Złota Pinezka dla Zamku Królewskiego w Warszawie

 

Złota Pinezka dla Zamku Królewskiego w Warszawie

Google ogłosił laureatów Złotych Pinezek 

 

Mamy zaszczyt poinformować, że Zamek Królewski w Warszawie znalazł się wśród szesnastu zamków i pałaców wyróżnionych w kolejnej edycji Złotych Pinezek. Statuetka trafia do miejsc najbardziej docenianych przez  użytkowników i użytkowniczki Map Google – po jednym z każdego województwa. Wśród laureatów znalazły się Zamek na Wawelu, Muzeum Zamek w Gołuchowie, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, Pałac w Zatoniu czy Zamek Książ. Ciekawostki o wszystkich laureatach oraz podróżnicze porady można znaleźć w bezpłatnym e-booku „Szlakiem zamków i pałaców”, który dostępny jest do pobrania na stronie www.zlotepinezki.pl.

To już trzecia odsłona Złotych Pinezek, wyróżnienia, które otrzymują najbardziej doceniane przez użytkowników i użytkowniczki Map Google miejsca w całej Polsce. W 2020 roku nagrodzonych zostało 16 atrakcji turystycznych, z kolei z zeszłym roku statuetki trafiły do 15 parków i rezerwatów przyrody. W tym sezonie letnim Google prezentuje listę zamków i pałaców - te najbardziej wyjątkowe w każdym z województw, otrzymają statuetkę Złotej Pinezki. 

Tegoroczne Złote Pinezki trafiają do wyjątkowych miejsc, które opowiadają polską historię, prezentują bogactwo stylów architektonicznych i przypominają o wielu ważnych postaciach. Zamki i pałace, bo o nich mowa, są często odwiedzane i wysoko oceniane przez użytkowników i użytkowniczki Map Google - to ich pozostawione opinie wpływają na to, które miejsca nagradzamy. Serdecznie gratulujemy wszystkim pracownikom i pracowniczkom, opiekującym się Zamkiem Królewskim w Warszawie. Cieszymy się, że ich codzienna praca została doceniona, a o Zamku, siedzibie polskich królów, dowie się jeszcze więcej osób. Mamy nadzieję, że lista laureatów Złotych Pinezek 2023 stanie się dla wielu turystów szlakiem podróży, nie tylko w lecie - komentuje Elżbieta Różalska z Google Polska.

Zamek Królewski w Warszawie ze Złotą Pinezką

Użytkownicy i użytkowniczki Map Google najwyżej w województwie mazowieckim ocenili Zamek Królewski w Warszawie, który uzyskał ocenę 4,7 i zgromadził niemal 43 tysiące opinii. To jedna z najważniejszych rezydencji królewskich w Europie. Jednak to nie piękno architektury, olśniewający wystrój wnętrz czy ranga zgromadzonych w zamkowych murach dzieł sztuki przesądzają o wyjątkowym znaczeniu obiektu, a zawarty w nim ładunek symboliczny. Zamek Królewski to pomnik polskiej niepodległości – jak on ginącej na przestrzeni burzliwych dziejów i odradzającej się niczym Feniks z popiołów. Jako historyczna siedziba królów, Sejmu, a także Prezydenta II Rzeczypospolitej stanowi swoisty pomost łączący polskie tradycje monarchiczne z republikańskimi. Zrównany z ziemią na mocy rozkazu Adolfa Hitlera w 1944 r., przez blisko trzy dekady Zamek nie istniał, by w latach 1971–1984 zostać wzniesionym ponownie na fali wielkiego społecznego zrywu. Rozłożony na lata proces odbudowy bryły i pieczołowitej rekonstrukcji wnętrz na podstawie uratowanych z wojennej pożogi elementów dekoracji oraz wyposażenia zwieńczony został wpisaniem obiektu na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Serdecznie gratulujemy także pozostałym wyróżnionym obiektom, wśród których znalazły się (alfabetycznie według województw):

Województwo dolnośląskie: Zamek Książ

Województwo kujawsko-pomorskie: Zamek Krzyżacki w Radzyniu Chełmińskim

Województwo lubelskie: Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Województwo lubuskie: Pałac w Zatoniu

Województwo łódzkie: Muzeum – Zamek w Oporowie

Województwo małopolskie: Zamek Królewski na Wawelu

Województwo opolskie: Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu

Województwo podkarpackie: Muzeum – Zamek w Łańcucie

Województwo podlaskie: Pałac Branickich w Białymstoku

Województwo pomorskie: Zamek w Malborku

Województwo śląskie: Zamek Ogrodzieniec

Województwo świętokrzyskie: Instytucja Kultury Zamek Krzyżtopór w Ujeździe

Województwo warmińsko-mazurskie: Muzeum Warmińskie w Lidzbarku Warmińskim

Województwo wielkopolskie: Muzeum Zamek w Gołuchowie - oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu

Województwo zachodniopomorskie: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie