Świat Rembrandta. Artyści. Mieszczanie. Odkrywcy

Świat Rembrandta. Artyści. Mieszczanie. Odkrywcy

29 czerwca19 września 2021 r.Dwa słynne obrazy Rembrandta, pochodzące z kolekcji Zamku Królewskiego w Warszawie, jego ryciny, dzieła innych holenderskich mistrzów ze zbiorów polskich i zagranicznych, a także cenne artefakty rodem z XVII-wiecznych Niderlandów można podziwiać w ramach wystawy przybliżającej historyczno-kulturowy kontekst twórczości jednego z największych artystów w historii światowego malarstwa.

18 września zapraszamy na finisaż wystawy Świat Rembrandta. Artyści. Mieszczanie. Odkrywcy. Tego dnia wystawę można zwiedzać do godziny 20:00 (ostatnie wejście o godzinie 19:00).

18 września odbędzie się także ostatni wykład online z bogatego cyklu towarzyszącego wystawie. Prelekcję pt. Odkrywanie różnych gatunków malarstwa holenderskiego: co sprawia, że sztuka holenderska jest tak wyjątkowa? wygłosi Helen Hillyard z Dulwich Picture Gallery, a jej zapis będzie dostępny na zamkowym kanale YouTube.


Bilety na wystawę dostępne są w kasach Zamku i online. Kup bilet>

"National Geographic" z wizytą na wystawie:Mariusz Szczygieł z wizytą na wystawie:
Zaproszenie na wystawę przez kurator Alicję Jakubowską:


Zobacz zapis wyjątkowego projektu Andrzeja Dragana, w ramach którego artysta zrekonstruował fotograficznie słynny portret autorstwa Rembrandta:

Dziewczyna w ramie obrazu i Uczony przy pulpicie pędzla Rembrandta van Rijna to dwa najcenniejsze obiekty z zamkowej kolekcji i zarazem jedne z kilku najcenniejszych obrazów w polskich zbiorach. Choć oba dzieła są stałym elementem zamkowej ekspozycji, tym razem zostaną wyeksponowane w sposób specjalny – jako koronna część wystawy czasowej przybliżającej niezwykłe uniwersum, jakim była Holandia w XVII stuleciu, a więc w okresie swojego wielkiego kulturowo-ekonomicznego rozkwitu, zwanego „Złotym wiekiem”. W historii sztuki okres ten zaznaczył się jako osobny, szczególny rozdział, a Rembrandt – przy całej swojej wybitności i niepowtarzalności – był jego emblematycznym reprezentantem.

Aby głębiej i pełniej odebrać arcydzieło, warto zanurzyć się w towarzyszący mu historyczno-kulturowy kontekst. To właśnie jego wielostronnemu naświetleniu służyć będzie ekspozycja, na której poza dziełami malarskimi Rembrandta znajdą się jego ryciny, a także około 200 innych obiektów, w tym obrazy holenderskich mistrzów z polskich i zagranicznych kolekcji, ciekawe artefakty z epoki: broń, ceramika delfcka, mapy, meble i inne wytwory rzemiosła oraz niedostępne na co dzień starodruki. Więcej o wystawie>


28 czerwca 2021 r. odbył się wernisaż wystawy Świat Rembrandta. Artyści. Mieszczanie. Odkrywcy, będącej kolejnym ważnym wydarzeniem przygotowanym w ramach obchodów Jubileuszu 50-lecia Odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie.

Oczekiwany z niecierpliwością wernisaż zaszczycili swoją obecnością m.in. Pani Ambasador Królestwa Niderlandów Daphne Bergsma, Pan Ambasador Włoch Aldo Amati, Pani Magdalena Gawin, Wiceminister Kultury  i Dziedzictwa Narodowego, Generalny Konserwator Zabytków, a także Jakub Lewicki – Wojewódzki Mazowiecki Konserwator Zabytków.

„Wróciliśmy!” – rozpoczął uroczystość prof. dr hab. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie, podkreślając tym samym rangę pierwszego po okresie pandemii wernisażu na Zamku z udziałem gości.

Zapis relacji z wernisażu>

Relacja wideo:


Wystawie towarzyszy katalog, zawierający teksty eseistyczne oraz zdjęcia i reprodukcje dzieł sztuki, a także linia pamiątek zawierających motywy związane z tematyką ekspozycji – do nabycia w sklepie muzealnym stacjonarnym (czynnym od wtorku do soboty w godz. 11.00–17.00) oraz internetowym.

Dla osób zwiedzających wystawę obowiązuje rabat w wysokości 10% na zakup katalogu w sklepie muzealnym za okazaniem biletu.


Cykl wykładów towarzyszący wystawie


Program edukacyjny towarzyszący wystawie


Materiały audiowizualne na temat obrazów Rembrandta w kolekcji Zamku Królewskiego


Wystawa przygotowana została w ramach obchodów

Jubileuszu 50-lecia podjęcia decyzji o odbudowie Zamku Królewskiego w Warszawie

Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy

godło

z

stolica

 

z

lavie

pap

mw

ams

NG