Jubileusz Zamku Królewskiego w Warszawie

Zdjęcie 13
Jubileusz Zamku Królewskiego w Warszawie
WIECZÓR POŚWIĘCONY PAMIĘCI PROF. ALEKSANDRA GIEYSZTORA, 9 LUTEGO 2024 R.
Jubileusz Zamku Królewskiego w Warszawie
WIECZÓR POŚWIĘCONY PAMIĘCI PROF. ALEKSANDRA GIEYSZTORA, 9 LUTEGO 2024 R.
WIECZÓR POŚWIĘCONY PAMIĘCI PROF. ALEKSANDRA GIEYSZTORA, 9 LUTEGO 2024 R.
Jubileusz Zamku Królewskiego w Warszawie
Jubileusz Zamku Królewskiego w Warszawie
Jubileusz Zamku Królewskiego w Warszawie
Jubileusz Zamku Królewskiego w Warszawie
Jubileusz Zamku Królewskiego w Warszawie
Jubileusz Zamku Królewskiego w Warszawie
Jubileusz Zamku Królewskiego w Warszawie

Wielkie Muzeum. Jubileusz 50-lecia Odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie

W latach 2021–2024 obchodzimy jubileusz 50-lecia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie. W tym czasie chcemy przypomnieć, jak bardzo prace wokół Zamku zjednoczyły Polaków, przywołać emocje sprzed lat, atmosferę społecznego zaangażowania oraz ofiarności, która przekroczyła wszelkie oczekiwania. Pragniemy uhonorować osoby, dzięki którym Zamek powrócił do życia. Jubileusz to okazja, aby z perspektywy wielu lat podsumować to wyjątkowe w skali światowej przedsięwzięcie docenione wpisem na listę światowego dziedzictwa UNESCO, które udało się zrealizować z sukcesem w tak krótkim czasie (1971–1984).


Decyzja o odbudowie była oczywista, ale powód, dla którego nie chciano odbudować Zamku, był w istocie taki sam, jak przyczyna zniszczenia przez Niemców. Zamek był i jest nadal symbolem polskiej państwowości, wielkiej historii i suwerennego niepodległego Państwa… – powiedział podczas inauguracji prof. dr hab. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie.


Inauguracja Jubileuszu

Inauguracja Jubileuszu

Zorganizowane 26 stycznia 2021 r. wydarzenie, odwołało się do pierwszego posiedzenia Obywatelskiego Komitetu Odbudowy Zamku Królewskiego  w Warszawie, które odbyło się dokładnie pół wieku wcześniej.

„Zamek Królewski w Warszawie jest zwornikiem polskiej tożsamości tak, jak Zamek Królewski na Wawelu, tak, jak Katedra Gnieźnieńska, jak klasztor jasnogórski. Jest symbolem polskiej państwowości i polskiej wspólnotowości” – powiedział podczas inauguracji wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, przewodniczący Komitetu Honorowego Obchodów Jubileuszu, prof. Piotr Gliński.


Relację z inauguracji można przeczytać tutaj


Uchwała upamiętniająca 50. rocznicę rozpoczęcia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie.

15 września 2021 r. Sejm podjął Uchwałę upamiętniającą 50. rocznicę rozpoczęcia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie.

jubileusz_uchwala

„Zamek Królewski w Warszawie jest symbolem polskiej państwowości. Przez lata był siedzibą książąt mazowieckich, potem królów i parlamentu Rzeczypospolitej Obojga Narodów. To tutaj uchwalano najważniejsze prawa I Rzeczypospolitej, w tym konfederację warszawską 1573 r. i Konstytucję 3 maja 1791 r.” – przypomnieli posłowie, dodając, że po odzyskaniu niepodległości Zamek stał się gmachem reprezentacyjnym, a w latach 1926 – 1939 był siedzibą i miejscem zamieszkania Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Pełna treść uchwały


Odznaczenie zasłużonych pracowników Zamku

16 września 2021 r.  w Sali Wielkiej miała miejsce gala, która stała się jednym z bardziej doniosłych jubileuszowych wydarzeń, podczas którego prezydent Andrzej Duda odznaczył wieloletnich pracowników Zamku Złotymi i Srebrnymi Krzyżami Zasługi oraz Medalami złotymi za długoletnią służbę, a prof. Piotr Gliński, wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, przewodniczący Komitetu Honorowego Obchodów Jubileuszu, wyróżnił osiemnaścioro pracowników Zamku Złotymi, Srebrnymi i Brązowymi Medalami „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Wręczył też Odznakę honorową „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Gala_Odznaczeni

Prezydent przekazał też na ręce prof. Wojciecha Fałkowskiego, dyrektora Zamku Królewskiego, wspólną deklarację podpisaną na Zamku w 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja przez prezydentów Polski, Litwy, Estonii, Łotwy i Ukrainy.

Prezydent przekazał też na ręce prof. Wojciecha Fałkowskiego

Relację z wydarzenia można przeczytać tutaj


Zamek Królewski – utwór napisany specjalnie z okazji Jubileuszu

Bilon, warszawski raper, znany z wieloletnich występów w legendarnej formacji Hemp Gru napisał specjalnie z okazji Jubileuszu piosenkę Zamek Królewski, do której teledysk powstał w zamkowych wnętrzach i ogrodach.

Bilon, warszawski raper

Pełne pasji wykonanie utworu podczas Pikniku jubileuszowego na pewno zapisało się w pamięci publiczności. Atmosferę występu potęgowało nieoczywiste w tym gatunku muzycznym instrumentarium jak puzony czy kontrabas, nawiązujące do miejskiego folku stolicy.


Wystawy

Cztery ważne wystawy zaplanowane w pierwszym roku Jubileuszu podkreślają trwałą obecność Zamku wśród najważniejszych muzeów. Niegdyś rezydencja królów, siedziba Sejmu Rzeczypospolitej Obojga Narodów – dzisiaj jest Zamek muzeum, ośrodkiem edukacji, miejscem ważnych wydarzeń kultury i sztuki.

Ekspozycja Arcydzieła z Watykanu. Wystawa w stulecie urodzin Jana Pawła II stała się okazją do zaprezentowano siedmiu arcydzieł, dotychczas nieeksponowanych w Polsce, specjalnie użyczonych Zamkowi Królewskiemu przez Muzea Watykańskie. Podczas wystawy po raz pierwszy pokazany został najnowszy i zarazem jeden z najcenniejszych nabytków zamkowej kolekcji – obraz pt. Tronująca Madonna z Dzieciątkiem w otoczeniu świętych Jana Chrzciciela, Piotra, Pawła i Zenobiusza (?) oraz dwóch aniołów i donatorów autorstwa Taddeo Gaddiego, najbardziej znanego ucznia i wieloletniego współpracownika słynnego Giotta di Bondone.

Ekspozycja Arcydzieła z Watykanu. Wystawa w stulecie urodzin Jana Pawła II

Pierwszy rok Jubileuszu zbiegł się z 230. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 maja. W związku ze świętem Zamek Królewski, w którego murach doszło do zaprzysiężenia tego ważnego dokumentu, przygotował szereg wydarzeń, a przede wszystkim wystawę Polskie elity a upadek Rzeczypospolitej. 230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Ekspozycja, wraz z towarzyszącym jej programem edukacyjnym oraz cyklem wykładów, stała się przyczynkiem do powrotu do debaty na temat istotnego momentu w historii Polski.

Polskie elity a upadek Rzeczypospolitej. 230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

Wernisaż wystawy Świat Rembrandta. Artyści. Mieszczanie. Odkrywcy był pierwszym wydarzeniem z udziałem gości po okresie pandemicznych obostrzeń. „Wróciliśmy!” – rozpoczął uroczystość prof. dr hab. Wojciech Fałkowski, a wystawa potwierdziła znaczenie współpracy między polskimi i zagranicznymi instytucjami kultury. Zaprezentowano na niej dwa słynne obrazy Rembrandta, pochodzące z kolekcji Zamku Królewskiego w Warszawie, jego ryciny, dzieła innych holenderskich mistrzów ze zbiorów polskich i zagranicznych, a także cenne artefakty rodem z XVII-wiecznych Niderlandów.

Wernisaż wystawy Świat Rembrandta. Artyści. Mieszczanie. Odkrywcy

Przygotowywana wystawa Caravaggio i inni mistrzowie..., której wernisaż zaplanowano na 9 listopada 2021 r. jest wyrazem silnej pozycji Zamku na światowym rynku sztuki.

Więcej o projektach wystawienniczych


Rozbudowa kolekcji dzieł sztuki

Stale trwają intensywne prace nad rozbudową zamkowej kolekcji dzieł sztuki. Podczas Gali Jubileuszu prof. Wojciech Fałkowski zaprezentował część najnowszych cennych nabytków Zamku Królewskiego, w tym dzieła Bernarda Bellotta zw. Canalettem Widok Kapitolu z kościoła Santa Maria in Aracoeli, Melchiora de Hoendecoerta Kogut, kura z pisklętami i gołębie, Marcella Bacciarellego Portret Michała Mniszcha z córką, a także Giovanniego Battisty Caracciolo Święty Jan Chrzciciel.

gala_prezentacja

We wrześniu 2021 r. kolekcja Zamku wzbogacona została ponownie przekazaniem dzieł sztuki z Fundacji im. Ciechanowieckich. Wśród nich uwagę przykuwa cenny medalion z wyrzeźbionym profilem ostatniego króla Polski. Znaczna część zbiorów Fundacji wchodzi w skład stałej ekspozycji we wnętrzach Zamku.


Piknik jubileuszowy

Piknik jubileuszowy

Okazją do rodzinnego świętowana stał się wielki Piknik jubileuszowy w scenerii Ogrodów Królewskich i Arkad Kubickiego. Wśród atrakcji znalazły się koncerty, pokazy oraz propozycje zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dorosłych. W ciągu całego dnia przez Ogrody Królewskie przewinęło się ponad 15 tys. osób, z czego ponad 5 tys. zwiedziło Apartamenty Królewskie w ramach bezpłatnego zwiedzania.

Zwieńczeniem pełnego atrakcji dnia był wieczorny koncert składu Bilon i Nowa Ferajna. Warszawski raper, znany z wieloletnich występów w ramach legendarnej formacji Hemp Gru, otworzył koncert pełnym pasji wykonaniem piosenki Zamek Królewski, napisanej specjalnie z okazji Jubileuszu.

Relację z wydarzenia można przeczytać tutaj


Spotkanie jubileuszowe

Spotkanie jubileuszowe

22 września 2021 roku odbyło się pierwsze spotkanie osób związanych w czasie odbudowy Zamku Królewskiego z Przedsiębiorstwem Pracownie Konserwacji Zabytków, które odegrało kluczową rolę przy odbudowie Zamku, współpracując także z wieloma instytucjami w całej Polsce. Oprócz  specjalistów technicznych, do wspólnych działań przy odbudowie włączyli się archeolodzy, historycy, historycy sztuki oraz konsultanci w zakresie różnych specjalności. Naturalną gwiazdą spotkania stała się  inżynier Irena Oborska, główny projektant architektury odbudowy Zamku Królewskiego, dla miłośników Zamku nieoceniona skarbnica wiedzy z tamtego okresu.

Relację z wydarzenia można przeczytać tutaj


Aleksander Gieysztor  IN MEMORIAM

profesor

9 lutego 2024 r. w 25. rocznicę śmierci pierwszego dyrektora Zamku, w Sali Wielkiej odbył się uroczysty wieczór poświęcony prof. Aleksandra Gieysztora

Fotorelację z wydarzenia można zobaczyć tutaj


WIĘCEJ INFORMACJI #JubileuszZamku >

Wstęp wolny dla Darczyńców Zamku Królewskiego w Warszawie>

Oferta edukacyjna dla szkół z okazji Jubileuszu 50-lecia Odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie>

Cykl wykładów Jubileusz  śladami odbudowy

Cykl webinariów Jubileusz Zamku Królewskiego

Kalendarium 1939–2019>

Pamiątki przygotowane z okazji Jubileuszu>

Filmy związane z Jubileuszem>


 Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy

Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy

godlo_polski.svg

ORGANIZATORZY

 

Logotypy Zamku Królewskiego w Warszawie i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

 

ORGANIZATORZY

 

 

 

 

PARTNER STRATEGICZNY JUBILEUSZU

 

Totalizator logo

 

PATRNERZY JUBILEUSZU
 

NBP

orlen

 

PATRONI MEDIALNI

 tvp

radio

Załączniki