10 września 2023 r. – Młodzi wirtuozi w Zamku Królewskim

Młodzi wirtuozi w Zamku Królewskim

Koncert stypendystów Programu ZDOLNI Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci

10 września 2023 r. (niedziela), godz. 12.00

Sala Koncertowa

 

 

Zapraszamy  na  pierwszy po przerwie wakacyjnej koncert z  dobrze znanego naszym gościom cyklu. Jego program wypełni muzyka fortepianowa i skrzypcowa, zaprezentują się także instrumenty dęte: trąbka i flet. Na zakończenie usłyszymy I część kwartetu  klarnetowego Stamitza, przygotowaną przez stypendystów w ramach Kameralnej Filharmonii Funduszu.

 

Bilety do nabycia w kasie Zamku i online

 

W programie:

Barat, Chopin, Igudesman, Kuhlau, Liszt, Mouquet, Mozart, Paganini, Stamitz, Wieniawski

 

Wystąpią:

Joanna Habich – skrzypce, Joanna Zathey – fortepian; Jakub Jaśkowski – trąbka, Agnieszka Porzuczek-Trzeciak – fortepian; Maja Regulska – flet, Monika Polaczek-Przestrzelska – fortepian; Anna Urzędowska – fortepian; kwartet w składzie Agnieszka Natanek – klarnet, Oriana Wojciechowska – skrzypce, Dobrawa Baszczak – altówka, Zoja Giza  – wiolonczela.

 


Joanna Habich

Joanna Habich
– 14-letnia skrzypaczka, uczennica  Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Żaganiu w  klasie Barbary Szałaty. Od września tego roku będzie kontynuować swoja edukacje muzyczną w Zespole Szkół Muzycznych w Poznaniu, w klasie Marcina Baranowskiego. Joanna jest laureatką ponad 50 konkursów skrzypcowych, w tym 15 międzynarodowych i 24 ogólnopolskich. Do jej najważniejszych osiągnieć nalezą: Grand Prix w Lublinie, Warszawie i Rzymie oraz 3-krotne zajęcie  I miejsce w Poznaniu, 5-krotnie w Płocku, 3 krotnie w Belgradzie oraz w Moskwie i Londynie. Jest stypendystką Marszałka Województwa Lubuskiego, Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej,, Fundacji ENEA, Burmistrza Szprotawy, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, programu Młoda Polska. W wieku 11 lat, zadebiutowała jako solistka z orkiestrą symfoniczną Filharmonii Zielonogórskiej wykonując Koncert skrzypcowy g-moll  Maxa Brucha, wystąpiła też z recitalami w sali koncertowej Zamku Królewskiego w Warszawie oraz Sali Balowej Zamku w Łańcucie. Brała również udział w projekcie Orchestra 4Young pod dyrekcją Adama Sztaby będąc jednym z koncertmistrzów składu. W Programie Zdolni Funduszu Joasia jest - z roczną przerwą - od 2018 roku.

