Festiwal Muzyki Barokowej. „Alessandro Stradella”

 

Festiwal Muzyki Barokowej

„Alessandro Stradella”

1926 czerwca 2022 r.

godz. 18.45

Sala Wielka

Kup bilety


    19 czerwca

    22 czerwca

    24 czerwca

    26 czerwca

 

Ubiegłoroczny, pierwszy Festiwal Muzyki Barokowej zorganizowany przez Zamek Królewski w Warszawie, w całości poświęcony był twórczości Antonia Vivaldiego. Postawił on poprzeczkę bardzo wysoko i wzbudził ogromne zainteresowanie publiczności zarówno ze względu na dobór programu, jak i wykonawców. Mam nadzieję, że tegoroczny festiwal powtórzy sukces i długo będą Państwo nim żyli, wspominając kolejne koncerty.

Festiwal rozpocznie się 19, a zakończy 26 czerwca br. Każdy z koncertów koncentrować się będzie wokół sylwetki mało jeszcze w Polsce znanego innego twórcy włoskiego – Alessandra Stradelli. Ten nietuzinkowy człowiek i kompozytor porównywany bywa z Caravaggiem i rzeczywiście w burzliwej biografii i twórczości obu artystów odnaleźć można wiele wspólnego. Pozostaniemy w kręgu przyjaciół i znajomych Stradelli, takich jak Carlo Ambrogio Lonati, Francesco Cavalli i inni.

Jestem przekonana, że odkrycie nowych sfer włoskiej muzyki barokowej, wciąż niewystarczająco znanych, a pięknych i ważnych, choćby przez wpływ na twórczość największych nazwisk epoki, zaspokoi Państwa apetyty i oczekiwania.

Podczas festiwalu wystąpią doskonali muzycy polscy i włoscy. Zainauguruje go Oh!Orkiestra historyczna ze skrzypaczką, a jednocześnie kierownikiem artystycznym Martyną Pastuszką, następnie usłyszą Państwo Polski Chór Kameralny z udziałem instrumentalistów Witosławy Frankowskiej (pozytyw organowy) i Łukasza Macioszka (violone) pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego. Dwa ostatnie koncerty oddamy zespołowi Mare Nostrum, który pojawił się już w Zamku w roku 2018, solistom i dyrygentowi Andrei de Carlo.

Andrea de Carlo od wielu lat jest kierownikiem artystycznym i organizacyjnym Festival Barocco Alessandro Stradella FBAS, który odbywa się w miejscu urodzenia kompozytora – Nepi pod Rzymem. Tak więc poziom i duża specjalizacja są tu gwarantowane.

Festiwalowi towarzyszyć będzie prezentacja najnowszych nabytków malarskich Zamku Królewskiego w Warszawie. Każdy koncert rozpocznie się od prezentacji jednego ze świeżo zakupionych cennych obrazów, a będą to kolejno:

19 czerwca  Adam-Friedrich von Löwenfinck, Fantazyjny zwierzyniec. Prezentacja: dr Anna Szkurłat

22 czerwca  Michele Marieschi, Widok Canale Grande. Prezentacja: Alicja Jakubowska

24 czerwca  Mattia Preti, Grający w tryktraka. Prezentacja: Zuzanna Potocka-Szawerdo

26 czerwca  Desco da parto ze sceną prezentacji Juliuszowi Cezarowi głowy Pompejusza. Prezentacja: Zuzanna Potocka-Szawerdo

Życzę wszystkim wielu miłych i niezapomnianych wrażeń.

Aleksandra Buszta-Bąk

kurator, organizator koncertów w Zamku Królewskim w Warszawie

Kierownik artystyczny i organizacyjny Festiwalu Muzyki Barokowej

 

Festiwal Muzyki Barokowej została zorganizowny dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

z

Logotypy