16 kwietnia 2023 r. – Młodzi wirtuozi w Zamku Królewskim

Młodzi wirtuozi w Zamku Królewskim

Koncert stypendystów Programu ZDOLNI Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci

16 kwietnia 2021 r. (niedziela), godz. 12.00

Sala Koncertowa

 

Zapraszamy  na koncert z cyklu Młodzi Wirtuozi w Zamku Królewskim w Warszawie. Koncert  wypełni różnorodna muzyka - od barokowych utworów Telemanna, Scarlattiego, przez klasyczne Mozarta, romantyczne Sarasatego i Saint-Saëns’a  po  kompozycje dwudziestowiecznych kompozytorów  Joubert’a, Angelis’a, Trojana, oraz wirtuozowski utwór Milsteina. Na zakończenie koncertu usłyszymy trio Kalliwody  przygotowane w ramach Kameralnej Filharmonii Funduszu.

Bilety na koncert można nabyć w kasach Muzeum.

W programie:

Angelis, Joubert, Kalliwoda, Milstein, Mozart, Saint-Saëns, Sarasate, Scarlatti, Telemann, Trojan

Wystąpią:

Jakub Kolańczyk akordeon, Karolina Kuskowska skrzypce, Andrzej Siarkiewicz – fortepian; Barbara Wieczorek obój, Alicja Wieczorek – fortepian; Oriana Wojciechowska – skrzypce, Andrzej Siarkiewicz – fortepian; trio w składzie: Aleksandra Kruszewska – flet, Barbara Wieczorek – obój, Justyna Maślanka – fortepian.



Jakub Kolańczyk
Jakub Kolańczyk
– 17-letni akordeonista, uczeń Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im Mieczysława Karłowicza, w klasie Cezarego Witlewskiego. Jako 10-latek rozpoczął naukę w PSM I st. w Lesznie, gdzie kształcił się w klasie akordeonu pani Ireny Kaźmierczak. Uczestnik i laureat konkursów. Do jego ostatnich osiągnięć należą m.in. II miejsce w IV Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym - Solec Kujawski 2022 r., II miejsce w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym OPUS - Kraków 2022 r. W ostatnich latach brał udział w wielu wydarzeniach muzycznych: Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Akordeonowej - Przemyśl 2022 r., XXI Międzynarodowych Spotkaniach Akordeonowych - Sanok 2021 r. jak również w koncertach m.in. podczas 32. edycji Małego Festiwalu Muzycznego im. prof. Jerzego Musiała, koncert towarzyszący XXIII Festiwalowi Muzyki Pasyjnej i Paschalnej z okazji 338. Rocznicy urodzin J.S. Bach, Koncert Młoda Katedra Akordeonu – Katowice 2022 r. Jest on również organizatorem koncertów: Recitalu Akordeonowego 2021r. - Sala Wiejska – Świerczyna, Koncert uczniów POSM II st. im. M. Karłowicza w Kościele pw. Św. Wojciecha -Poznań - 2022r. Jakub uczestniczy w warsztatach muzycznych, gdzie doskonali swoje umiejętności pod kierunkiem innych nauczycieli akordeonu - XXIII Kaszubskie Warsztaty Akordeonowe - Wejherowo 2022 r. Jest zdobywcą nagrody Burmistrza Gminy Osieczna za aktywną działalność na rzecz szerzenia kultury wśród mieszkańców Gminy Osieczna oraz stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci na rok 2022/2023.


