Cykl wykładów "Od Wita Stwosza do Wojciecha Fangora" (30 grudnia 2015 r.)

Cykl wykładów z historii sztuki
 

Od Wita Stwosza do Wojciecha Fangora

Po raz trzeci zapraszamy na całoroczny cykl wykładów dotyczących historii sztuki. Tym razem będzie on w całości poświęcony zjawiskom artystycznym na ziemiach polskich – stąd też zmiana tytułu. Choć w tytule pojawia się imię Wita Stwosza, sięgniemy też do zjawisk wcześniejszych. Na początku poznamy najważniejsze zabytki i artystów od czasów romańskich do XVIII wieku. Historię sztuki XIX i XX wieku zgłębimy poprzez przybliżenie sylwetek wybranych twórców oraz poruszenie najciekawszych zagadnień dotyczących sztuki tego okresu.

Kurs ma charakter popularnonaukowy i kierowany jest zarówno do osób, które chciałyby rozpocząć swoją przygodę ze sztuką, jak również tych, które chcą uporządkować swoją wiedzę z tej dziedziny. Problemowy charakter tematów pozwala na wnikliwsze przyjrzenie się wybranym zjawiskom. Zajęcia odbywają się w Zamku Królewskim w Warszawie, który jest pomnikiem historii naszego kraju, ale też miejscem prezentowania ważnych dzieł artystów działających na ziemiach polskich.

 
Tematy wykładów w cyklu:

1. Napoleon i Polacy. Sztuka i polityka – wykład inauguracyjny
2. Sztuka romańska w Polsce
3. Sztuka gotycka w Polsce
4. Wit Stwosz. Między Norymbergą a Krakowem
5. Renesans w Polsce
6. Barok w Polsce
7. Sztuka czasów Stanisława Augusta
8. Sztuka polska XIX wieku – wprowadzenie
9. Henryk Siemiradzki i akademizm
10. Józef Brandt i szkoła monachijska
11. Maksymilian i Aleksander Gierymscy
12. Józef Chełmoński i realizm
13. Stanisław Wyspiański i sztuka Młodej Polski
14. Józef Mehoffer i secesja


Przemysław Głowacki – historyk sztuki, edukator muzealny, nauczyciel. Od wielu lat zajmuje się popularyzacją wiedzy o sztuce. Współpracuje z wieloma instytucjami kulturalnymi i edukacyjnymi, m.in. z Muzeum Narodowym w Warszawie, Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej czy Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki, prowadzi także wykłady z historii sztuki w Warszawskiej Szkole Filmowej. Był jednym z założycieli Forum Edukatorów Muzealnych oraz uczestniczył w organizacji polskiej edycji międzynarodowej akcji społecznej Dzień Wolnej Sztuki. W 2007 roku otrzymał odznakę „Zasłużony dla kultury polskiej”. Jego pasją jest zwiedzanie wystaw i muzeów, prowadzi bloga poświęconego sztuce www.artdone.pl.


Wykłady prowadzone są we wtorki o godzinie 14.30 i powtarzane o godzinie 16.00

Czas trwania jednego wykładu – ok. 75 minut

Pierwszy wykład odbędzie się 6 października 2015 r.

Opłata za I semestr (14 spotkań) – 50 zł (płatne w kasie biletowej Zamku)

Bilety dostępne będą od 12 września 2015 r.

 

Zapraszamy!