Cykl wykładów "Od Wita Stwosza do Wojciecha Fangora II"

Cykl wykładów z historii sztuki
 

Od Wita Stwosza do Wojciecha Fangora II

 

Zapraszamy na drugą część cyklu wykładów dotyczących historii sztuki. Zajęcia poświęcone są w całości zjawiskom artystycznym na ziemiach polskich. Historię sztuki XIX i XX wieku poznamy na przykładzie wybranych indywidualności oraz najciekawszych zagadnień. Kurs ma charakter popularnonaukowy i polecamy go zarówno tym, którzy chcieliby rozpocząć swoją przygodę ze sztuką, jak i tym, którzy chcą uporządkować swoją wiedzę z tej dziedziny. Z drugiej strony – problemowy charakter tematów pozwala na wnikliwsze przyjrzenie się wybranym zjawiskom.

Zajęcia odbywają się w Zamku Królewskim w Warszawie, który jest pomnikiem historii naszego kraju, ale też miejscem prezentowania ważnych dzieł artystów działających na ziemiach polskich. Tu wciąż dzieje się nie tylko historia, ale również trwa sztuka.

Tematy wykładów w cyklu:

1.  Jacek Malczewski i symbolizm
2.  Olga Boznańska. Nie tylko portrety
3.  Sztuka polska XX wieku – wprowadzenie
4.  Intrygujący świat Tadeusza Makowskiego
5.  Witkacy, czysta forma i „Firma Portretowa”
6.  Wokół Tadeusza Peipera
7.  Awangarda w Polsce
8.  Józef Pankiewicz i koloryści polscy
9.  Sztuka polska po 1945 roku a socrealizm
10. Andrzej Wróblewski. Dwie strony obrazu
11. Manifesty Tadeusza Kantora
12. Wojciech Fangor. Między Wschodem i Zachodem
13. Sztuka polska XX wieku – podsumowanie
14. Poczet współczesnych artystów polskich

Przemysław Głowacki – historyk sztuki, edukator muzealny, nauczyciel. Od wielu lat zajmuje się popularyzacją wiedzy o sztuce. Współpracuje z wieloma instytucjami kulturalnymi i edukacyjnymi, m.in. z Muzeum Narodowym w Warszawie, Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej czy Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki, prowadzi także wykłady z historii sztuki w Warszawskiej Szkole Filmowej. Był jednym z założycieli Forum Edukatorów Muzealnych oraz uczestniczył w organizacji polskiej edycji międzynarodowej akcji społecznej Dzień Wolnej Sztuki. W 2007 roku otrzymał odznakę „Zasłużony dla kultury polskiej”. Jego pasją jest zwiedzanie wystaw i muzeów, prowadzi bloga poświęconego sztuce www.artdone.pl.

Wykłady odbywają się we wtorki o godzinie 14.30 i powtarzane są o godzinie 16.00

Czas trwania jednego wykładu – ok. 75 minut

Pierwszy wykład odbędzie się 16 lutego 2016 r.

Opłata za II semestr (14 spotkań) – 50 zł (płatne w kasie biletowej Zamku)

Bilety dostępne będą od 5 stycznia 2016 r. Do 26 stycznia – do nabycia wyłącznie przez kursantów, którzy uczęszczali na zajęcia I semestru i mogą okazać stosowny bilet. Od 20 stycznia oferujemy bilety w wolnej sprzedaży.

 

Zapraszamy!