Martyna Pastuszka

 

Martyna Pastuszka – skrzypaczka, koncertmistrz, wykładowca akademicki. W latach 2019, 2020 i 2021 otrzymała nominacje do prestiżowej nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii Osobowość roku. Była dwukrotnie nominowana do Paszportu Polityki w kategorii Muzyka dawna (2019 i 2020). W 2021 roku otrzymała nominację przyznawaną przez niemieckich krytyków muzycznych Opus Klassik w kategorii Najlepszy dyrygent.

W trakcie niemal dwudziestoletniej pracy koncertowała w Polsce i za granicą podejmując współpracę z Arte dei Suonatori, Collegium 1704, Le Cercle de l'Harmonie, Collegium Vocale Gent Philippa Herrewege. Jako solistka, karmelistka lub koncertmistrz występowała z Le Concert de la Loge (Paryż), Concerto Copenhagen, Aukso, Hofkapelle München, Capellą Cracoviensis, Le Parlement de Musique (Strasburg), Le Concert Lorrain (Metz) czy Collegium Marianum (Praga). W 2022 roku wystąpi jako koncertmistrz na zaproszenie zespołu Pigmalion, kierowanego przez Raphaëla Pichona. Jesienią tego roku zadyryguje przedstawieniami operowymi w czasie rezydencji {oh!} Orkiestry Historycznej na festiwalu Bayreuth Baroque.

W 2012 roku założyła {oh!} Orkiestrę Historyczną, która błyskawicznie uplasowała się w czołówce polskiego wykonawstwa historycznego. W kwietniu 2022 {oh!} Orkiestra Historyczna była zespołem rezydentem na XIX Festiwalu Misteria Paschalia w Krakowie, a Martyna Pastuszka pełniła funkcję dyrektora rezydenta.

Pracę koncertującego muzyka łączy z karierą akademicką. Od 2007 roku prowadzi klasę skrzypiec barokowych Akademii Muzycznej w Katowicach. W 2017 roku obroniła doktorat na swojej Alma Mater odkrywając twórczość kompozytora- skrzypka Johanna Friedricha Schreyfogla.