacyjnego oraz kolorów związanych z władzą. Biorą również udział w krótkich zajęciach plastycznych
Bilet w cenie 20 zł/os. dla dzieci i opiekuna
- W PRACOWNI JANA MATEJK / lekcja dla klas 2-3
termin: 14 maja 2024, wtorek, godzina 12.00
Lekcja przeznaczona wyłącznie dla dzieci na poziomie edukacyjnym klas 2-3. Prosimy nie przyprowadzać dzieci starszych ani młodszych. Dziecku może towarzyszyć maksymalnie 1 opiekun.
Podczas lekcji uczniowie poznają życie Jana Matejki, proces tworzenia dzieła od szkicu do jego ukończenia. Tematy oglądanych obrazów są pretekstem do rozmowy o rozbiorach, Konstytucji 3 maja i innych wydarzeniach z historii Polski. Uczniowie uczą się jak opisywać obraz posługując się podstawową terminologią (kompozycja, plan, symetria, plama barwna itp.), oraz łączyć temat malarski z przedstawionymi wydarzeniami historycznymi. Rozumieją znaczenie malarstwa Matejki dla kultury polskiej.