Karolina Kuskowska
Karolina Kuskowska
– 16-letnia skrzypaczka, obecnie uczennica Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku, w klasie Małgorzaty Skorupy. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w Szkole Muzycznej I i II st. Instytut Suzuki. Równolegle z nauką gry na skrzypcach, rozpoczęła naukę gry na fortepianie w Sopockiej Szkole Muzycznej, którą ukończyła z wyróżnieniem w czerwcu 2020. Jest laureatką międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów, a do jej ostatnich osiągnięć należą; 1 miejsce w XVI Ogólnopolskim Forum Młodych Instrumentalistów im. Karola i Antoniego Szafranków, 1 miejsce oraz Nagroda Specjalna w II International Gloria Artis Music Competition in Vienna, Grand Prix oraz nagroda rektora Akademii Muzycznej w Gdańsku w IX Ogólnopolskich Konfrontacjach Skrzypcowych, 2 miejsce w IX Młodzieżowym Konkursie na Skrzypce Solo im. Tadeusza Wrońskiego, wyróżnienie I stopnia w IX Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Georga Philippa Telemanna. W minionym roku występowała w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku oraz na Sali Balowej Zamku w Łańcucie. Swoje umiejętności doskonaliła pod kierunkiem wybitnych osobowości skrzypcowych: Magdaleny Rezler, Michała Grabarczyka, Magdaleny Szczepanowskiej, Łukasza Błaszczyka, Wiesława Kwaśnego. W latach 2021 oraz 2022 otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego za wyniki w nauce oraz osiągnięcia artystyczne. W roku 2022 została przyjęta do Programu ZDOLNI Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci oraz otrzymała Stypendium Miasta Gdańska.


Barbara Wieczorek
Barbara Wieczorek
– 15-letnia oboistka, obecnie uczennica Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Mariana Sawy, wchodzącej w skład Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie, w klasie prof. Arkadiusza Krupy. Pochodzi z  rodziny o muzycznych tradycjach. Basia naukę gry na oboju rozpoczęła w wieku sześciu lat w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia  w Gdańsku gdzie kształciła się pod kierunkiem dr Marty Różańskiej. W toku nauki otrzymała blisko 30 nagród i wyróżnień na konkursach obojowych. Do ostatnich osiągnięć Basi nalezą: należą: I miejsce w IV Ogólnopolskim Konkursie Uczniów Klas Instrumentów Dętych Wadowice (2021 r.), I nagroda w IX Rome International Music Competition (Rzym-2022r.), III miejsce w V Pomorskim Festiwalu Obojowym w Gdyni (2022 r.), Grand Prix XXX Poznańskiego Konkursu Instrumentów Dętych im. prof. Mieczysława Koczorowskiego (2023 r.), I miejsce w I Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Power Sunrise (2023 r.). W lipcu 2021 wystąpiła jako solistka z orkiestrą Bałtyckiej Filharmonii Młodych w ramach projektu Polish Rising Music Stars, w styczniu 2022 wzięła udział w Warsztatach Orkiestrowo – Wokalnych Orchestra 4 young. Wielokrotnie brała udział w kursach muzycznych w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, Muzycznych Torturach w Wadowicach i Ogólnopolskim Kursie Stroikowym im. Kazimierza Piwkowskiego w Warszawie. Jest stypendystką  Prezydenta Miasta Gdańska, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, od 2020 roku uczestniczką Programu ZDOLNI Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.

Oriana Wojciechowska
Oriana Wojciechowska
– 14-letnia skrzypaczka, uczennica Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Gdańsku, w klasie Małgorzaty Skorupy. Występuje jako solistka, kameralistka, muzyk orkiestrowy tutti oraz koncertmistrzyni. Miała okazję występować m.in. w Stanach Zjednoczonych (Nowy Jork, Los Angeles), Kanadzie (Toronto), Austrii (Wiedeń, Graz, Salzburg), Holandii (Amsterdam), Francji (Paryż), w takich salach koncertowych jak: Carnegie Hall (Nowy Jork), Mozarteum (Salzburg), Concertgebouw (Amsterdam), Tribute Communities Recital Hall (Toronto), Philharmonie de Paris (Paryż), Wiener Konzerthaus (Wiedeń). Miała również przyjemność grać na Sali Balowej Zamku w Łańcucie oraz w Atmie w Zakopanem. Oriana uczestniczy w kursach mistrzowskich takich pedagogów jak: Karen Aroutiounian (Belgia), Janusz Wawrowski, Agata Szymczewska, Antoni Cofalik, Piotr Tarcholik, Wiesław Kwaśny, Bartosz Bryła, Agnieszka Marucha, Beata Halska Le-Monnier, Germana Porcu, Walentyna Jakubowska. W maju zagra we Włoszech jako solistka z Orchestra Filarmonica del Mediterraneo, pod kierunkiem Yaira Klessa (Izrael). Jest stypendystką Prezydenta Miasta Gdańska, Marszałka Województwa Pomorskiego, Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci oraz uczestniczką programu promocji młodych talentów w Lugano. Jest laureatką międzynarodowych konkursów skrzypcowych, m.in. Leonid Kogan International Competition for Young Violinists (Belgia) oraz American Protegy (USA).



