4 sierpnia – „Ginczanka. Przepis na prostotę życia” – monodram Agnieszki Przepiórskiej


Zapraszamy na spektakl inaugurujący 
14. Festiwal Królewskie Arkady Sztuki:

Ginczanka. Przepis na prostotę życia

Monodram Agnieszki Przepiórskiej

4 sierpnia (piątek), godz. 20.00

Arkady Kubickiego

 

Monodram prezentuje historię Zuzi, dziewczynki pochodzenia żydowskiego, która we wczesnym dzieciństwie zaczyna pisać wiersze. Po kilku latach pojawiają się one w szkolnej gazetce „Echa szkolne”, a następnie ich autorka, namówiona przez samego Juliana Tuwima, startuje w konkursie poetyckim „Wiadomości Literackich”, gdzie zdobywa wyróżnienie. Osiemnastoletnia już Zuzanna rozpoczyna współpracę z „Wiadomościami Literackimi”, przenosi się z prowincjonalnego Równego (Wołyń) do wymarzonej Warszawy, podejmuje studia i zaczyna pisać do „Szpilek”. Przystąpienie do legendarnych Skamandrytów oraz wydanie pierwszego (i jedynego) tomiku poezji O centaurach nie tylko umacnia pozycję młodej poetki w Warszawie, ale też winduje ją na towarzyski i literacki szczyt. Świat wydaje się leżeć u jej stóp. I wtedy przychodzi wojna.

Autor tekstu Piotr Rowicki nie buduje hagiografii Ginczanki. Stara się ją odbrązowić, pokazać taką, jaką mogłaby być naprawdę. Tekst ten i postać nie zaistniałyby jednak na scenie bez czułej narratorki, w którą z niezwykłym poświęceniem i wewnętrzną prawdą wciela się Agnieszka Przepiórska. Nie bez znaczenia jest tu również kobieca reżyserska ręka Anny Gryszkówny. W kontekście wojny trwającej na Ukrainie historia Ginczanki nabiera szczególnego wydźwięku.

W spektaklu wykorzystano fragment filmu z Zuzanną Ginczanką z kawiarni Adria w Warszawie (1936) dzięki uprzejmości United States Holocaust Memorial Museum (gift of Juliet Brayan Archive).

Prezentowane fotografie archiwalne Zuzanny Ginczanki pochodzą z Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.

Tekst: Piotr Rowicki

Reżyseria: Anna Gryszkówna

Scenografia i kostiumy: Anna-Maria Karczmarska

Muzyka: Michał Lamża

Konsultacja merytoryczna: dr Agata Araszkiewicz

Reżyseria światła: Mateusz Gierc

Inspicjent: Aneta Skrzyszowska

Występuje: Agnieszka Przepiórska

Produkcja: Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie, Bałtycka Agencja Artystyczna BART


Agnieszka Przepiórska – polska aktorka filmowa, serialowa i teatralna. Absolwentka Wydziału Aktorskiego w Państwowej Wyższej Szkole Sztuki Teatralnej i Filmowej w Petersburgu. W latach 2005-2008 występowała w Teatrze im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu. Współpracowała z wieloma teatrami, m.in. z Teatrem im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, Sopocką Sceną Off de BICZ w Sopocie, Teatrem Stajnia Pegaza w Sopocie, Teatrem Współczesnym w Szczecinie, Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Teatrem Polskim w Bielsku-Białej, teatrami warszawskimi (Galeria GO, Konsekwentnym, IMKA, WARSawy, Powszechnym, Polonia, Żydowskim) oraz z kabaretem „Pożar w Burdelu”. Laureatka nagród teatralnych, m.in. za spektakl "I będą święta" w 2012 r. na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu oraz za monodram "Tato nie wraca" (w 2013 r. na IV Festiwalu Monodramu „Monoblok" – Grand Prix oraz Nagroda Miasta Gdańska, w 2014 r. na XV Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Niezależnych oraz w 20. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej).


Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie 
teatr miejski działający od 2005 roku. Dyrektorem naczelnym i artystycznym Łaźni Nowej jest Bartosz Szydłowski. Wcześniejszą działalność teatru wyznacza kilkuletnia historia Stowarzyszenia Teatralnego "Łaźnia", z którego teatr wywodzi.

Bałtycka Agencja Artystyczna BART sopocka miejska instytucja kultury i agencja produkcyjna. Posiada ponad 50-letnie doświadczenie w organizowaniu zarówno dużych, jak i kameralnych wydarzeń muzycznych, operowych i teatralnych, a także konferencji, bankietów, bali i szkoleń.


 

Wstęp wolny

Czas trwania: 70 minut.

Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmian w zaproponowanym repertuarze. 

Informacje: tel. (22) 35 55 170, e-mail: ttaraszkiewicz@zamek-krolewski.pl

Projekt powstał przy wsparciu finansowym Urzędu m.st. Warszawy

Partnerem 14. edycji Festiwalu Królewskie Arkady Sztuki jest E.ON Polska