Program edukacyjny towarzyszący wystawie

Program edukacyjny online i stacjonarny towarzyszący wystawie

Arcydzieła z Watykanu. Wystawa w stulecie urodzin Jana Pawła II

Zajęcia dla dorosłych:

18 maja, godz. 18.00 Jan Paweł II w muzyce i słowie – spotkanie z Jackiem Cyganem – autorem libretta do cantobiografii, oraz Jackiem Moskwą – autorem biografii Ojca Świętego (wydarzenie zależne od wytycznych związanych z Covid-19)

Wydarzenie dostępne na stronie Zamku i zamkowym Facebooku

Wydarzenia archiwalne:

15 maja, godz. 12.00 Czy papież ubiera się u Armaniego?

Na wystawie, obok wspaniałych dzieł sztuki, zostały zaprezentowane również stroje Jana Pawła II. Jeżeli jesteście ciekawi jak wyglądają, co znaczą i  jak nazywają się poszczególne części garderoby papieża zapraszamy na zajęcia online, w przestrzeni działań twórczych na wystawie „Arcydzieła z Watykanu”.
Elementem zajęć jest quiz, który można znaleźć tutaj.

Prowadzenie: Agnieszka Lichacz i Dominika Jackowiak.

24 marca, godz. 18.00 Oprowadzanie kuratorskie po wystawie online

18 kwietnia, godz. 12.00 Simone Martini i włoskie malarstwo temperowe – spotkanie online w ramach cyklu Godzina ze sztuką .

Mało kto wie, że Zamek Królewski na Wawelu posiada w swoich zbiorach obraz namalowany przez włoskiego mistrza ze Sieny, Simone Martiniego (1284-1344). „Anioł” to prawdziwe arcydzieło malarstwa tablicowego w skali całego świata. Przy okazji wystawy „ Arcydzieła Watykanu” mamy zaszczyt prezentować ten obraz w Zamku Królewskim w Warszawie. Jeżeli chcecie się Państwo dowiedzieć jakie były losy obrazu oraz poznać najskrytsze tajniki, jednej z najszlachetniejszych technik malarskich - tempery jajowej zapraszamy na Godzinę ze sztuką. Prowadzenie: Dominika Jackowiak

Spotkanie na platformie ZOOM, udział na podstawie biletu w cenie 10 zł. Bilety dostępne online. Przy zakupie biletu konieczne jest podanie adresu e-mail, na który będzie wysłany link wykładu.

Zajęcia dla rodzin z dziećmi:

10 kwietnia, godz. 10.00Małe państwo z wielką historią. Watykan – jego dzieje i zbiory – zajęcia plastyczno-historyczne online dla dzieci (7–12 lat) w ramach cyklu Zamkowa Akademia Młodego Eksploratora.

Chyba na całym świecie nie ma miejsca, w którym znajduje się aż tyle sławnych dzieł sztuki. Dla mieszkających tu papieży tworzyli przecież najwięksi mistrzowie tacy jak Michał Anioł, Rafael czy Bernini. I choć współcześnie Watykan to najmniejsze państwo świata to przecież nie zawsze było ono tak małe a jego ponad 1000 letnia historia jest fascynująca i zaskakująca jednocześnie. O tym właśnie przekonać  się będą mogli uczestnicy naszego kwietniowego spotkania z cyklu ZAMEk. Nie zabraknie jak zwykle zabawy plastycznej bo razem zbudujemy makietę Bazyliki św. Piotra w Rzymie. Prosimy zatem o przygotowanie nożyczek, kleju, ołówka i gumki, kredek ołówkowych, białych kartek A4 z bloku technicznego oraz o wydrukowanie na grubszym papierze makiety do pobrania tutaj > Do dzieła! Zaprasza Sławomir Szczocki.

Spotkanie na platformie ZOOM, udział na podstawie biletu w cenie 10 zł. Bilety dostępne online. Przy zakupie biletu konieczne jest podanie adresu e-mail, na który będzie wysłany link wykładu.

Arcydzieła z Watykanu – inspiracje – bezpłatne spotkania online:

17 kwietnia, godz. 12.00Fra Angelico – mistrz tempery jajowej.

Receptura dobrze przygotowanej farby temperowej pozostawała sekretem pracowni dawnych mistrzów. Zapraszamy do odkrywania razem z nami tajników malarstwa,  jednego z najwybitniejszych mistrzów – Fra Angelico. To właśnie jego dzieło Madonna z Dzieciątkiem i świętymi Dominikiem i Katarzyną Aleksandryjską stanie się pretekstem do zajęć online, w przestrzeni działań twórczych na wystawie „Arcydzieła z Watykanu”. Prowadzenie: Agnieszka Lichacz i Dominika Jackowiak.

Wydarzenia dostępne na stronie Zamku i zamkowym Facebooku

Ponadto wystawie towarzyszy przestrzeń edukacyjna z zadaniami i ciekawostkami dla najmłodszych gości wystawy.

Zajęcia online dla nauczycieli, przewodników i edukatorów:

24 marca, godz. 17.00 – Mecenat papieski jako źródło kultury i sztuki europejskiej – bezpłatne spotkanie online (na platformie Zoom)
Prowadzenie: Magdalena Tworzowska
Szczegóły i zapisy: mprzypkowska@zamek-krolewski.plWystawa pod honorowym patronatem Jego Ekscelencji kard. Gianfranca Ravasiego, Przewodniczącego Papieskiej Rady Kultury, i prof. dr. hab. Piotra Glińskiego, Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

z

z