Instalacja dźwiękowa Jerzego Kaliny "Defilada"

Jerzy Kalina
Defilada

Instalacja dźwiękowa zorganizowana przez
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

8 – 10 maja 2020 r.-
Dziedziniec Wielki Zamku Królewskiego w Warszawie

Kurator:
Piotr Bernatowicz
Współpraca przy realizacji kolażu dźwiękowego:
Joanna Napieralska

Defilada to kolejny, po instalacji Szlaban, projekt Jerzego Kaliny, w którym sztuka łączy się z historią, a węzłem jest ważna rocznica. Projekty Kaliny nie mają jednak nic wspólnego z okazjonalnym uświetnianiem okrągłych rocznic. Działanie artysty ma na celu raczej problematyzowanie wydarzeń, odkrywanie przemilczanej historii lub ukazywanie niejednoznaczności obchodzonych jubileuszy.
Czy dzień 8 maja, który w wielu krajach Europy jest traktowany jako wspomnienie zakończenia koszmaru II wojny światowej, jest dla Polaków rzeczywiście symboliczną datą wyzwolenia i końca wojennych cierpień? Dzień zwycięstwa obchodzi się organizując uroczystą defiladę. Jerzy Kalina proponuje inną, niejednoznaczną Defiladę. Defiladę pamięci o zwycięstwie, które dla wielu Polaków miało gorzki smak i o polskiej armii, która choć ofiarnie walczyła z wrogiem, została potraktowana jak wróg przez swoich sojuszników.
Instalacja dźwiękowa dostępna będzie dla publiczności od 8 maja 2020 od godziny 10 na Dziedzińcu Wielkim Zamku Królewskiego w Warszawie. Spotkanie z udziałem artysty i organizatorów, w którym obecność potwierdził minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, zaplanowane jest na godzinę 12.00. Wydarzenie odbędzie się z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.

Organizatorzy
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
Zamek Królewski w Warszawie