- Strona główna
- Wizyta
- Koncerty
- Archiwum koncertów
- Archiwum koncertów 2021–2023 r.
- 14 maja 2022 r. - Młodzi wirtuozi w Zamku Królewskim (występ podczas "Nocy Muzeów")
14 maja 2022 r. - Młodzi wirtuozi w Zamku Królewskim (występ podczas "Nocy Muzeów")
Młodzi wirtuozi w Zamku Królewskim
Koncert stypendystów Programu ZDOLNI Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci
14 maja 2022 r. (sobota, Noc Muzeów), godz. 21.00
Sala Wielka
Koncert dostępny bezpłatnie w ramach Nocy Muzeów
W programie koncertu znajdą się utwory kameralne przygotowane przez stypendystów w ramach Kameralnej Filharmonii Funduszu oraz podczas Warsztatów Muzyki Kameralnej, które odbyły się w marcu tego roku w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Podczas koncertu zaprezentują się również zespoły, w których stypendyści grają na co dzień.
Wykonawcy koncertu to uczniowie ostatnich klas szkół muzycznych II stopnia. Wszyscy mają na swoim koncie liczne nagrody w konkursach międzynarodowych i ogólnopolskich oraz festiwalach. Realizując swoją muzyczną drogę, nie ograniczają się do występów solowych, ale z wielką radością uczestniczą w większych projektach zarówno kameralnych jak i orkiestrowych.
Program:
Dymitrij Szostakowicz – Trio nr 2 e-moll, op. 67, cz. III Largo, cz. IV Allegretto
Julia Charmuszko – skrzypce, Filip Pacześny – fortepian, Tymoteusz Bączkowski – wiolonczela
Johannes Brahms – Trio a-moll, op. 114, cz. I Allegro, cz. II Adagio
Justyna Żołnacz – fortepian, Paweł Libront - klarnet, Julia Le Hai – wiolonczela
Felix Mendelssohn-Bartholdy – Trio nr 1 d-moll, op.49, cz. I Molto Allegro agitato
Daniel Dziatkowiak – skrzypce, Szymon Strusiński – wiolonczela, Kacper Kukliński – fortepian
Egberto Gismonti – Aqua e Viñho
Marek Pasieczny – Suite in seven fragments
Astor Piazzola – Oblivion
Mikołaj Kościelak – Cumulus
Duet Gitarowy: Stanisław Ruszkowski, Mikołaj Kościelak
Paweł Mykietyn – Choć doleciał Dedal
Jeremi Tabęcki – klarnet, Wiktoria Osińska – wiolonczela, Justyna Żołnacz – fortepian
Johannes Brahms – Trio fortepianowe H-dur op. 8 nr 1 cz. I Allegro con brio
Hanna Pozorska – skrzypce, Tadeusz Wawrowski – wiolonczela, Mateusz Dubiel – fortepian
Robert Schumann – Kwintet fortepianowy Es-dur, op. 44, cz. I Allegro brillante
Wojciech Niedziółka I – skrzypce, Daniel Dziatkowiak – II skrzypce, Oliwia Stawicka – altówka, Katarzyna Kacprzak – wiolonczela, Kacper Kukliński - fortepian
Młodzi Wirtuozi jest to projekt realizowany przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci we współpracy z Muzeum Zamek Królewski oraz Muzeum Łazienki Królewskie, promujący młodych, zdolnych muzyków będących podopiecznymi Funduszu.
Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci to organizacja pozarządowa o statusie organizacji pożytku publicznego (OPP) założona w 1981 roku. Jest stowarzyszeniem naukowców, twórców, lekarzy i studentów. Głównym celem Funduszu jest pomoc wybitnie uzdolnionym uczniom w rozwijaniu zainteresowań naukowych i uzdolnień artystycznych, a także poprawa opieki nad zdolnymi dziećmi w polskim systemie edukacji. Przez Program ZDOLNI przeszło do tej pory kilkanaście tysięcy utalentowanych młodych Polaków – dziś to znakomici naukowcy, lekarze, propagatorzy nauki i artyści. Działalność stowarzyszenia opiera się na współpracy z licznymi uczelniami, ośrodkami badawczymi i instytucjami kultury, a także – z bardzo wieloma indywidualnymi pracownikami naukowymi, którzy jako wolontariusze chcą pracować ze zdolną młodzieżą. Uczestnicy programu mają szansę wziąć udział w licznych warsztatach badawczych, seminariach, spotkaniach i konsultacjach z najlepszymi specjalistami z danej dziedziny. Corocznie stowarzyszenie zaprasza utalentowanych nastolatków na 20 specjalistycznych warsztatów badawczych, 9-10 seminariów humanistycznych, warsztaty muzyczne, plener plastyczny, dwa spotkania wielodyscyplinarne i trzy wielodyscyplinarne obozy naukowe. Ponadto, organizuje dla nich około 20 publicznych koncertów i 3-4 wystawy. Część oferowanej pomocy to indywidualne stypendia celowe.
Szersza informacja o Funduszu dostępna jest na stronie internetowej: www.fundusz.org