Otwarcie wystawy "Świat Rembrandta..." z udziałem mediów – relacja | Zamek Królewski w Warszawie

Otwarcie wystawy "Świat Rembrandta..." z udziałem mediów – relacja

zdjęcie 1
zdjęcie 2
zdjęcie 3
zdjęcie 4
zdjęcie 5
zdjęcie 6
zdjęcie 7
zdjęcie 8
zdjęcie 9

28 czerwca 2021 r. odbył się wernisaż wystawy Świat Rembrandta. Artyści. Mieszczanie. Odkrywcy, będącej kolejnym ważnym wydarzeniem przygotowanym w ramach obchodów Jubileuszu 50-lecia Odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie.

Oczekiwany z niecierpliwością wernisaż zaszczycili swoją obecnością m.in. Pani Ambasador Królestwa Niderlandów Daphne Bergsma, Pan Ambasador Włoch Aldo Amati, Pani Magdalena Gawin, Wiceminister Kultury  i Dziedzictwa Narodowego, Generalny Konserwator Zabytków, a także Jakub Lewicki – Wojewódzki Mazowiecki Konserwator Zabytków.

Relacja wideo:

„Wróciliśmy!” – rozpoczął uroczystość prof. dr hab. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie, podkreślając tym samym rangę pierwszego po okresie pandemii wernisażu na Zamku z udziałem gości.

 

„Muzeum nie jest instytucją, która w trudnym czasie zapada w letarg  i próbuje przetrwać, ale taką, która odważnie podejmuje wyzwania  i dynamicznie się rozwija” – kontynuował. Wystawa Świat Rembrandta. Artyści. Mieszczanie. Odkrywcy jest realizacją tego ambitnego podejścia. Dyrektor docenił znaczenie współpracy przy powstawaniu wystawy z polskimi i zagranicznymi instytucjami kultury. Na ekspozycji pojawiły się obrazy z Dulwich Picture Gallery w Londynie, gdzie znalazła się kolekcja zebrana niegdyś na polecenie Stanisława Augusta, oraz Museum Marterna we Franeker (Holandia). Z polskich kolekcji gościmy dzieła z 32 placówek kultury, w tym największych polskich muzeów – Muzeum Narodowego w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Lublinie, Gdańsku, Łodzi oraz  ze zbiorów prywatnych.

 

Magdalena Gawin, Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalny Konserwator Zabytków, podkreślała rolę współpracy miedzy instytucjami kultury, a także mecenatu państwa:

„Staramy się odtwarzać niezwykłe kolekcje, tak aby były dostępne dla każdego. Na wystawie znajdą się również obrazy nabyte w ostatnim czasie. Jest to element długofalowego programu odbudowywania niezwykłej kolekcji dzieł sztuki, jaka była na Zamku Królewskim w Warszawie. Jest to możliwe dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego oraz Sportu”.

 

Alicja Jakubowska, kuratorka wystawy, podkreślała z dumą:

 

W sercu wystawy znajdują się dwa arcydzieła Rembrandta z kolekcji Zamku Królewskiego, ale oprócz nich ekspozycja składa się z ponad 200 obiektów. Pokazujemy nie tylko malarstwo, ale także przedmioty codziennego użytku, broń, ceramikę z Delft, mapy, meble, interesujące wytwory rzemieślnicze – dzięki nim staramy się oddać atmosferę tej wyjątkowej epoki, w której tworzył Rembrandt i inni wybitni artyści”.

Kuratorka mówiła też o współpracy z innymi instytucjami kultury:

„Z londyńskiej Dulwich Picture Gallery przyjechały trzy obrazy czołowych holenderskich pejzażystów: Droga nad brzegiem jeziora Jana Botha, Wiejska droga Jacoba van Moschera oraz marynistyczna perełka Cisza morska Willema van de Velde Młodszego. Ekspozycję wzbogaca ponadto praca Johannesa Pandeliusa Jan Makowski ze zbiorów Muzeum Martena we Franeker”.

Goście wernisażu mieli okazję wysłuchać występów muzycznych w wykonaniu Małgorzaty Bańki (śpiew, fortepian), Ewy Mrowcy (klawesyn) i Henryka Kasperczaka (teorba).

 

Wystawa Świat Rembrandta. Artyści. Mieszczanie. Odkrywcy pozwala zanurzyć się w towarzyszący twórczości Rembrandta historyczno-kulturowy kontekst. To wszystko dzięki różnorodności i bogactwu zgromadzonych na ekspozycji ponad 200 obiektów. Poza dziełami malarskimi Rembrandta Dziewczyna w ramie obrazu i Uczony przy pulpicie znajdują się między nimi jego ryciny, a także obrazy holenderskich mistrzów z polskich i zagranicznych kolekcji, ciekawe artefakty z epoki: broń, ceramika z Delft, mapy, bogato rzeźbione meble i inne wytwory rzemiosła oraz niedostępne na co dzień starodruki.

 

Z okazji wystawy przygotowano bogaty program edukacyjny

 

Ekspozycji towarzyszy katalog, zawierający teksty eseistyczne oraz zdjęcia i reprodukcje dzieł sztuki (dla osób zwiedzających wystawę przewidziano 10% rabat), a także linia pamiątek zawierających motywy związane z tematyką wystawy – do nabycia w sklepie muzealnym stacjonarnym (czynnym od wtorku do soboty w godz. 10.00–16.00) oraz internetowym.

Zasady zwiedzania:

Wystawę można zwiedzać do 19 września, od wtorku do niedzieli w godz. 11.0016.00.

Bilety: normalny20 zł, ulgowy12 zł; młodzież od 7 do 16 roku życia1 zł. Uwaga – wstęp na wystawę płatny również w środy!

 

 

Zapraszamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych z bieżącą ofertą!

https://www.youtube.com/ZamekKrolewski

https://www.facebook.com/zamek.krolewski.warszawa

https://twitter.com/Zamek_Krolewski