- Strona główna
- Wykłady, konferencje naukowe, debaty
- Archiwum debat i konferencji
- "Czy da się myśleć Chopinem?" – debata filozoficzna
"Czy da się myśleć Chopinem?" – debata filozoficzna
Czy da się myśleć Chopinem?
debata filozoficzna
20 września (poniedziałek), godz. 18.00
Nowa Izba Poselska
Wydarzenie zrealizowane będzie w trybie online. Transmisja dostępna będzie na zamkowych kontach:
Facebook oraz YouTube
Wydaje nam się, że znamy i oswoiliśmy Chopina. A jednak widzimy tylko fragmenty jego twarzy. Znamy Chopina, który zapisał swoje serce Warszawie, Chopina umierającego na gruźlicę. Rzadko widzimy w nim wielkiego stratega skutecznie grającego wyobraźnią arystokratycznych odbiorców. Artystę, który chciał narzucić sobie wystudiowaną dyscyplinę w najmniejszych szczegółach – porządku dnia, ubiorze, wystroju i lokalizacji mieszkań.
Nieporównanie bardziej światowy niż dowolny polski artysta, mazowiecki Chopin wydaje się nawet bardziej "narodowy" niż kresowy Mickiewicz. Jest też Chopin trochę naszym muzycznym odpowiednikiem malarstwa van Gogha – nie stwarza barier, jest dość łatwy w odbiorze i daje nam bardzo wiele uczuć i skojarzeń.
Czy to nie wystarczy? Czy rozmowa filozoficzna o Chopinie nie grozi "zagadaniem" podstawowych przeżyć muzycznych? Spróbujemy pokrążyć wspólnie koło tej muzyki i może uda nam się dojść do tego, jak lepiej wyrażać nasze uczucia i skojarzenia. Filozofia powinna pomagać w nazywaniu świata, podsuwając słowa.
Pamiętajmy też: poczucie łatwości odbioru może być mylące. Chopin traktował swoją publiczność surowo i wybrednie, selekcjonował swoich słuchaczy, unikał masowych koncertów, odczuwał wstręt do efekciarskich chwytów. Czy powinniśmy zastanawiać się, jakie Chopin stawiał warunki i wymagania swojemu audytorium i spróbować narzucić je sobie?
Udział wezmą:
Dr. hab. Jakub Momro – profesor na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, filozof, literaturoznawca, eseista i tłumacz. Autor monografii Ucho nie ma powieki. Dźwiękowe sceny pierwotne. Jest członkiem Kolegium Redakcyjnego dwumiesięcznika „Teksty Drugie” oraz Komitetu Redakcyjnego serii wydawniczej „Nowa Humanistyka”.
Dr hab. Dariusz Przybylski - profesor na Wydziale Kompozycji i Teorii Muzyki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Organista i kompozytor. Autor ponad stu utworów muzycznych, pisze na zamówienia teatrów operowych, filharmonii, orkiestr, zespołów oraz solistów. Laureat kilkunastu konkursów kompozytorskich, nagrody polskiego przemysłu muzycznego Fryderyk w roku 2018.
Dr. hab Anna Szyjkowska-Piotrowska – filozofka kultury, krytyczka sztuki, lingwistka, tłumaczka. Pracuje w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Autorka książki Dyrygując falom.