Jakub Jaśkowski

Jakub Jaśkowski
– 12-letni trębacz, uczeń Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. im. St. Moniuszki w Katowicach, w klasie Tomasza Soswy. Jest laureatem konkursów, zarówno jako solista, jak i w duecie .Do jego osiągnięć nalezą : II miejsce w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym OPUS 2020 r.  w Krakowie, III miejsce w Międzynarodowym Konkursie Trąbkowym Mały Trębacz w Trąbkach Wielkich, 2020 r., II miejsce (duet) w III Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych w Lublinie, 2021, I miejsce  (duet) w I Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej KraCamera, 2021, II miejsce w  IV Warszawskim Festiwalu 2021 Miniatura muzyczna na instrumenty dęte drewniane i blaszane, 2021 r., wyróżnienie na Konkursie Instrumentów Dętych Jupiter (Kraków 2021 r. i 2023 r.), wyróżnienie w XIX Ogólnopolskim Konkursie Młodych Solistów(Jaworzno, 2021 r.), wyróżnienie w VI Świętokrzyskim Festiwalu Klas Instrumentów Dętych (Kielce, 2022), III miejsce w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym OPUS 2022, III miejsce w XV Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Dawnej (Leżajsk 2022 r.), II nagroda w I Ogólnopolskim Konkursie Duetów Dziecięcych Duettino w Warszawie, 2022 r., III miejsce w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym OPUS 2022 (duet), II miejsce w I Tuchowskim Konkursie Dętych Zespołów Instrumentalnych Od duetu do nonetu, 2022 r., I miejsce w II Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej KraCamera 2022 r. I miejsce na XVI Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Dawnej w Leżajsku 2023 r., I miejsce  na Konkursie Duetów Instrumentalnych "Młody Kameralista" w Jeżowym, III miejsce na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym OPUS 2023 (duet), wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Instrumenty Dęte w Jastrzębiu Zdrój w 2022 r., wyróżnienie w Konkursie Młodego Muzyka w Szczecinku 2023 r. Doskonalił swoje umiejętności podczas warsztatach trąbkowych w Lusławicach, w Międzynarodowym Kongresie Instrumentów Dętych „Nowe Pryzmaty” w Łodzi oraz 3 krotnie (2021 – 2022 – 2023) na „Muzycznych Torturach” w Wadowicach w klasie trąbki dr hab. Jakuba Waszczeniuka oraz Augii Haas z Nowego Jorku. W 2022 r. otrzymał miesięczne stypendium muzyczne w Luzerne Music Center w USA,  gdzie podnosił swoje umiejętności w grze solowej pod kierunkiem Terry Schorr, w zespołach kameralnych oraz orkiestrze. Poza muzyką interesuje się sportem. Kilka lat trenował karate, zdobywając nagrody indywidualne. Poza tym lubi jeździć na łyżwach, na rolkach oraz grać w piłkę nożną a obecnie koszykówkę. W Programie ZDOLNI Funduszu jest od 2022 roku.

Maja Regulska

Maja Regulska
– 16-letnia flecistka, uczennica V klasy  Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Mariana Sawy w Warszawie, w klasie Pawła Leszczyńskiego. Rozpoczynając edukację muzyczną rozwijała swoje umiejętności w klasie fletu Joanny Popek i Elżbiety Dastych-Szwarc. Jest laureatką konkursów muzycznych ogólnopolskich i międzynarodowych w Austrii i Kanadzie. Co roku uczestniczy w kursach muzycznych. Doskonaliła swoją grę między innymi pod kierunkiem profesora Paolo Taballione i Agaty Igras. Od zeszłego roku szkolnego jest stypendystką Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. We wrześniu 2022 roku wygrała główną nagrodę Ogólnopolskiego Konkursu Solista, wystąpiła oraz dokonała nagrania, jako solistka wraz z orkiestrą MROS Małopolska w prestiżowej sali Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.

Anna Urzędowska

Anna Urzędowska
– 17-letnia pianistka z Nysy, uczennica Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie, w klasie Stefana Wojtasa. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 6 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. Witolda Lutosławskiego w Nysie. Jest laureatką około 50 międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów pianistycznych. Do ostatnich osiągnieć nalezą: I miejsce -Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów” Broumovska klavesa” Czechy 2021,

Grand Prix - XXV Ogólnopolski Turniej pianistyczny im. H. Czerny- Stefańskiej w Żaganiu 2022, I miejsce w kategorii oraz Etiuda - II Alternatywa Konkursowa Polskiego Radia Chopin 2022, II miejsce - XVIII festiwal pianistyczny Chopinowskie Interpretacje Młodych Konin- Żychlin 2022, I nagroda oraz 4 nagrody specjalne - XVI konkurs pianistyczny im. Haliny Czerny- Stefańskiej i Ludwika Stefańskiego Płock 2022. Od 2021 współtworzy duet z Martyną Walusiak-Cybulską, który uzyskał II nagrodę w konkursie  muzyczny CEA (2023). W 2023 roku Koncertowała w Hiszpanii, Czechach, Niemczech oraz w Polsce, m.in w Teatrze Wielkim w Łodzi, w Domu ur. Fryderyka Chopina, w Polskim Radiu Chopin oraz na koncercie z orkiestrą w Mariańskich Łaźniach. Uczestniczyła także w festiwalu  im. A. Rubinsteina, Łódź. Należy do fundacji „Pro Musica Bona” oraz Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. W roku 2022 została stypendystką Ministra Kultury.

