70. Urodziny Starówki


70. Urodziny Starówki to trzy dni pełne atrakcji! Po raz pierwszy 30 lokalnych instytucji połączyło siły, by wspólnie świętować rocznicę odbudowy Rynku Starego Miasta. W programie koncerty, spacery, warsztaty artystyczne, gry miejskie, spotkania, wystawy, pokazy filmowe, potańcówki i rodzinny piknik. Serdecznie zapraszamy na wszystkie wydarzenia, a w szczególności te współorganizowane przez Zamek Królewski. 

Więcej informacji na temat wydarzeń związanych z obchodami: urodzinystarowki.pl

Wydarzenia w Zamku Królewskim:

1516 lipca, godz. 13.00  spacer po Ogrodach Zamku Królewskiego

Podczas spotkania podziwiając piękno kompozycji ogrodu porozmawiamy o roślinach kwitnących w sezonie letnim. Naszą uwagę poświęcimy dobieraniu roślin, łączeniu kolorów i gatunków które dobrze sprawdzają się na rabatach wieloletnich.

22 lipca, godz.13.00 – Układanie wielkoformatowych puzzli w ramach zabawy dla całych rodzin na dziedzińcu pałacu Pod Blachą

Układanie wielkoformatowych puzzli w ramach zabawy dla całych rodzin na dziedzińcu pałacu Pod Blachą. Puzzle są odwzorowaniem XVIII wiecznej Warszawy znanej z obrazów mistrza Bernarda Bellotta, zwanego Canalettem, którego dzieła możemy podziwiać w salach Zamku Królewskiego.

Wydarzenie dostępne dla osób z dysfunkcjami

22 lipca, godz.13.00, godz.15.00 układanie wielkoformatowych kart Memory w ramach zabawy dla całych rodzin na dziedzińcu pałacu Pod Blachą

Wydarzenie dostępne dla osób z dysfunkcjami

22 i 23 lipca, godz.12.00 – Widok Warszawy. 150 lat powstania panoramy Konrada Brandla – oprowadzanie po wystawie plenerowej przez kuratora wystawy Jana Łozińskiego

150 lat temu, 26 sierpnia 1873 roku, znany warszawski fotograf, pasjonat i autor wielu nowatorskich rozwiązań w dziedzinie fotografii Konrad Brandel wspiął się na szczyt rusztowania okalającego remontowaną wieżę zegarową Zamku Królewskiego. Wykonał tam aparatem umieszczonym na statywie dziesięć zdjęć składających się w obejmujący 360 stopni panoramiczny obraz Warszawy. Dziś możemy porównać, jak bardzo dzisiejsza stolica różni się od tej uwiecznionej na historycznych zdjęciach. Zapraszamy do wnętrza rotundy!


W obchody 70. Urodzin Starówki wpisuje się także tegoroczna edycja festiwalu Ogrody Muzyczne, w ramach którego część wydarzeń 22 i 23 lipca odbywa się w Ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie.

Więcej informacji: www.ogrodymuzyczne.pl

22 lipca:

11.00–3.30 – warsztaty taneczne w Arkadach Kubickiego

13.30–16.30 – Disney z cyklu Hollywood in Vienna 2022, 153 min. (projekcja)

Ubiegłoroczny koncert z cyklu Hollywood w Wiedniu, realizowanego przez wiedeński Konzerthaus. W programie znane na całym świecie i kochane przez kolejne pokolenia motywy z Małej Syrenki, Pięknej i Bestii, Alladyna, Zaplątanych, Herkulesa, Dzwonnika z Notre DamePocahontas.
Wykonanie: Orkiestra Symfoniczna Radia Wiedeńskiego ORF oraz gwiazdy Broadwayu i West Endu.
Dyryguje Michael Kosarin.

16.10–17.15 – Madrugada Sombra – koncert interaktywny
Zespół Madrugada Sombra łączy muzykę hiszpańską (flamenco) z polskim folklorem, elektroniką i jazzem.

17.30–19.20 – Koncert z Paryża 2019 110 min. (projekcja)
Coroczny koncert pod wieżą Eiffla organizowany 14 lipca w dniu święta narodowego Francji.
Wśród wykonawców: Jakub Józef Orliński, Aleksandra Kurzak i Roberto Alagna.

19:30–22:00 – Marie Curie 150 min. (projekcja)
Polska uczona oczami Koreańczyków i do tego śpiewająca! Najlepszy musical roku w Korei Południowej, nagrodzony Korea Musical Awards za reżyserię, scenariusz i muzykę, najlepsza produkcja roku. Co więcej, wybrany przez 2019 K-Musical Road Show do promowania koreańskich musicali zagranicą. W roli polskiej noblistki – Sophie Kim (Sohyang Kim).

Złota Konewka 2022 – nagroda publiczności poprzedniego Festiwalu Ogrody Muzyczne

Wydarzenie organizowane we współpracy z Koreańskim Centrum Kultury w Warszawie


23 lipca:

11.00–13.30 – warsztaty taneczne w Arkadach Kubickiego

13.30–15.00 – 2 Cellos in Sydney, 96 min. (projekcja)
Zarejestrowany w Operze w Sydney koncert duetu wiolonczelowego, który tworzą Luka Šulič ze Słowenii i Stjepan Hauser z Chorwacji – klasycznie wykształceni muzycy, łączący utwory klasyczne z popem. Muzykę filmową i rockową grają z równą maestrią co klasykę.

15.15–16.50 – Warszawsko-Lubelska Orkiestra Dęta – koncert interaktywny
Formacja powstała jesienią 2017 roku w Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej (w Warszawie) pod wpływem spotkań z lubelskimi orkiestrami dętymi, które już jako ostatnie kontynuują tradycję grania do tańca w regionie Roztocza.

17.00–18.45 – David Garrett Unlimited 2019, 105 min. (projekcja)
Koncert, który odbył się w Arena di Verona. W programie rock, pop i przeboje muzyki klasycznej.

19.00– 20.45 – Il volo in Matera 2019, 98 min. (projekcja)
Występ włoskiego tria popoperowego w Europejskiej Stolicy Kultury 2019, w nadzwyczajnej scenerii –  w dzielnicy Matery wykutej w skale. W programie evergreeny: Volare, Arrivederci Roma, Granada, O sole mio, My way, a także najsłynniejsze arie operowe.