Aleksandra Kruszewska
Trio w składzie: Aleksandra Kruszewska – flet, Barbara Wieczorek- obój,



Justyna Maślanka

Justyna Maślanka- fortepian
 powstało w ramach projektu KFnrD pod nazwą Kameralna Filharmonia Funduszu. Członkinie tria są stypendystkami Funduszu, uczennicami różnych szkół muzycznych. Aleksandra Kruszewska – 16 letnia flecistka jest uczennicą OSM II st. im. Zenona Brzewskiego w Warszawie, w klasie prof. Beaty Kierzkowskiej. Barbara Wieczorek jest uczennicą Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Mariana Sawy w Warszawie, w klasie prof. Arkadiusza Krupy, a Justyna Maślanka jest obecnie w klasie maturalnej Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu, gdzie uczy się w klasie prof. Karola Radziwonowicza. Instrumentalistki są laureatkami konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich. Realizując swoją drogę muzyczną z wielką radością uczestniczą w większych projektach zarówno kameralnych jak i orkiestrowych.

Młodym wykonawcom będą towarzyszyć pianiści, kameraliści związani z uczelniami wyższymi oraz szkołami muzycznymi: Alina Wieczorek, Andrzej Siarkiewicz. Prowadzenie koncertu Michał Szymański.

Młodzi Wirtuozi - to cykl koncertów realizowany przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci we współpracy z Muzeum Zamek Królewski oraz Muzeum Łazienki Królewskie, promujący młodych, zdolnych muzyków będących podopiecznymi Funduszu.

Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci to organizacja pozarządowa o statusie organizacji pożytku publicznego (OPP) założona w 1981 roku. Jest stowarzyszeniem naukowców, twórców, lekarzy i studentów. Głównym celem Funduszu jest pomoc wybitnie uzdolnionym uczniom w rozwijaniu zainteresowań naukowych i uzdolnień artystycznych, a także poprawa opieki nad zdolnymi dziećmi w polskim systemie edukacji. Przez Program ZDOLNI przeszło do tej pory kilkanaście tysięcy utalentowanych młodych Polaków – dziś to znakomici naukowcy, lekarze, propagatorzy nauki i artyści. Działalność stowarzyszenia opiera się na współpracy z licznymi uczelniami, ośrodkami badawczymi i instytucjami kultury, a także – z bardzo wieloma indywidualnymi pracownikami naukowymi, którzy jako wolontariusze chcą pracować ze zdolną młodzieżą. Uczestnicy programu mają szansę wziąć udział w licznych warsztatach badawczych, seminariach, spotkaniach i konsultacjach z najlepszymi specjalistami z danej dziedziny. Corocznie stowarzyszenie zaprasza utalentowanych nastolatków na 20 specjalistycznych warsztatów badawczych, 9-10 seminariów humanistycznych, warsztaty muzyczne, plener plastyczny, dwa spotkania wielodyscyplinarne i trzy wielodyscyplinarne obozy naukowe. Ponadto, organizuje dla nich około 20 publicznych koncertów i 3-4 wystawy. Część oferowanej pomocy to indywidualne stypendia celowe.

Szersza informacja o Funduszu dostępna jest na stronie internetowej: www.fundusz.org