kwartet

Kwartet w składzie: Agnieszka Natanek – klarnet, Oriana Wojciechowska – skrzypce, Dobrawa Baszczak – altówka, Zoja Giza  – wiolonczela powstał w ramach projektu KFnrD pod nazwą Kameralna Filharmonia Funduszu. Uczestniczki kwartetu są stypendystkami Funduszu, uczennicami różnych szkół muzycznych. Agnieszka Natanek – uczy się w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Z. Brzewskiego w Warszawie, w klasie Krzysztofa Zbijowskiego, Oriana Wojciechowska – jest uczennicą Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku, w klasie skrzypiec Małgorzaty Skorupy, Dobrawa Baszczak – 16-letnia altowiolistka w klasie Katarzyny Budnik w OSM II st. w Warszawie, Zoja Giza – 16-letnia wiolonczelistka ucząca się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy, w klasie Iwony Michalak. Instrumentalistki są laureatkami konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich. Realizując swoją drogę muzyczną z wielką radością uczestniczą w większych projektach zarówno kameralnych jak i orkiestrowych.

Młodym wykonawcom będą towarzyszyć pianistki, kameralistki związane z uczelniami wyższymi oraz szkołami muzycznymi: Joanna Zathey, Agnieszka Porzuczek-Trzeciak, Monika Polaczek-Przestrzelska. Prowadzenie koncertu: Michał Szymański.

Młodzi Wirtuozi to cykl koncertów realizowany przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci we współpracy z Muzeum Zamek Królewski oraz Muzeum Łazienki Królewskie, promujący młodych, zdolnych muzyków będących podopiecznymi Funduszu.

Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci to organizacja pozarządowa o statusie organizacji pożytku publicznego (OPP) założona w 1981 roku. Jest stowarzyszeniem naukowców, twórców, lekarzy i studentów. Głównym celem Funduszu jest pomoc wybitnie uzdolnionym uczniom w rozwijaniu zainteresowań naukowych i uzdolnień artystycznych, a także poprawa opieki nad zdolnymi dziećmi w polskim systemie edukacji. Przez Program ZDOLNI przeszło do tej pory kilkanaście tysięcy utalentowanych młodych Polaków – dziś to znakomici naukowcy, lekarze, propagatorzy nauki i artyści. Działalność stowarzyszenia opiera się na współpracy z licznymi uczelniami, ośrodkami badawczymi i instytucjami kultury, a także – z bardzo wieloma indywidualnymi pracownikami naukowymi, którzy jako wolontariusze chcą pracować ze zdolną młodzieżą. Uczestnicy programu mają szansę wziąć udział w licznych warsztatach badawczych, seminariach, spotkaniach i konsultacjach z najlepszymi specjalistami z danej dziedziny. Corocznie stowarzyszenie zaprasza utalentowanych nastolatków na 20 specjalistycznych warsztatów badawczych, 9-10 seminariów humanistycznych, warsztaty muzyczne, plener plastyczny, dwa spotkania wielodyscyplinarne i trzy wielodyscyplinarne obozy naukowe. Ponadto, organizuje dla nich około 20 publicznych koncertów i 3-4 wystawy. Część oferowanej pomocy to indywidualne stypendia celowe.

 

Szersza informacja o Funduszu dostępna jest na stronie internetowej: www.fundusz.org

 

Organizatorzy:

Honorowy patronat Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy