Pałac Pod Blachą

Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5
Zdjęcie 6
Zdjęcie 7
Zdjęcie 8
Zdjęcie 9
Zdjęcie 10
Zdjęcie 11
Zdjęcie 12
Zdjęcie 13
Zdjęcie 14
Zdjęcie 15

 

Pałac Pod Blachą to wyjątkowy obiekt na mapie architektonicznych zabytków Warszawy. Ta późnobarokowa budowla, której ostateczny szlif nadał Jakub Fontana, na przełomie XVIII i XIX wieku była rezydencją jednego z najznamienitszych mężów stanu tego okresu – księcia Józefa Poniatowskiego. Pierwszy w Warszawie budynek kryty miedzianym dachem szybko zyskał wtedy renomę jednego z najsłynniejszych salonów towarzyskich stolicy, miejsca wystawnych przyjęć i hucznych zabaw, scenerii dworskich romansów i obyczajowych skandali. Kwitło tu także życie artystyczne – odbywały się spektakle teatralne i rozbrzmiewała muzyka.

Po objęciu przez księcia stanowiska ministra wojny Księstwa Warszawskiego pałac stał się także główną kwaterą dowodzenia armii tego państwa. W tym okresie w jego murach gościł sam Napoleon Bonaparte podczas swojego 40-dniowego pobytu na Zamku Królewskim na przełomie 1806 i 1807 r.

Pałac Pod Blachą jest jednym z nielicznych warszawskich skarbów architektury, których oryginalna bryła przetrwała hitlerowskie bombardowania. Na przestrzeni lat budynek pełnił głównie funkcje administracyjne i reprezentacyjne, jednak po remoncie generalnym w latach 2004–2008 został włączony do kompleksu muzealnego Zamku Królewskiego w Warszawie. Na pierwszym piętrze pałacu mieści się Apartament Księcia Józefa Poniatowskiego, którego pomieszczeniom przywrócono oryginalny układ architektoniczny, a dzięki nagromadzeniu wielu cennych historycznych artefaktów i dzieł sztuki udało się odtworzyć atmosferę największej świetności książęcej rezydencji. Na parterze budynku eksponowana jest unikatowa w skali światowej kolekcja kobierców wschodnich z kolekcji Fundacji Teresy Sahakian.
 

 Apartament Księcia Józefa Poniatowskiego

Kolekcja Kobierców Wschodnich
Kolekcja Kobierców Wschodnich jest nieczynna do odwołania.